Navrat domu

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

Ahoj vsichni,
mate nekdo predstavu co vsechno je potreba zaridit pokud se chci vratit domu? Ziju tu pul roku a stejne dlouho pracuju - je mi jasny ze je potreba se odhlasit z pojisteni ale je taky potreba se odhlasit na gemeente? je potreba zaridit jeste neco jineho? jak je to s odpracovanou dobou, aby se mi to doma pocitalo?
Predem diky vsem za rady...
Kac
 
Mila Katko,
musis se odhlasit od gemeente, a pokud chces zapocitat pracovni dobu, musis mit formular E301, ktery ti vyda UVW. Dale pak prohlaseni od pojistovny o delce pojisteni (staci v Aj), to ti da pojistovna. Jinak o nicem dalsim nevim, krome zarizovani a ruseni ruznych veci, jako je ucet u banky, pojisteni, platba za najem.. atd
Kam se budes v CR vracet, pokud se muzu zeptat?A co te vede zpet? My jsme se vratili letos v breznu, tak me to zajima.:-)
Aho, KLara
 
Mila Katko,
musis se odhlasit od gemeente, a pokud chces zapocitat pracovni dobu, musis mit formular E301, ktery ti vyda UVW. Dale pak prohlaseni od pojistovny o delce pojisteni (staci v Aj), to ti da pojistovna. Jinak o nicem dalsim nevim, krome zarizovani a ruseni ruznych veci, jako je ucet u banky, pojisteni, platba za najem.. atd
Kam se budes v CR vracet, pokud se muzu zeptat?A co te vede zpet? My jsme se vratili letos v breznu, tak me to zajima.:-)
Aho, KLara
diky moc za informace, jeste jsem se stoprocentne nerozhodla, ale je to hlavne o mych moznostech nejak budovat karieru (vzhledem k tomu ze moje holandstina neni po puli roce nijak svetova) a o pocitu z toho vseho tady... prisla jsem sem za pritelem a i po puli roce je on ten jedinej duvod proc tu jsem, zeme mi nijak neprirostla k srdci, spis naopak....kdykoliv jsem zpatky v cechach mam pocit ze zase ziju a proto se chci vratit...;)
 
Ahoj Katko,
tak preju hodne stesti pri rozhodovani. Mne Holandsko tedy take nepriroslo k srdci, ackoliv si nemyslim, ze by tam byla nuda, je to tam proste jine a doma je doma. Navic pokud jsi byla jen pul roku pryc, tak to zas takova zmena pro tebe nebude. Ja tedy za sebe musim rict, ze k takovemu tomu zabehnuti se a zvyknuti si na novou zemi je ale potreba urcite vic casu, u me to bylo aspon 3 roky. Paradoxne v dobe, kdy jsem mela pocit, ze jsem se se zivotem v NL smirila, prisla nabidka prace v CR.
Tak jeste jednou hodne stesti!
Klara
 
Ahoj Katko,
tak preju hodne stesti pri rozhodovani. Mne Holandsko tedy take nepriroslo k srdci, ackoliv si nemyslim, ze by tam byla nuda, je to tam proste jine a doma je doma. Navic pokud jsi byla jen pul roku pryc, tak to zas takova zmena pro tebe nebude. Ja tedy za sebe musim rict, ze k takovemu tomu zabehnuti se a zvyknuti si na novou zemi je ale potreba urcite vic casu, u me to bylo aspon 3 roky. Paradoxne v dobe, kdy jsem mela pocit, ze jsem se se zivotem v NL smirila, prisla nabidka prace v CR.
Tak jeste jednou hodne stesti!
Klara
no ja prave ted mam nabidek k praci asi sest v cechach a v praci holandsku se se mnou slusne receno snazej zametat..
na holandsko si nemuzu zvyknout, kdyz jsem pred dvema lety byla takhle v Dansku libilo se mi tam a nakonec se mi zpatky nechtelo,ale odsud bych kufry balila hned...:oeps:
 
diky moc za informace, jeste jsem se stoprocentne nerozhodla, ale je to hlavne o mych moznostech nejak budovat karieru (vzhledem k tomu ze moje holandstina neni po puli roce nijak svetova) a o pocitu z toho vseho tady... prisla jsem sem za pritelem a i po puli roce je on ten jedinej duvod proc tu jsem, zeme mi nijak neprirostla k srdci, spis naopak....kdykoliv jsem zpatky v cechach mam pocit ze zase ziju a proto se chci vratit...;)

