Tehotenstvi a materstvi v Holandsku

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

A ja s nima:fool:, jesteze vsecko dobre dopadlo a oba jste v poradku:top:.

Presne tak. Dopadlo to dobre a to je nejdulezitejsi. Me po prasknuti vody vezli do nemocnice sanitkou, jinak to tu nejde a domu me uz nepustili, dali me na monitor a porad me kontrolovali az do porodu. O odchodu domu nebyla ani rec. Jenze to bylo v Nemecku. Ale u me to slo rychleji, od vody k narozeni to bylo jen 9 hodin.
 
Tomu je tak i v Cechach, jestlize ti praskne voda, nejpozdeji do dvou hodin musis byt v porodnici. A kdyby kontrakce neprisly samy, tak ti je jeste ten samy den vyvolaji. Tady v NL rikaji, ze do 72 hodin by melo byt dite narozene, akorat my jsme to trosku pretahli. A mozna i diky tomu jsem v den porodu dostala horecky a pichli mi antibiotaka a diky tomu musel byt mimisek 2 dny v inkubatoru,kde mu museli dokoncit antibiotikovou kuru :o(

No jo no, vsude je neco.
Hlavne ze je vsechno v poradku! Dostali jsme neco uzasneho za to zpet!
 

Vendula

Actief Lid
Snad uz se to k necemu pohne, nedavno jsem slysela, ze nejaka poslankyne o tom debatovala ve snemovne, ze by se pro zacatek aspon melo delat vice echo a taky by maminky mely vic rodit v porodnicich, ze domaci porody jsou porad dost osemetny... :denk:
 
Jojo, to ono se najde urcite nekolik hezkych pribehu o porodu tady v NL. Myslim ze ale vseobecne vzato ma pravdu B0791, ze takova zeme jako NL by se mela stydet za peci o tehotne a za porody jak tu casto tragicky probihaji. Ani ja nemam nejlepsi zkusennosti....uz jen ten odchod z nemocnice s mimcem v maxi cosi, kteremu nebyly ani 2 hodiny a navic v noci...to me fakt dostalo. Sice jsou na zapade ale v kdecem by se dalo rict ze je to spise rozvojova zeme ....bohuzel, my to nezmenime.
 

MartinaK

Moderator
Jojo, to ono se najde urcite nekolik hezkych pribehu o porodu tady v NL.

A stejne tak i tech spatnych.... Ale stavet Holandsko a zdrvotnictvi na uroven rozvovovych zemi bych asi tak silne nedelala. Rozhodne se mi pri holandskem "rozvojovem" zdravotnictvi nestalo, aby mi do pusy strkali amalgam a jeste o tom mluvili, ze jsi ho musim platit...

Zdravotnictvi je zde asi rici jiny kraj jiny mrav, samozrejme, ze se da vzdy vse vylepsit, ale k tomu musi byt i cas jsi sednout a napsat stiznost, co Te trapi. Co se porodu tyce, u nas to chodi, ze jsi mohu sama vybrat, zda v pripade chci do nemocnice ci doma. Muj huisarts se na to diva s pohledem.. pokud je to po prve, tak je lepsi v nemocnici... pokud uz je zkusenost ze vse bylo OK, da se akceptovat doma. Ja se stavim k nazoru, ze lepsi v nemocnici a pak jit domu, radeji nez vse honit v pripade problemu ex-post. Opet je to na komunikaci... a preferencich.
 
Co se porodu tyce, u nas to chodi, ze jsi mohu sama vybrat, zda v pripade chci do nemocnice ci doma. Muj huisarts se na to diva s pohledem.. pokud je to po prve, tak je lepsi v nemocnici... pokud uz je zkusenost ze vse bylo OK, da se akceptovat doma. Ja se stavim k nazoru, ze lepsi v nemocnici a pak jit domu, radeji nez vse honit v pripade problemu ex-post. Opet je to na komunikaci... a preferencich.
To je pěkné, jak to je "u vás", ale spousta lidí si myslí, že porod v nemocnici v NL by měl být zahrnut do běžného pojištění (tedy u všech pojišťoven). Pořád si budeš moci vybrat. Pokud chceš podstoupit riziko, které je u normálně probíhajícího těhotenství vždy asi 10 procent a bude stejné u prvního nebo dalšího porodu, prosím.
Nezapomínej, že spousta lidí má nižší příjem a horší pojištění a třeba ani nemá takového hodného "huisartse", který vůbec má čas o čemkoli si s nimi pohovořit bez domluvené schůzky několik dní předem.
 

