Tehotenstvi a materstvi v Holandsku

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

No, je to zajímavé, ale články se netýkají pobytu doma s dětmi (asi spíš toho, co je zajímá). V českých poměrech ta paní z Kroměříže samozřejmě není thuisblijvmoeder, je dočasně doma, protože jí to momentální systém umožňuje. Nesouhlasím s tím, že by v NL byl tlak na to jít do práce, spíš naopak, společnost je stále zařízená na model muže vydělávače peněz a ženu, která na přilepšenou pracuje dva dny v týdnu. To se sice možná lépe zvládá, ale pro ženu je to cesta do závislosti a posléze nikam (50 procent svazků se rozpadne a spousta žen končí na sociální podpoře).

Nemáš pravdu lesněnko. V NL je tlak na ženy jít po 3 měsících "bevallingsverlof" opět do práce. Pokud nepůjde, finančně to rodina neutáhne. I já jsem se stala fulltime mother, dala v práci výpověď, ale jen proto, že si to finančně opravdu můžeme dovolit (mám firmu v domě - bedrijf aan huis - a proto si to můžu dovolit nechodit do práce, ale neznamená to, že nepracuji. Možná pracuji víc než matky co chodí do práce, ale jsem doma s malým dítětem, které dle mě a i -psáno ve spoustě novin a časopisů podle NL psychologů mámu nejmíň ve svém prvním roce života potřebuje). Od kolemjdoucích matek slyším jen: luxe, oh wat een luxe leven, je heeft geluk... bla bla... v NL poměrech je bohužel jeden plat v domácnosti rodině neuspokojivý. Tady je to opravdu luxus, žít s jedním dítětem a jedním platem. Jediný v čem se NL snaží udělat compromis je to, že místo 3 měsíců dali vyhlášku půl roku neplaceného volna. To aby si člověk pomalu začal šetřit v 19ti když v 25 chce mít dítě a být s ním alespoň těch půl roku extra doma,když shrnu všechny roční zvýšení na pouhých 3% veškerých plateb ročně... Dítě prostě stojí hodně peněz, je to tady na hlavu postavený. Spíš stát postavený na termínu: odroď, mi ti něco přispějeme, ale šup do ekonomického kolotoče, ať se nám penízky rychle vrací... Proč by jinak babičky, dědečkové, kinderopvangtoeslag dostávali jiní než matka? Protože se to točí v ekonomickém kolotoči. :fool::fool::fool: - nezlob se, musela jsem to napsat, protože vím, že být fulltime mother není jednoduché!!!

PS: na otázku: proč tu teda ještě žiješ? odpovím předem: zvyk je železná košile, u mě už ocelová:slik:
 
Hlavnze,ze socky,co nechtej delat a sedi na socialce ,muzou dostavat kazdy rok v cervnu 500euro vakantie geld od gemeente ,aby meli na prilepsenou na dovolenou....To at se na me nikdo nezlobi,ale tohle mi pride jako naprosto smesnej prispevek,ne jen ze nekteri jsou lini jit delat,tak sedi na podpore ,ale jeste dostanou 500euro na dovolenou a pak clovek slysi v televizi,jak je krize a musi se setrit:kwaad:
 
Nemáš pravdu lesněnko. V NL je tlak na ženy jít po 3 měsících "bevallingsverlof" opět do práce. Pokud nepůjde, finančně to rodina neutáhne. :slik:
No, to je samozřejmě otázka, jaký příjem kdo považuje za jak uspokojivý. A co musíš mít - kolik aut, jak velký dům a tak. Systém je ovšem nadále postaven na modelu živitele a ženy v domácnosti nebo s malým příjmem.
Není to otázka toho mít nebo nemít pravdu, ale čiré statistiky. V NL pracuje necelých 60 procent žen, na celý úvazek jen asi 20 procent. Z žen s dětmi (a nejen s dětmi do tří let) pracuje na celý úvazek jen mizivé procento. Chápu, že to je otázka volby, dostupnosti péče atd. Ale dost dobře to ilustruje postavení ženy v takové společnosti. Žena je tam především matkou a pečovatelkou (a přiznejme si, také levnou kuchařkou a uklízečkou), případně může trošku přispět do rodinného rozpočtu, zatímco ženy v CZ mají obvykle vlastní povolání.
 