Ahoj, ja jenom, jestli se rozhodnes, tak Ti drzim palce a uplne Te chapu! Ja jsem napul sbalena furt a k srdci mi to tady taky neprirostlo, ale sebrat tu odvahu a fakt odjet....a ja bych navic chtela i s pritelem a nechce se mi ho opoustet... Ale je to uplne ten samy pocit, co mas Ty, - jak prijedu do CR, tak ZIJU
 
Ahoj, ja Te taky chapu. Jsem tu kvuli priteli o nemz si myslim, ze je pro me "ten pravej". Mam tu i dobrou praci, ale po Cesku se mi styska porad vic. Zitra tam jedu, uz se nemuzu dockat. Jinak ted zijeme tady, ale zeme mych snu to neni, jsem tu od rijna lonskeho roku a taky jsem si jeste nezvykla. Ja porad doufam, ze tu nezustanem. Ja pracuju u OSN a pritel u armady, takze moznosti na presun mame nastesti hodne. Kazdopadne Ti preji hodne stesti!!!
 
Ahoj, ja Te taky chapu. Jsem tu kvuli priteli o nemz si myslim, ze je pro me "ten pravej". Mam tu i dobrou praci, ale po Cesku se mi styska porad vic. Zitra tam jedu, uz se nemuzu dockat. Jinak ted zijeme tady, ale zeme mych snu to neni, jsem tu od rijna lonskeho roku a taky jsem si jeste nezvykla. Ja porad doufam, ze tu nezustanem. Ja pracuju u OSN a pritel u armady, takze moznosti na presun mame nastesti hodne. Kazdopadne Ti preji hodne stesti!!!
no my jsme oba logistici, takze ty moznosti jsou otevrene, a ani nikde nic nevlastnime co by se nedalo sbalit a presunout... a Praha dokonce byla minuly rok nejlepsim mistem na investici do logistiky... ale co je mi to platny kdyz muj pritel se do cech nehodla stehovat ani nahodou....:(
 
no ja prave ted mam nabidek k praci asi sest v cechach a v praci holandsku se se mnou slusne receno snazej zametat..
na holandsko si nemuzu zvyknout, kdyz jsem pred dvema lety byla takhle v Dansku libilo se mi tam a nakonec se mi zpatky nechtelo,ale odsud bych kufry balila hned...:oeps:

Jestli chces spokojene zit tady, tak musis pustit Cesko z hlavy, jinak ti z toho jebne. Proc tam hledas praci, kdyz ses rozhodla zit tady? Takhle budes porad jednou nohou tady a druhou tam. Nechapu...

Ale je to uplne ten samy pocit, co mas Ty, - jak prijedu do CR, tak ZIJU

A proc mas pocit, ze tady nezijes?

no my jsme oba logistici, takze ty moznosti jsou otevrene, a ani nikde nic nevlastnime co by se nedalo sbalit a presunout... a Praha dokonce byla minuly rok nejlepsim mistem na investici do logistiky... ale co je mi to platny kdyz muj pritel se do cech nehodla stehovat ani nahodou....:(

Tak v tom pripade ti nezbyde nic jinyho, nez si tady zvyknout nebo ....
Cim dyl budes s tim rozhodovanim cekat, tim nesnadnejsi to bude. Pochybuju, ze se ti tu zacne libit... vetsinou je to naopak.
 
Barbie, ono je to vzdycky asi tezsi, kdyz jsou v tom city.. Chapu holky, ze se jim nechce zpet do Cr bez partnera... Nicmene obcas holky taky uplne nechapu, na co cekate, protoze az zacnete resit porizeni si rodiny atd, tak bude na nejake rozhodovani ohledne presunu do CR pozde. Mam obcas z mnoha prispevku pocit, ze si holky hodne stezuji, ale nijak to neresi, lidove receno nechavaji to vyhnit... Jenze kdy je vlastne vhodna doba to resit? Az se narodi deti, tak pak bude jejich zajem v popredi a myslim, ze kdyz uz ted si presun nedokazete predstavit, tak s malymi detmi asi tezko. Nehci nikomu lezt do svedomi, ale obcas se mi zda, ze je pro spoustu lidi jendodussi si stezovat,ale nijak to neresit. Jestli jsem nekoho urazila, tak se omlouvam, ale nejak mi prijde, ze se porad stejne narky casto opakuji.
Z vlastni zkusenosti muzu rict, ze navrat po x letech lehky neni, protoze veci jsou v CR jine, a ackoliv Cechem zustavam, prece jen uz nemam stejnou mentalitu.
 