MartinaK

Moderator
Nezapominám...

Pokud jsem nespokojena se sluzbou, tak zmenim. Jak praktickeho lekare, tak pojistovnu ci vyberu pojisteni, balicek ktery nejvice odpovida dane me situaci (samozrejmne i financni). Platim, jsem zakaznikem a tak je to pravo vyberu.
Opet pokud jiz jsou lide, ze panezenka nepokryje dobre zdravotni pojisteni, jaka pak bude situace, kdyz se bude do zakladnich balicku pridavat a pridavat? Poroste tim cena... dozajista. :afwachten:
Jsou i jini lide, kteri treba deti neplanuji a ti pak nechteji za tyto sluzby platit. :afwachten:
Jsou lide, kteri preferuji dlouhou materskou dovolenou a venuji se rodine, jsou vsak lide, jez chteji po porodu rychle domu a pak do prace... opet se zapojit.
Neda se timto vsak "zobecnovat", ze system je spatny a my s tim nic neudelame….
 
Nezapominám...

Pokud jsem nespokojena se sluzbou, tak zmenim. Jak praktickeho lekare, tak pojistovnu ci vyberu pojisteni, balicek ktery nejvice odpovida dane me situaci (samozrejmne i financni). Platim, jsem zakaznikem a tak je to pravo vyberu.
Opet pokud jiz jsou lide, ze panezenka nepokryje dobre zdravotni pojisteni, jaka pak bude situace, kdyz se bude do zakladnich balicku pridavat a pridavat? Poroste tim cena... dozajista. :afwachten:
Jsou i jini lide, kteri treba deti neplanuji a ti pak nechteji za tyto sluzby platit. :afwachten:
Jsou lide, kteri preferuji dlouhou materskou dovolenou a venuji se rodine, jsou vsak lide, jez chteji po porodu rychle domu a pak do prace... opet se zapojit.
Neda se timto vsak "zobecnovat", ze system je spatny a my s tim nic neudelame….
No, tak to bude rozdíl v politickém zaměření.
Dítě není "služba" a na špatný výrobek nelze podat stížnost. Právo na zdravé dítě nikdo nemá a reklamovat můžeš případně u pánaboha, pokud na něj věříš. Bohužel úroveň péče a balíčků a jejich dostupnosti s tím souvisí.
 
Jo jo hezky jsi to napsala Lesnenko. No jestli ted vyjde co planuje EU: ve vsech zemich EU dat 20 tydnu materske, tak si aspon ty Holandanky prilepsi. Chudaci Cesi ale ovsem, prisly by o 8 tydnu. Jen si tak rikam jestli se to vubec Holandankam bude libit byt TAK DLOUHO s mimi doma....moc takovych neznam, vetsinou chteji rychle do prace, mezi "normalni" lidi. Ale to jsem odbehla od temata porodu a zdravotni pece v NL. To uz radeji ani rozebirat nebudu. Holt kazdy se na to diva svyma ocima, nekomu to vyhovuje nekomu ne. Srovnavat to ale holt budem furt kdyz uz jsme jednou Cesky zijici v jiny zemi....
 