No, to je samozřejmě otázka, jaký příjem kdo považuje za jak uspokojivý. A co musíš mít - kolik aut, jak velký dům a tak. Systém je ovšem nadále postaven na modelu živitele a ženy v domácnosti nebo s malým příjmem.

no ono ani nemusis mit nekolik aut a velky dum-staci,kdyz zivitel v dnesni dobe ztrati praci,coz momentalne neni nic prekvapivyho a par mesicu bude sedet na WW uitkering za 1300 euro mesicne,to pak nestaci ani na zakladni vydaje,natoz na nejaky extra veci:denk:
a sice statisticky spousta zen nechodi do prace,ale asi taky statistiky nepocitaji s tim,ze spousta z nich chodi nacerno uklizet-co ja vim,delaji to 4 sousedky a to urcite nejsou jediny...jedna rikala,ze kdyby nechodila kazdy den na tri hodky,tak uz tu davno nebydli,protoze by neutahli hypoteku + 2 deti a to jeji manzel ma skoro 2000euro mesicne,coz neni zase tak maly vydelek .:denk:
 
No, to je samozřejmě otázka, jaký příjem kdo považuje za jak uspokojivý. A co musíš mít - kolik aut, jak velký dům a tak. Systém je ovšem nadále postaven na modelu živitele a ženy v domácnosti nebo s malým příjmem.

Tak tady jsem se musela trochu zasmat.

Pred xx lety to tak mozna bylo, bohuzel ted uz je to trosku jinak.

R.
 
czechr;304939 Tak tady jsem se musela trochu zasmat. Pred xx lety to tak mozna bylo schreef:
No a odkud to víš ty, jak to ve skutečnosti je, od kamarádek ze stejné sociální skupiny? Ta procenta jsou z tisku a z časopisů z roku 2009, takže žádných xx let.
Černou práci pochopitelně nezachytí žádná statistika.
Strašnou nevýhodou systému živitele rodiny je právě ta někým výše popsaná situace, že se spoléháš na jeden příjem. Když se jediný příjem výrazně sníží nebo odpadne, skutečně je třeba se spoléhat na sociálku.
 
No a odkud to víš ty, jak to ve skutečnosti je, od kamarádek ze stejné sociální skupiny? Ta procenta jsou z tisku a z časopisů z roku 2009, takže žádných xx let.
Černou práci pochopitelně nezachytí žádná statistika.
Strašnou nevýhodou systému živitele rodiny je právě ta někým výše popsaná situace, že se spoléháš na jeden příjem. Když se jediný příjem výrazně sníží nebo odpadne, skutečně je třeba se spoléhat na sociálku.

no podle me uz to taky neni nastaveny na zivitele rodiny a zenska v domacnosti,vsechno je drahy jako prase...sice cerna statistika se do pruzkumu nepocita,ale v roce 2008 vysel nahodou clanek,ze se odhaduje,ze je v Holandsku 200000-300 000 ''cernych uklizecek''
A z lasky k uklizeni to teda urcite nedelaji....Logicky to je-spousta matek musi deti vezt do skoly,vyzvednout ze skoly na obed,znovu zavest do skoly ....A ono sehnat nekde misto na 3hodky denne je asi taky malo mozny a kdyz pak nemuzou vyjit z jednohoplatu,tak co jim zbyva....
 
No a odkud to víš ty, jak to ve skutečnosti je, od kamarádek ze stejné sociální skupiny? Ta procenta jsou z tisku a z časopisů z roku 2009, takže žádných xx let.
Černou práci pochopitelně nezachytí žádná statistika.
Strašnou nevýhodou systému živitele rodiny je právě ta někým výše popsaná situace, že se spoléháš na jeden příjem. Když se jediný příjem výrazně sníží nebo odpadne, skutečně je třeba se spoléhat na sociálku.


Taky se nesmi verit vsemu co je kde napsano.
Mozna to bude tim, ze tu ziju a jak jsem si vsimla, ty uz par let ne, ale kamaradkama to urcite nebude, ty mam z ruznych socialnich skupin a plno tech kamaradek proste do prace jit musi byt jen na polovicni uvazek, jinak by to proste neutahly.
Mno, mozna utahly, s odrenyma usima, ale uz by nezbylo na nic pekneho, jako je jit do kina, na plovarnu, do pretparku a to by snad melo, ne.
Proste nastaveny na chlap zivitel rodiny a zenska doma, to uz dlouho neni, tot muj nazor.

R.
 
Taky se nesmi verit vsemu co je kde napsano.
Mozna to bude tim, ze tu ziju a jak jsem si vsimla, ty uz par let ne, ale kamaradkama to urcite nebude, ty mam z ruznych socialnich skupin a plno tech kamaradek proste do prace jit musi byt jen na polovicni uvazek, jinak by to proste neutahly.
Mno, mozna utahly, s odrenyma usima, ale uz by nezbylo na nic pekneho, jako je jit do kina, na plovarnu, do pretparku a to by snad melo, ne.
Proste nastaveny na chlap zivitel rodiny a zenska doma, to uz dlouho neni, tot muj nazor.

