Češky rodí v Holandsku

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

ahoj vsem.ted si to vse ctu protoze mam dva mesice do porodu tak me to zajima a rada bych taky prispela necim ze sveho zivota.dve deti jsem odrodila v cr ale bylo to jeste v jine dobe.dceru v 91 roce a syna v 96roce.tehdy taky zadne balony neexistovaly a sestry nas posilaly sedet na zachod abychom se vic otevrely.dceru jsem rodila 13 hodin a syna 11 hodin.injekce se tehdy jeste nedostavaly a jelikoz jsme s mym byvalym manzelem nevedeli ze musime pul roku dopredu hlasit ze ho chci mit u porodu tak u prvniho ditete nemohl zustat az pak u druheho.s prvnim ditetem jsem zustavala 5 dni a se druhym 4 dny v nemocnici,ale muzu rict ze pro me to byla hruza.kazdy den jsem brecela.nemam nemocnice rada.tady s mou tehotenskou peci jsem spokojena.jelikoz mam od zacatku tehotenstvi vysoky tlak tak chodim na gyndu kazde dva tydny,je fakt ze vnitrni kontrolu delali jen na zacatku ale uz jsem mela aspon deset ultrazvuku,vim ze maly je uplne v poradku a test na down syndrom jsme taky odmitli teda tu punkci plodove vody v desatem tydnu jelikoz je tam 1%riziko potratu a jelikoz je mi 39 let tak jsme to nechteli s manzelem riskovat a dohodli se i kdyz se nam narodi postizene dite jednou je to nase dite a my se o nej postarame.ale podle vsech ultrazvuku je vse v poradku.posledni ultrazvuk bul pred dvema tydny ve 30tt a mozna nas ceka jeste dalsi nam rekli.jinak brali uz pet krat krev a na zacatku jsem musela 24 hodin curat do velke nadoby a pak to tam zanest.jinak dalsi vysetreni moci tady neni.moje dcera je ted taky tehotna a do desateho tydne tady mela 4 ultrazvuky a jednou ji brali krev a pak se bohuzel odstehovala zpet do cr za svym pritelem takze bude rodit tam.ale jak uz zjistovala bude ji to stat vse hodne penez.tam pry ted stoji 500kc kdyz chce byt jeden clen rodiny u porodu.tady muzou byt az tri clenove a zdarma.tady taky muze manzel spat v porodnici, v cz pouze kdyz to je privatni zaplaceny pokoj.samozrejme budu rodit v nemocnici jsem zapomela napsat,ale jak na prvni tak i na tento treti porod jsem tak psychicky pripravena ze to klidne dokazu zvladnout sama doma.protoze kdyz jsem cekala prvni dite tak jsem cetla knizku o tehotenstvi a tam pisou jak kdysi rodily indianky,ze proste sly na drivi do lesa a kdyz je to chytlo tak proste dreply a odrodili to a prinesly drivi i dite.takze kdyby slo nejak do tuheho a nestihla bych nemocnici tak to tak proste udelam.myslim si ze to je kazde zene jaka je.nektera je slabsi a potrebuje 24 hodin peci a jina dokaze udelat vse sama.je to vse o psychice si myslim.v cesku se uz taky zavadeji porody doma.tady se ucime v joze i porod na zidli ze to je pro tu matku lepsi,tzv horizontalni porod.ale to se da jen doma s verloskundige.v porodnici to bohuzel nedelaji.tady v maastrichtu je jen jedna nemocnice kde muzu jit rodit a zatim jsem se vsim spokojena.pak zas napisu jak to pokracuje.
 
tak me taky zbyvaji neco pres dva mesice do porodu a zatim jsem s peci v H. take spokojena, ze by mi chybeli prohlidky zespod kt. jsou v CR skoro pri kazde kontrole to se rict neda ;)
 
No tak hlavne aby se nic nepo.... to je pak v Holandsku trosku problem.

Ale vazne, kazdy ma jinou zkusenost a kazdymu vyhovuje neco jinyho. Ja bych v Holandsku rodit nechtela a s peci jsem tam (do ctvrteho mesice) taky nebyla spokojena. A s tema indiankama, to je pravda, ale uz se tam nepsalo, ze pak mely celej zivot problemy s inkontinenci a podobne ze? Tak to proste je. Ja si myslim, ze vyuziti modernich veci je pro dobro veci. Takze hodne stesti at se Vasi drobecci vyklubou v poradku na svet :-)!!!
 

Vendula

Actief Lid
Holka zlata, tady ti nikdo zadny porodny neda. Mas narok jit 6 tydnu pred porodem na tehotenskou dovolenou a pak deset tydnu po porodu zustat doma. To ti proplati normalne.
Pak je moznost do 8 let ditete si vybrat rodicovskou dovolenou, ktera trva 26 tydnu ( pripad od pripadu se muze lisit ), ale tu uz ti nikdo nezaplati. Tam dostanes jen garanci, ze te po pul roce vezmou zpet do prace. Je tam taky nejaka danova uleva, ale to nevim presne.
Na dite dostavas nejaky pridavky, ale jak se pocitaji, to nemam ahnung.
 