Hoge babysterfte mogelijk door verloskundigen

Uitgegeven: 3 november 2010 09:12
Laatst gewijzigd: 3 november 2010 09:35
NU.nl

UTRECHT - Het hoge aantal baby's dat in Nederland sterft tijdens de zwangerschap of bevalling, kan ermee te maken hebben dat hier veel met verloskundigen gewerkt wordt. Het aantal baby's dat in Nederland tijdens de bevalling overlijdt, is een van de hoogste in Europa.
Dat blijkt uit onderzoek van het UMC Utrecht dat woensdag in het tijdschrift British Medical Journal wordt gepubliceerd. Volkskrant en NRC Next schreven over het onderzoek.
De kans op babysterfte is hoger als de bevalling begint onder leiding van een verloskundige, in de eerste lijn. Dit zijn zogenaamde laag-risico-bevallingen waar geen complicerende factoren een rol spelen.
Toch is bij deze bevallingen de kans op babysterfte 2,3 maal zo hoog als bij hoog-risico-bevallingen die starten onder supervisie van een gynaecoloog, in de tweede lijn.
Als een vrouw tijdens een thuisbevalling, onder leiding van een verloskundige, naar het ziekenhuis gebracht moet worden is de kans op babysterfte zelfs 3,7 keer zo hoog.

38.000 geboortes
De onderzoekers analyseerden bijna 38.000 geboortes in de regio Utrecht uit 2007 en 2008. In totaal overleden 99 baby’s, dat is 2,6 sterfgevallen per 1000 bevallingen. Hiervan overleden er 36 tijdens of na de bevalling, dat is 1 per 1000.
De onderzoekers noemen de resultaten ''verrassend’’. ''Bij laag-risico-bevallingen verwachtten we minder babysterfte en intensive care-opnames, maar het omgekeerde is waar. De huidige richtlijnen en technieken om het risico in te schatten schieten kennelijk tekort.”

Betere bewaking
De onderzoekers pleiten voor een verandering van het verloskundige systeem om het risico terug te brengen. Zo moet er betere bewaking zijn rond de bevalling, beter transport bij noodgevallen, meer informatieoverdracht tussen professionals en een betere risico-inschatting door die professionals.
Tijdens Prinsjesdag werd al bekend dat het ministerie van VWS komend jaar 24 miljoen euro uittrekt om de babysterfte aan te pakken. Dat bedrag moet voor 2012 en de jaren daarna oplopen tot 38 miljoen euro.
 
Ale ze to trvalo. A kdyz se ptas holandanek proc chteji rodit doma dostanes odpoved ze je to pro ne prijemnejsi zustat v domacim prostredi. Me to prijde hrozne egoisticke kvuli domacimu komfortu riskovat zivot novorozenete.
 
Ale ze to trvalo. A kdyz se ptas holandanek proc chteji rodit doma dostanes odpoved ze je to pro ne prijemnejsi zustat v domacim prostredi. Me to prijde hrozne egoisticke kvuli domacimu komfortu riskovat zivot novorozenete.

no tyhle pribehy uz jsem taky slysela,kdy mi jedna odpovedela jak to bylo gezellig ,ze hodinu po porodu prisla kamaradka na kafe a dali si spolu pekne cigarko a ted v tydnu dalsi,co mi rekla,ze da trimesicni dite do jesli na dva dny v tydnu,protoze si potrebuje odpocnout a delat si svoje veci.
taky nechapu jak nekdo takhle muze riskovat,nezijem uz ve stredoveku a pokud jsou v dnesni dobe nemocnice na takovy urovni,ze kdyz se neco stane,dokazou tam okamzite zasahnout a dite i matku zachranit,tak bych vubec uz o nicem nediskutovala.moje kamaradka zacala par hodin po porodu tak silne krvacet,ze okamzite musela na sal a dostat tranfuzi,jinak by vykrvacela,takze i to ,ze tu nekde posilaji matky uz 2 hodiny po porodu domu mi taky nepride zas az tak v poradku
 
Ale ze to trvalo. A kdyz se ptas holandanek proc chteji rodit doma dostanes odpoved ze je to pro ne prijemnejsi zustat v domacim prostredi. Me to prijde hrozne egoisticke kvuli domacimu komfortu riskovat zivot novorozenete.

No, podle me je hlavni duvod ten, ze doma je to zadarmo a v nemocnici se musi platit, tak to alespon bylo za mne.
A nam budou rikat, jak je to doma "gezellig". Dovolte, abych se zasmala... :lmfao:
 
Bovenaan