R.
No tak promiň, ale uprav si povolání v profilu, když už ty statistiky lžou a jsou k ničemu.
V Genemuiden asi taky nebude ten nejreprezentativnější vzorek obyvatelstva.
Kamarády z různých sociálních skupin má z dospělých málokdo, k tomu blahopřeju.
To "nastavení" se týká mimo jiné daní, zdravotního pojištění, posuzování příjmu atd. V NL se toto vše děje s ohledem na jeden příjem v rodině, proto se také některým lidem s nízkým příjmem takzvaně nevyplatí pracovat.
A že tam nebydlím... To mě rozhodně nediskvalifikuje jako účastníka výměny názorů.
 
Mozna, ze PRAVE u nas v Genemuiden je ten nejreprezentativnejsi vzorek obyvatelstva.
A jestli to tu tak znas, tak bys mohla vedet, ze prave tady mas velkou sanci najit si pratele, kamarady z ruznych socialnich skupin, i kdyz se ti tomu asi nechce verit.
A na dalsi uz reagovat nebudu, pac to by bylo jen o slovickareni a na to ja nemam chut ani cas a hlavne je to od tematu.
Svuj nazor jsem rekla a za tim si stojim a timto koncim.

R.
 
No a odkud to víš ty, jak to ve skutečnosti je, od kamarádek ze stejné sociální skupiny? Ta procenta jsou z tisku a z časopisů z roku 2009, takže žádných xx let.
Černou práci pochopitelně nezachytí žádná statistika.
Strašnou nevýhodou systému živitele rodiny je právě ta někým výše popsaná situace, že se spoléháš na jeden příjem. Když se jediný příjem výrazně sníží nebo odpadne, skutečně je třeba se spoléhat na sociálku.

Vis princezno, ja ti reknu odkud to vim: sama ziju na dluh (rodicum dluzim pres E 4000, byt nepocitam dluh hypoteky kterej za me zaplatili). Byt Holandanka, nemam tu narok na nic. Protoze jsme momentalne 59 centu nad zivotnim minimem a nejsem nezamestnana nemam narok ani na WW ani na WWb, proste na nic, to ze pritel ted vydelal v jednom mesici E 750 a ja E 400 uz stat dovadi k tomu, ze penez mame dost. A co ty mesice kdy jsme meli jen dluhy a zili jen na dluh? Tak to uz nikoho nezajima... Proste a jednoduse: " obcane, pomoz si sam" - tak jako to chodi v NL se zdravotnictivm: paciente pomoz si sam... Proc ty zijes mimo NL, kdyz podle tebe NL se o obcany stara tak dobre? To snad ne? V NL nejde spolehat na nic, ani socku ani nic jinyho... muj otec me nenavidi za to, ze ja nenavidim Holandsko. Proc nenavidim Holandsko? Protoze ja jako, od narozeni, pravoplatnej obcan Holandskyho "Kralovstvi" jsem tu nikdy nemela pravo na nic. Nejdriv hazeli vsechnu spinu na moji rodinu, ze ta, byt zije v CZ, je povina se o me postarat a dneska (kdyz je mi 30 let)? Vzdyt jste v lonskem roce vydelala pres 300000 euro, tak nam laskave zaplate 3000 E zpatky.... to ze na to dneska uz nemam, nikoho nezajima.Dostali jsme se tu do takovejch sracek, co jsem nikde ve svete ani nezazila a ze jsem nebydlela jenom tady... takze Lesnenko, pristehuj se zpatky a odzij si tu rok sama... pak zacni psat ty tvoje vyklady. Nejsem drza, jen realistka. Nas mesicni zivotni prijem aby jsme byli na 0 je presne: -356 euro.
 
Klaro, byly toho plne noviny a tv. Treba tady:
In Nederland sterft jaarlijks één op de honderd baby’s. Internationaal onderzoek toont aan dat de babysterfte hier hoger ligt dan in andere Europese landen. Eén van de oorzaken van de hoge babysterfte is dat verloskundigen en gynaecologen meer risico’s nemen dan collega’s in het buitenland. Ze wachten lang met ingrijpen, want de Nederlandse filosofie is dat de natuur zijn gang moet gaan. Gynaecologen en kinderartsen stellen in ZEMBLA dat veel sterfgevallen van baby’s onnodig zijn.

