Navrat domu

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

No ja mam tady ze zdravotnictvi pocit, ze doktor pomuze, kdyz probiha vse bez komplikaci. Priklad - mela jsem anginu - prisla jsem k doktorovi, ten me starostlive prohlidnul, poslechl plice, vyptaval se na prvni posledni a pak me poslal s krabickou antibiotik, ktere vystacily na 5 dnu lezet a uzdravovat se... rikal, ze to bude za tech 5 dnu o.k. a o kontrole ani zminka... Jak jsem se po 5-ti dnech nahlasila, ze mam furt teplotu a prasky uz dosly a v krku me (sice mene) ale furt boli, tak se strasne podivil, objednal me (tudiz jsem zustala 3 dny bez leku, protoze drive bylo plno) a jak jsem prisla, tak mi rika, no... ja uz vam dalsi prasky nedam, 5 dnu staci... no, byla jsem tam za nim jeste 3x a pripadala jsem si jak hysterka a hypochondr, protoze doktor mi rika, ze je to na dobre ceste a s tou anginou (nebo s jejim pomalym odeznivanim) jsem se trapila jeste 2 mesice. Ja vim, ze v CR daji ant. na 14 dni nebo tri tydny a tady to takhle neuznavaji ale ja (ac nejsem zadny doktor) si myslim, ze to rozhodne tak neskodi, jak tady hlasaji. Clovek se tak netrapi,nemoc se vytraci rychleji - to jsem tu jeste predtim nepracovala, tak jsem se mohla poflakovat unavena 2 mesice doma, si to neumim predstavit i se zamestnanim a v CR jsem s takovouhle nemoci byla hotova za 2 tydny, jeste mi doktorka vzala krev, pokud mi neco po nemoci chybelo, napsala mi zelezo, nebo vitaminy na doplneni a pozvala na dalsi odber za mesic.... tady mam nekdy pocit, a to se nikdo nezlobte, jak to ted napisu - ze i kdyby clovek chcip, tak oni si tu jenom odskrtnou polozku, se kterou uz se nemusi otravovat....:oeps: :( A co se me tyce, ja bych se tu do spitalu jit bala...
 
Tak bysme mohli pokracovat do nekonecna.
Moje mama v Cesku zase prosedi cely dopoledne v cekarne, protoze tam kazdej leze k doktoru s prominutim i se zarazenym prdem... na lidi, kterym opravdu neco je ani nedojde rada. Nekdo je chronicky nemocnej, bere leta stejny leky, ale musi k doktoru pro recept, tady jen zavolas asistence a odpoledne mas leky pripraveny v lekarne.
Takze mi spis pripada, ze prave doktori v Cesku jsou ti, kteri si schvalne objednavaji pacienty na nesmyslne kontroly, jen aby za to dostavali body a pak spoustu penez.
Jinak i ja mam samozrejme svy zkusenosti s doktorama tady, o kterych se ani nebudu rozepisovat...
Vsude je neco.
Ale abych se vracela do Ceska kvuli zdravotni peci... to rozhodne ne.
 
Ahoj holky, je to uz dost dlouho co jsem se na tohle forum zaregistrovala. To bylo v dobe kdy jsem nemela praci. Dneska jsem se ze zvedavosti po praci podivala na to co se deje v trave. Vase diskuse o lekarich me pripada zajimava a to predevsim protoze tu pracuju jako doktorka. Presneji receno delam si specializaci na psychiatra. Jasny je, ze se vic zabyvam dusevnima problemama nez telesnyma, ale o nocich sluzbach s nima taky prijdu do styku. Pokud mluvim za sebe a sve kolegy v blazinci, tak jsme dost zodpovedni, peclivi a opatrni pokud jdem o vysetrovani pacientu.
Zatim jsem tu u huisartse nebyla (ziju tu 2 roky), ale jednou jsem volala, ze mam priznaky zanetu mocoveho mechyre a jaky mi jako daji typ. Sdelila jsem jim (asistentce) ze si predepisu antibiotika, protoze to se smi...no to mi rozhodne nemohla doporucit...musela jsem si nechat vysetrit moc a pockat na vysledenk...nevadilo ji za nemuzu ani par minut v klidu sedet...no nic predepsala jsem si antibiotika a zabraly...po par tydnech mi prisel ucet na 9 euro za konzuiltaci huisartse!! To me fakt dostali.
Pokud jde o praci ve zdravotnicvi, nemuzu si na nic stezovat, je to o 100% lepsi nez v CR.
 
To je zajimavy. Ja kdyz prisla do Holandska, tak jsem byla snad dva roky nonstop nemocna.... ryma, kasel, zanet dutin atd. Nemohla jsem si zvyknout na mistni klimat. Tady na severu je strasny vlhko a vitr a to kdyz pak zafouka, tak to cloveku vleze az do kosti.
Ted uz to jde... sem se tady nejak otuzila. :regen: :koud:
 
Zdravotnictvi je tu proste jiny. Ale rozhodne budu radsi lezet v nemocnici tady nez v Cesku.

ja po cerstvych zkusenostech muzu rict,ze k holandskymu doktoru bych uz nesla ani s rymou...
jeste ze sem mela odvoz do Cech ,tam me vzali hned do nemocnice a sla sem za par dni na operaci,v Holandsku by me nechali skoro zdechnout :kwaad:
nastesti uz mam od listopadu cesky pojisteni....
 