Milen,
danova uleva tu je.
Sama jsem o tom nevedela, a kdyz jsem delala minuly tyden priznani, byla jsem mile prekvapena :)
Vyse ulevy zalezi na vysi prijmu a situaci, tady se doctes vice http://www.belastingdienst.nl/parti...ortingen/heffingskortingen-09.html#P314_16280

Taky uz tu byla zminena neplacena rodicovska dovolena. Ja si ji treba vybiram postupne, dva dny v tydnu, abych si zatim nemusela menit smlouvu, a tady jsem take byla prekvapena, protoze za kazdou vybranou hodinu, ti nahradi cca 4 EUR. Takze to mas sice neplaceny u zamestnavatele, ale nakonec dostanes neco zpatky z dani. Vice se doctes tady http://www.belastingdienst.nl/parti...ortingen/heffingskortingen-12.html#P400_21911.

Holky,
preji Vam hezke posledni tydny tehotenstvi a bezproblemovy porod.
Hlavne se nebojte, kdyz jsem to zvladla ja, tak to snad zvladne kazda :)
 
Ahojky, ja se pridavam. Detske pridavky jsou kazde tri mesice a dela to snad 189 euro. Danovy urad vraci penize za jeslicky - kinderdagverblijf.

Svetlusko ja jsem taky vyuzila te rodicovske dovolene a rok si budu kazdy den brat jeden den volna aby mi nemenily smlouvu.

Rodila jsem v Delft. Super nemocnice, moc dobre se o nas postarali. I kraamzorg si nemuzu vynachvalit.
 
Ahoj Vlasti, moc diky. Kaja je holcicka a narodila se 9.12 v Delftu. O devet dni drive, vyvolavali mi porod protoze jsem mela vysoky tlak. Koukala jsem ze jsi Vitkovi poridila sourozence. Pracujes taky jeste v nemocnici?
 
Ahoj,Barusko a Arachnee.
Moc rada bych vedela jak povyrostla Vase robatka.Jak tu zijete,jak jste skloubily domacnost,vychovu a mozna uz i zamestnani?:confused:

Robin nasi dcery uz se rozbehl do sveta.
Spis bych mela rici, ROZJEL?
Rabarber_008.jpg
 
Ahoj Ave,
nejdriv ti musim pochvalit Robina, je to hezounek. Moje Robin(ka) ma uz 13 mesicu, uteklo to jako voda. Az ji bude 1,5 roku, pujde do jesli na 2 dny a jeden den k me tchyni na hlidani. Ja chci 3 dny v tydnu pracovat. Ne ze bych se doma s malou nudila, to vubec ne, nejradsi bych s ni byla doma az do te doby nez pujde do skoly. Chodime plavat, za zviratkama, k mori, do parku na houpacky a za detma. Jednou za 14 dni vyrazime bez Robinky s pritelem na veceri nebo za kulturou.
A jednou tydne chodim sportovat, vecer az mala spi. Mluvim na ni cesky, pritel holandsky, Robinka zatim jen steka na vsechny kolemjdouci psy a kaceny, a na lidi se chechta a vyplazuje jazyk. No a ja si to prozivam jako moji nejstastnejsi dobu.
 

Bijlagen

  • DSC01674.jpg
    DSC01674.jpg
    52,2 KB · Bekeken: 7
Arachnee,
mala Robinka je okata a nadherna kukacka.
Jiste az se vam rozmluvi,bude mluvit jak cesky tak holandsky.
Holky jsou myslim na reci sikovnejsi.
Diky,ze jsi mi o vas napsala,
preju vam, at vam vse vychazi.:zon:
 
Ahojky, no a ja pracuju 4 dny v tydnu. Skolku mame hodne blizko takze s tim problem neni. Kaja to tam miluje. Vsichni se ji venujou. Zpivaji tam a berou ji i ven. Doma je to trochu hecticke, snazime se uklizet a varit atd. Ale je to zaprah.
Jsem rada, ze jsem v praci. Citim se zase jako clovek a navic jsem povysila coz je paradni vzkaz pro vsechny, ze i maminky s miminkama muzou mit karieru.
Jinak Kaja je hrozne hodna a spi nam celou noc, takze si opravdu nemuzu stezovat.
 
Zdravim , chtela jsem se zeptat ziji taky v Holandsku jeste tehotna nejsem ale kdyz budu chci rodit v CR odhlasit se tady na nakou dobu. Mam narok na porodne a materskou v CR kdyz se tam pojistim a prihlasim na pracak??? diky za odpoved
 
Musis mit trvale bydliste v CR a taky se tam opravdu zdrzovat. Porodne je jen u prvniho ditete a zjistuje se vyse tveho prijmu. Jak je to s materskou, teda vlastne rodicovskym prispevkem to nevim. Asi tam musis byt urcitou dobu hlasena, par mesicu. Zavolej si na pracovni urad, tam se to vyrizuje.
 
Bovenaan