Tehotenstvi a materstvi v Holandsku

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

Jo Barbie, v nemocnici "bez predpisu" je to porad za penize, kolem 300 euro. Porod doma je zadarmo. Taky si myslim ze penize v tom hraji hlavni roli, protoze jak Beruska rika, porod neni vetsinou nikdy gezellig. Snad jen kdyz rodicka dostane lachgas [rajsky plyn] muze byt porod "lachen gieren brullen" , ale i ten je k dostani jen v nemocnici. A potom ta materska dovolena. Ta je taky zrala k reforme. Pracovat do 4 tydnu pred porodem vede k predcasnym porodum a jinym nebezpecnym komplikacim. Tak aspon doufam ze pro nase dcery bude situace lepsi. Ale asi spis pro nase vnucky.
 
Tak o tom dost pochybuju, oni si mysli, jak bezvadne to tu maji zarizeny.
A az rodinam seberou prispevek na kinderopvang, tak bude vubec nejlepsi zadny deti nemit....
Obavam se, ze diky nove vlade to tu pujde od desiti k peti....
 
Jo jo je to tu mazec. Porod doma nazyvaj "gezellig"to je pravda, i ja se s tim setkala. Kojeni do roku ditete se jim zda neuveritelny snad i divny ci co. Jak tady nekdo psal, oni ty Holandanky (jiste ne vsechny ale hodne z nich) radi odrodi a sup s miminem nekde do "utulku"nebo babickam. Cigaro do pusy, vinecko, znackovy hadry pro miminko (mimino v dupackach to maj snad jen Cesky) a nazdar.....
 
To mas pravdu, nas malej je podle Holandanu vlastne porad v pyzamu ... :D kdyz jsme sli naposled k doktorovi tak jsem na nej narvala bluzu a rifle ( tech jsme dostali nekolik) a hned mi rikali jak mu to slusi , ale ze je hrozny tak maly mimi do toho navlict a jeste je to pro nej nepohodlny to uz je nenapadne, hlavne ze vypada "stoer". No tak jsem ho v tom vyfotila at ma pamatku. Rifli se jeste nanosi az bude velkej .... Stejne jsem pro okoli divna matka - proc jezdim porad s malym po venku v kocarku jen tak a proc v nem na zahrade spinka, kdyz ma postylku a venku je zima; ze jeste kojim; ze chci stravit prvni rok s nim a nejit do prace; ze spi v nasi loznici .... a tak bych mohla pokracovat. At si to Holandanky delaji po svym a ja taky .... :top:
 
nas malej je podle Holandanu vlastne porad v pyzamu ... :D kdyz jsme sli naposled k doktorovi tak jsem na nej narvala bluzu a rifle (tech jsme dostali nekolik) a hned mi rikali jak mu to slusi , ale ze je hrozny tak maly mimi do toho navlict a jeste je to pro nej nepohodlny to uz je nenapadne, hlavne ze vypada "stoer".... :top:


Jo jo, musim s tebou souhlasit a rict, ze jsme na tom stejne.

Minuly tyden jsem se byla podivat v jednom "kinderopvang" a vsechny deti (fakt VSECHNY) meli na sobe rifle, oni si tam cely den hrajou a lezou po zemi a rodice jim navliknou dziny, no to me podrz. Ten nas tam bude chodit v teplackach za vidlaka...
 
Jo jo, musim s tebou souhlasit a rict, ze jsme na tom stejne.