To je zajimavy. Ja kdyz prisla do Holandska, tak jsem byla snad dva roky nonstop nemocna.... ryma, kasel, zanet dutin atd. Nemohla jsem si zvyknout na mistni klimat. Tady na severu je strasny vlhko a vitr a to kdyz pak zafouka, tak to cloveku vleze az do kosti.
Ted uz to jde... sem se tady nejak otuzila. :regen: :koud:

A kam ty jsi tak zmizela Barbie,ze uz nepises???
Ze ty jsi urcite vyhrala tech 18mega v loterii,pry to byl nekdo z Alkmaaru ,a valis uz se nekde na Havaji??:) :)
 
Ja se chtela zeptat, jestli nekdo nahodou nema zkusenost s pojistenim a odhlasenim pobytu. Ja jsem v NL pojistena od unora 2007 a ted bych se chtela od prosince pojistit v CR, ale vypada to, ze zdravotni pojistovnu muze clovek bezplatne zmenit jen jednou za 12 mesicu! Jinak jim to asi budu muset doplatit... to by me asi klepla pepka...Nevite nahodou nekdo neco o tom? A taky... pokud tu uz nebudu pojistena, tak bych se zrejme mela odhlasit z gemente? Jinak to tak vypada, ze po me budou chtit pojisteni doplatit i tady?:oeps: A do tretice - kdyz uz se odhlasim z gemente, tak uz tady nebudu mit stalou adresu, coz znamena, ze budu muset zrusit bankovni ucty, protoze pri zakladani po me chteli jako podminku adresu v NL??? A ucet v CR uz nemam, abych si to prevedla..... a to je prosim vse v ramci EU.... jesteze nejsem treba z Indie...:bloos2: to bych mela otazek deset a ne tri...:(
 
Ja se chtela zeptat, jestli nekdo nahodou nema zkusenost s pojistenim a odhlasenim pobytu. Ja jsem v NL pojistena od unora 2007 a ted bych se chtela od prosince pojistit v CR, ale vypada to, ze zdravotni pojistovnu muze clovek bezplatne zmenit jen jednou za 12 mesicu! Jinak jim to asi budu muset doplatit... to by me asi klepla pepka...Nevite nahodou nekdo neco o tom? A taky... pokud tu uz nebudu pojistena, tak bych se zrejme mela odhlasit z gemente? Jinak to tak vypada, ze po me budou chtit pojisteni doplatit i tady?:oeps: A do tretice - kdyz uz se odhlasim z gemente, tak uz tady nebudu mit stalou adresu, coz znamena, ze budu muset zrusit bankovni ucty, protoze pri zakladani po me chteli jako podminku adresu v NL??? A ucet v CR uz nemam, abych si to prevedla..... a to je prosim vse v ramci EU.... jesteze nejsem treba z Indie...:bloos2: to bych mela otazek deset a ne tri...:(

Ahoj, uplne nechapu tvuj dotaz ohledne te pojistovny,pojistovna se muze menit kazde ctvrtleti, ale pokusim se odpovedet, byt uz jsem to sem psala nekolikrat: my jsme se stehovali v breznu, manzel mel predtim VZP, po prijezdu do CR jsme sli na VZP s tim,ze se manzel vratil, ale nechce byt uz u nich pojisten, ukazali jsme jim potvrzeni z NL, ze byl po celou dobu v NL pojisten. Pak s tim samym papirem jsme sli na VOZP, kde nas bez problemu prihlasili. Musis dokazat, ze jsi v NL byla pojistena, jinak ti skutecne napari pojistne za cele uplynule obdobi. Pojistiovna ti be zproblemu takove potvrzeni vyda. Samozrejme ze se musis odhlasit z gemeente, kdyz tam uz nebudes bydlet, jinak bys musela platit dane a poplatky za bydleni a obci (gemeente belasting) v NL!!!
Ucet: ja si nechala ucet v CR, takze nebyl problem tam penize z NL uctu prevest. Pokud jeste nemas ucet v CR, zkus se domluvit treba s rodici a prevest ty penize na jejich ucet. Hodne stesti s stehovanim!
 
Samozrejme ze se musis odhlasit z gemeente, kdyz tam uz nebudes bydlet, jinak bys musela platit dane a poplatky za bydleni a obci (gemeente belasting) v NL!!!

Jeezis, tak v tom pripade tam hned, az budu mit volno letim to nahlasit ze od prosince rusim adresu, - staci, ze uz v cR rok a pul platim popelnice:lmfao: , protoze jsem se neodhlasila z naseho mesta...
 
Almo,
nemaji rodice vlastni ucet v bance? Ze by ti to pak prevedli na tvuj, az se vratis? To je asi nejjednodussi. JInak my jsme si zanechali ucet v Nl, protoze manzel si dal korespondencni adresu k rodicum. Ale myslim, ze mne Postbank rikala, ze mi muzou posilat vypisy i do CR a ze az budu prestehovana, ze jim jen napisu na jejich formulari, ze chci prevest penize na CR ucet. Zkus se poptat.

Jo jo, ty gemeente belastingen na to bacha, nam je naparili taky, jeste nez jsme odjeli, museli jsme nastesti platit jen pomernou cast, ne za cely rok. Urcite se odhlas, jestli se tedy vracis do CR.

Jo a urcite si nech vsytavit formular E301, ze jsi v Nl pracoval, aby se ti to pocitalo v CR do duchodu a tak, vystavuje to UVW Hengelo.
 
Bovenaan