In geen enkel ander Europees land bevallen zoveel vrouwen thuis als in ons land. Nederlandse verloskundigen prediken dat de thuisbevalling veilig is. Kinderarts F. Walther van het Leids Universitair Medisch Centrum ziet echter veel gevaren. Hij stelt: ‘Als thuis een bevalling abnormaal wordt, moet de moeder nog van thuis naar het ziekenhuis. Dan verlies je tijd en kansen.’

Spoed
Naar aanleiding van het Europese onderzoek naar babysterfte waarin Nederland zo slecht scoorde, onderzochten gynaecologen en kinderartsen van het Universitair Medisch Centrum in Utrecht de herkomst van voldragen baby’s op de baby-intensive care. De meeste baby’s bleken afkomstig van moeders die tijdens hun zwangerschap met spoed van huis naar het ziekenhuis moesten.

Maar ook in het ziekenhuis is het niet veilig. Een belangrijk probleem dat levens kost, zijn de kantoorwerktijden van gynaecologen en het OK-team. Gynaecoloog P. Reuwer uit het St. Elisabeth Ziekenhuis in Tilburg zegt: ‘Als je ’s nachts aankomt, word je opgewacht door de jongste assistent en moet de gynaecoloog soms nog uit bed worden gebeld. Ook dan verstrijkt er weer tijd.’ Reuwer vindt dat er 24 uur per dag, zeven dagen in de week een gynaecoloog in het ziekenhuis aanwezig moet zijn. Om dat mogelijk te maken, pleit hij voor meer bevallingen in minder ziekenhuizen.

Te laat
In ons land worden veel zwangeren pas twee weken na de uitgerekende datum voor het eerst naar de gynaecoloog in het ziekenhuis gestuurd. Soms is het dan te laat. De baby van mevrouw H. Nieuwenhuis stierf twaalf dagen na de uitgerekende datum in haar buik. De verloskundige had wel gezien dat er geen vruchtwater meer was, maar verwees niet door naar de gynaecoloog in het ziekenhuis. De moeder moest thuis afwachten tot de bevalling vanzelf zou beginnen.

Kinderarts F. Walther stelt in ZEMBLA dat de richtlijnen veranderd moeten worden. Als het aan hem ligt, mag een zwangere vrouw in de toekomst nog maar tot één week na de uitgerekende datum doorlopen, dus tot 41 weken.

Research: Simone Tangelder.
Samenstelling & regie: Nicolien Herblot.
Eindredactie: Kees Driehuis en Manon Blaas.

Met dank aan Hellen Kooijman, schrijfster van 'Waar beval ik? Thuis of in het ziekenhuis'.

Tak tohle jsem ukazala u nas v praci... nikdo kdo tomu chtel verit. A kdyz jsem nasla to, ze armoede in NL je 11% a v CR "jen" 9% ... to bylo kritiky na Eurostaat... ani nechtej vedet :slik:

A vubec: bydlis 100 metru, kdy se jako hodlas zastavit? Nebuj, kocky uz nemam a pejsek mi umrel :-(
 
No, to je samozřejmě otázka, jaký příjem kdo považuje za jak uspokojivý. A co musíš mít - kolik aut, jak velký dům a tak. Systém je ovšem nadále postaven na modelu živitele a ženy v domácnosti nebo s malým příjmem.
Není to otázka toho mít nebo nemít pravdu, ale čiré statistiky. V NL pracuje necelých 60 procent žen, na celý úvazek jen asi 20 procent. Z žen s dětmi (a nejen s dětmi do tří let) pracuje na celý úvazek jen mizivé procento. Chápu, že to je otázka volby, dostupnosti péče atd. Ale dost dobře to ilustruje postavení ženy v takové společnosti. Žena je tam především matkou a pečovatelkou (a přiznejme si, také levnou kuchařkou a uklízečkou), případně může trošku přispět do rodinného rozpočtu, zatímco ženy v CZ mají obvykle vlastní povolání.