Minuly tyden jsem se byla podivat v jednom "kinderopvang" a vsechny deti (fakt VSECHNY) meli na sobe rifle, oni si tam cely den hrajou a lezou po zemi a rodice jim navliknou dziny, no to me podrz. Ten nas tam bude chodit v teplackach za vidlaka...
Ahoj holky, taky jsem si to myslivala a minuly tyden jsem byla pro dcerku (1 rok, lezici, chodici) koupit rifle a to hned dvoje :) a to tedy i proto, ze vydrzi vic nez teplaky.
To samy to bylo na plavani, prislo mi nesmyslny ji jeste navlikat do plavek pres tu plavaci plenku. Po prvni lekci jsem mazala pro plavecky.
Co mi ovsem vic trapi, ze jsou tam ty deti cely den v botech na ven. Mala zacala chodit letos v lednu chodit do skolky na 2 dny v tydnu a prosli jsme si kozni infekci, zanetem stredniho ucha, zkratka od ty doby ma neustale nudli u nosu, no parada (pry to trva pul ruku, tak jsem na to zvedava). Tohle je ovsem v ceskych skolkach stejny, jsou to proste raje viru a bacilu.

Hodne stesti,
Katka
 
Ahoj holky, taky jsem si to myslivala a minuly tyden jsem byla pro dcerku (1 rok, lezici, chodici) koupit rifle a to hned dvoje :) a to tedy i proto, ze vydrzi vic nez teplaky.
To samy to bylo na plavani, prislo mi nesmyslny ji jeste navlikat do plavek pres tu plavaci plenku. Po prvni lekci jsem mazala pro plavecky.
Co mi ovsem vic trapi, ze jsou tam ty deti cely den v botech na ven. Mala zacala chodit letos v lednu chodit do skolky na 2 dny v tydnu a prosli jsme si kozni infekci, zanetem stredniho ucha, zkratka od ty doby ma neustale nudli u nosu, no parada (pry to trva pul ruku, tak jsem na to zvedava). Tohle je ovsem v ceskych skolkach stejny, jsou to proste raje viru a bacilu.

Hodne stesti,
Katka

sama deti nemam ale asi by u me teda vitezily ty teplaky i pres to jestli vydrzi min nebo vic-sama si taky nedokazu predstavit,ze bych celej den chodila v dzinach,teplaky jsou doma pro me teda o hodne pohodlnejsi a pri predstave,ze by se cely dni chudak decko melo parit v dzinach....
 
..pry to trva pul ruku, tak jsem na to zvedava..

Vydrž, Prťka, vydrž. Ono se to srovná. Naše dítě prakticky celou zimu prokašlalo. A když už jsme si mysleli, že to bude dobrý, přinesla si ze školky další dávku bacilů.. takže znova. :slik:
Do školky už chodí víc než rok.

Jinak k těm teplákům - sama to nenosím, tak to ani děcku neoblékám. Moc se mi nelíbí.
 
Asi trosku mimo misu

Ahoj zdravim vsechny, kdo to ctou,
Dneska se nam narodila dvojcata.
Ani nevim, jestli to sem patri, protoze v Holandsku jsme toho tehotenstvi meli jen kousicek. Zbytek v Praze. No a materstvi, to si taky aspon dva mesice budem uzivat v Cechach nez se zas vratime do Amstru.
Par fotek jsem dal na facebook, az budu mit nejakou hezci, tak mozna zaspamuju i tady ;-)
Zdravim
Adam
 
Katko, s "mírným" zpožděním taky blahopřeju!

Jsem tu nová, tak brousím fórem, dočítala jsem pár stránek zpětně a já jsem teda asi hrozná výjimka - já bych holandský porodní systém za český nevyměnila ani za nic.
Tady jsem měla opravdu pocit, že se ke mně chovají jako k člověku, s verloskunde jsme si vždyck popovídaly, co bych u porodu chtěla, nechtěla... když jsem slyšela, jak probíhají kontroly v Česku ve stylu: takhle to děláme, tak to tak bude a basta :( A pak i porod - chtěla jsem rodit doma, nakonec kvůli špatné plodové vodě to nešlo, ale i tak protože jsem měla v kartě, že když ne doma, tak v nemocnici co nejpřirozeněji, tak to bylo krásný, přirozený, pro mě teda moc hezký zážitek. V Česku neustálý monitor, jediná možná poloha na zádech, oxytocin pro každou druhou, pak epidurál, protože to zas moc bolí a když to pak nejde, tak kleště, skákání po břiše... ne, tohle fakt nepotřebuju.
A to, že jsme mohli jít hned domů beru jako obrovský pozitivum, proč mám trčet v nemocnici, když mi nic není, prcek je úplně zdravej a chcem si užívat první okamžiky jako rodina doma a ne v nemocnici...
Ale jo, já jsem alternativní hodně a jsem moc ráda, že tady je přirozený porod pro zdravé (a to je podle mě nejdůležitější, oni těm, co mají komplikace taky nenutí porod doma) standard. V Česku bych kvůli tomu musela jet přes půl republiky nejspíš do Vrchlabí.
A klidně se do mě pusťte, že jsem blbá kráva, ale já v tom mám jasno, není to jen nějaký úlet.
 