Z vlastni zkusenosti muzu rict, ze navrat po x letech lehky neni, protoze veci jsou v CR jine, a ackoliv Cechem zustavam, prece jen uz nemam stejnou mentalitu.

Jo, znam lidi, kteri se vratili po triceti letech z Nemecka do Cech, postavili penzion, kterej prosperoval, po dvou letech vsechno prodali a vratili se "domu" do Nemecka. :confused:

Kdo uvazuje o navratu do Cech, mel by to resit co nejdriv... protoze Holandsko se opravdu nebude prizpusobovat nam pristehovalcum. Proste ty rozdily tu budou porad.
 
Jestli chces spokojene zit tady, tak musis pustit Cesko z hlavy, jinak ti z toho jebne. Proc tam hledas praci, kdyz ses rozhodla zit tady? Takhle budes porad jednou nohou tady a druhou tam. Nechapu...
ja se nerozhodla ze tu chci zit, prijela jsem sem protoze jsem chtela vedet jestli ten vztah vubec ustoji spolu bydlet, ale protoze se odmitam nechat zivit pracuju a tim jsem se sem uvazala na dylku pracovni smlouvy... ale nikdy jsem si doted nerekla chci zustat v hoalndsku... a praci hledam na obou stranach, abych zjistila jaky mam moznosti... jsem par mesicu po skole a ted par let planuju venovat kariere...deti neplanuju a ani nic co by me tu privazalo na dyl...zatim jsem to tu nevzdala, ale chtela jsem vedet co je potreba zaridit pokud se budu chtit vratit, protoze kazdy zarizovani neco casu zabere... za coz na me Barbie nemusis hned utocit...
 

Vendula

Actief Lid
Laska???

Ahoj,
ja myslim, ze pokud tu clovek uz od zacatku neni spokojenej, tak to ani ta sebevetsi laska nemuze vydrzet, protoze za par let uz toho tady ma tak plny zuby, ze uz mu i ten partner leze krkem :deuk: . To je muj nazor.
 
Ahoj,
ja myslim, ze pokud tu clovek uz od zacatku neni spokojenej, tak to ani ta sebevetsi laska nemuze vydrzet, protoze za par let uz toho tady ma tak plny zuby, ze uz mu i ten partner leze krkem :deuk: . To je muj nazor.

Souhlasim s tou prvni casti.:-) Ale je fakt, ze velke zamilovani po case prejde, a pak zacne clovek resit veci, ktere drive neresil/ nevidel.
Jak pises, ze kdyz tu clovek ze zactku neni spokojenej, ze to asi lepsi nebude, ono mozna to lepsi nebude, ale clovek si proste zvykne a uz se mu nechce vybocovat ze stereotypu.
Me prvni rok pobytu v NL neskutecne vytacela moje mama, ktera, kdykoliv jsem si ji jemne postezovala, ze mi to ci ono vadi, vzdy odvetila, ze se nesnazim- jakoby to, zda se cloveku nekde libi nebo nelibi, byla vec snahy! No a kdyz jsem argumentoavla tim, ze je mi tu prece jen dost smutno, protoze nikoho neznam a i pres velmi intenzivni snahu si najit praci me nikdo nikde nechtel, tak mi moje mama rekla, ze se mam radovat z toho, ze je hezky, ze na grachtech plavou kacenky a ze je v Holandsku cisto....:deuk:
 

Vendula

Actief Lid
No a kdyz jsem argumentoavla tim, ze je mi tu prece jen dost smutno, protoze nikoho neznam a i pres velmi intenzivni snahu si najit praci me nikdo nikde nechtel, tak mi moje mama rekla, ze se mam radovat z toho, ze je hezky, ze na grachtech plavou kacenky a ze je v Holandsku cisto....:deuk:

:lmfao: Tak jak tak koukam, jsou vsecky cesky maminy stejny. Ted uz snad jen pridat ten obligatni vyrok:
No co no, tak je na zensky,no. Bije te? Nebije. Chlasta? Nechlasta. Nosi domu penize? Nosi. No tak co bys prosim te jeste chtela.... :oeps:
:lmfao:
 