Dodatek k memu predchozimu prispevku: reknu ti kolik aut musim mit: ani jedno, dve kola... dane, mimo nakupni, za kolo snad neprijou. Jak velky dum? 3+1.... coz jako rodina neni zvlastni.... System je takovy: ekonomicky kolotoc... nic vic, nic min... ti co deji statistiku, by meli jednou vymenit " fotbalovy mic" za opravdovou praci. V NL je zena predevsim dalsi schakel do ekonomickeho kolotoce a uklizecka, kucharka zdarma. Zenam v CZ se jejich schakel ekonomickeho kolotoce drzi max 4 roky a vic nic. Musim uprimne rict, ze by me zajimalo, kolik je ti let, jak dlouho bydlis v CZ a pred kolika lety jsi naposledy zila v NL. Doba kterou popisujes je dobou meho otce, Nizozemskeho vojaka z povolani, kteremu je dnes 72 let.
:fool::fool::fool:
 
Tak holky, uz to mam za sebou. 8 ledna se nam narodila Eliska. Rodila jsem ve WKZ (Wilhelmina Kinderziekenhuis v Utrechtu). Drama to bylo!!! Voda mi praskla ve stredu vecer, ve ctvrtek vecer jsem po seste hodine smela prijit na kontrolu, tam me poslali domu (s praskama na spani!). Nez jsem si natahla kalhoty, tak uz mi voda tekla po noha proudem. Takze si me tam nakonec nechali. V jedenact vecer mi pichli neco na vyvolani stahu, protoze porad nic. Po hodine uz jsem potrebovala tlacit, ale jim to prislo moc rychle; u prvorodicky to trva vzdycky aspon osm hodin. Tak jsem rekla, ze osm hodin takovych bolesti nepreziju a chci epidural. Po dalsi pulhodine prisla anestesiolozka; trikrat me napichla a trikrat se netrefila. To je jejich maximum, takze epidural jsem nedostala, jen jsem mela rozpichany zada. Pak mi teda pichli nejaky uklidnovak do nohy a pak se teprve podivali, jak na tom jsem. V pul druhe jsem odrodila. Takze vsechen ten "sajrajt" se dostal Elisce do obehu. Dite mi sebrali po par minutach na pozorovani a vsichni vesele zmizeli k dalsim pacientum. Po dvou hodinach jsem se teprve dostala na zachod a do sprchy (kam mi misto sestry pomohl manzel), malou jsem videla az po trech hodinach. Nikdy bych tomu neverila, ale po tehle zkusenosti si to pristi porodim pekne doma!
 
Moc blahopreju k narozeni male! At vam dela jen radost!
Mrzi me ze jsi mela takove spatne zkusenosti :(
On je ten chleba uplne vsude o dvou kurkach.
Ja mela dobrou zkusenost tady,priste se mi do Cech nechce a ty presne opacne.
Mozna i tim ze jsi rodila ve velke nemocnici,ja v male a ten den jediny porod.
Je to fakt skoda!
Hlavne at jste holky v poradku a tatka se o vas dobre stara!
 
Tak to je hrozny! Jeste ze vsechno dobre dopadlo!

Me taky praskla voda, do nemocnice jsem musela sanitkou (hned i kdyz jsem nemela bolesti), abych lezela a neskripla se dole pupecni snura a z nemocnice me uz nepustili, ze tam uz musim zustat do porodu.
A taky to byla velka nemocnice - jenze v Nemecku :-(
 
Ona se muze skripnout pupecni snura?
Jezkovi vocka, to jsem ani nevedela.
Jenom dobre, jinak bych asi hystercila celej den.
A jak dlouho ti to trvalo? A prcek je v pohode?

No kdyz ti prasken voda a odtece, tak se muze stat, ze se pupecni snura "priplete" mezi miminko a jeste neotevrene porodni cesty a ono si ji svou vahou priskripne a pak nema ziviny, kyslik a muze umrit.
Proto tady v Nemecku jak mas odteklou vodu, tak ti nedovoli ani jit na zachod dokud to nezkontroluji a pak uz te skoro porad monitoruji aby meli jistotu, ze miminku do porodu nic nechybi. V NL jsem jen cetla, ze musis volat zachranku, kdyz po odtoku vody citis dole "tepani" - to je ta priskripla snura.
Me to proste prijde strasne nebezpecny, bez kontroly chodit doma, nemyslim, ze je to tvoje chyba, to je proste chyba systemu, ze te tak nechaji.
To je opravdu neuveritelny. Ja budu mit radsi tisic neprijemnych kontrol a skoro jistotu ze je vse ok, nez takovej pristup.
Doufam, ze rychle zase otehotnim a budu rodit jeste tady.
Nase Oli je ok, od vody to trvalo asi deset hodin a byla na svete :-)
 
To hrozi kdyz miminko jeste nesestoupilo.
Pak tim ze odtece voda mimco klesne a snura se muze skripnout.
Kdyby ti to hrozilo,rekla by ti verloskundige ,ze si pri prasknuti vody mas okamzite lehnout a cekat na jeji prijezd a ona zjisti jestli se to opravdu stalo.
Ale doma bych taky tak jako tak nerodila!
 
Bovenaan