Katko, s "mírným" zpožděním taky blahopřeju!

Jsem tu nová, tak brousím fórem, dočítala jsem pár stránek zpětně a já jsem teda asi hrozná výjimka - já bych holandský porodní systém za český nevyměnila ani za nic.

Ahoj Piskovce, jsem rada, ze tu pises. Jinak by jedina krasna zprava od Adama pusobila jako pest na oko v teto diskuzi.

Vlastne je jedno, kterou diskuzi zrovna clovek procita, vsude prevazuji stiznosti na mistni (nizozemske) pomery.

Vim, ze to je pro kazdeho velmi slozite, zvyknout si na nove prostredi, lidi, mravy a kulturu. A predevsim pochopit novou kulturu a snazit se nejit proti proudu bylo pro mne asi to nejnarocnejsi.

Clovek narazi dnes a denne na odlisnosti, staci poslouchat vecerni NOS zurnal v televizi. Pokazde, kdyz chci porozumnet, skoncim na tom, ze neznam mistni historii a kulturni tradice dostatecne, ze pouzite rceni, preci jenom znamena neco jineho, nez mnou interpretovany preklad...

Sama jsem sla cele dva roky proti proudu, snazila se porovnanvat s ceskou kulturou a hledat nedostatky na te nizozemske. Byl to prvotni odpor, ktery sel ruku v ruce s prestehovanim se do Nizozemska. Nestehovala jsem se rada, tak proto. Jenze takhle se clovek okrada o cas uzivat si tech peknych stranek mistniho zivota. A proto jsem se jednou rozhodla hledat prevazne positiva a to, cemu nerozumim, snazit se pochopit a ne rovnou zavrhnout.

k tematu teto diskuze:
Jsem na pocatku 8. mesice tehotenstvi.

Ze zacatku jsem byla prekvapena, kdyz mne asistentka dom. lekare odmitla prijmout s tehotenstvim, ze to neni parketa dom. lekare. I kdyz to byl prave on, kdo mne zbavil nitrodelozniho teliska (nikoli gynekolog, jak je Cech zvykly), abych mohla otehotnet. Nakonec jsem preci jen prisla na to, ze musim za porodni babou (verloskundige). I zde mne zaskocilo jeji "nizsi" vzdelani oproti ceskemu standardu. Zaskocil mne vsak osobni pristup, zajem o to, jak tehotenstvi u mne probiha a vubec jeji nadseny pristup k praci.

Kdyz jsem cele roky byla zdrava z gynekologickeho hlediska, proc bych mela kazdy rok u gynekologa roztahovat nohy. Chlapi nejsou nikam pravidelne zvani, aby stahovali kalhoty a byli kontrolovani, zda je vse ok.

Takto nejsem nervozni ani stydliva, kdyz jdu k mistni porodni babe. Mohu se ji sverit se vsim a zpravidla dostanu i odpoved na kazdou nejasnost, kterou jsem ani na internetu nemohla najit. A navic, ona ma na me dotazy cas. Vzdyt ty zenske odrodily uz stovky deti, tak snad maji zkusenosti, nebo jsem ja ta naivni?
 
Bovenaan