Souhlasim, me se tu ze zacatku taky vubec nelibilo. Ale zamilovanost je silnejsi a co by holka neudelala pro chlapa, ze jo.Byla jsem mlada a zamilovana. Takze jsem skoncila s praci v CR, opustila byt a huraaa do Holandska. Ted po dvou letech tady taky nevim co dal. Mam tu praci a pritele, vybudovany zazemi, ale stejne se mi Holandsko nelibi (obcas dokonce hnusi). Ale ono to rozhodovani neni jednoduchy. Vratit se do Cech a zacinat zase od nuly? Na to uz si prijdu stara. Bydlet u rodicu, hledat si novou praci, byt, pritele a kamarady.Stehovat vsechno zpatky. V Cechach mi zbyla jen rodina. Takze moc dobre chapu holky, co nevedi jak dal. Ono to totiz neni tak jednoduchy...Ja Cechy miluju, ale prece taky nejsou pozemskym rajem.
 
Souhlasim, me se tu ze zacatku taky vubec nelibilo. Ale zamilovanost je silnejsi a co by holka neudelala pro chlapa, ze jo.Byla jsem mlada a zamilovana. Takze jsem skoncila s praci v CR, opustila byt a huraaa do Holandska. Ted po dvou letech tady taky nevim co dal. Mam tu praci a pritele, vybudovany zazemi, ale stejne se mi Holandsko nelibi (obcas dokonce hnusi). Ale ono to rozhodovani neni jednoduchy. Vratit se do Cech a zacinat zase od nuly? Na to uz si prijdu stara. Bydlet u rodicu, hledat si novou praci, byt, pritele a kamarady.Stehovat vsechno zpatky. V Cechach mi zbyla jen rodina. Takze moc dobre chapu holky, co nevedi jak dal. Ono to totiz neni tak jednoduchy...Ja Cechy miluju, ale prece taky nejsou pozemskym rajem.

tak vidim,ze nekdo premysli stejne jak ja... take bych se hned stehovala do cech,ale mame tu s manzelem zazemi a co v cr?
mam tam jen rodinu a par znamych...mozna by se tam pro me prace nasla,ale co pro manzela?vzdyt neumi cesky.... uvazovali jsme o tom,ale na holandsko si netezuji.
no kdyby jste nekdo vedel o nejake praci pro holanana blizko ostravy,tak dejte vedet :deuk:
 
Zpatky do CR

..z vlastni zkusenosti...
Po dvou letech v NL jsem se vratila do CR . Skoncila jsem v jedny praci a dlouho nemohla najit druhou a s pritelem to neklapalo a vsechno se na me sypalo a tak. Myslela jsem si, ze v CR bude vsechno O.K. Jo, bylo to o.k, ale jenom na tri mesice. Pak jsem zjistila, ze uz tam tak nejak nepatrim, ze chci byt preci jenom s pritelem v NL a ze to tu nebylo tak hrozny...
Ted jsem tu 8 let, mam dve maly deti, praci... proste jsem se tu zabydlela. Do CR jezdim za rodinou a za dvema kamaradkama (to je vsechno, co mi tam zbylo). Ted si tam pripadam spis na dovolene nez doma a tesim se sem.
Taky je tu spoustu veci, ktery me stvou, ale snazim se povznaset se nad tim, co si nekteri holandani o pristehovalcich mysli a ze se mnou obcas snazi nekdo "zametat" :D Nenecham se !!!
BTW tak trochu z nostalgie si porad nechavam cesky pas, nemam potrebu mit holandsky, ale mozna jednou..kdo vi...

p.s. Myslim is, ze ty prvni mesice a roky jsou tu fakt sileny. Jazyk, mentalita, hledani prace a snazeni se byt samostatna jednotka a vydelavat si vlastni penize....a taky hledani novych kamaradu. To mi tu nefunguje do dnes. Ale pokud tu chci zustat a vychovavat svoje na pul ceske deti :lmfao: musim se nad to vsechno povznest....
 
Tak tedy take z vlastni zkusenosti:

Minuly rok v rijnu jsem se po 15 letech v NL vratil do Cech. Byl jsem pripraveny na kulturni sok a uvedomoval si hodne ze uz jsem proste jiny.
Vse je uplne v pohode! Nemohu si snad na nic stezovat, jen musi byt clovek hodne tolerantni vuci tem negativcum a syckum tady a udrzet si vlastni identitu at uz je jakakoliv a verte ze pobyt v NL mnoho zmeni! Mam ted dobrou praci (to jsem mel v NL take), hodnou a krasnou pritelkyni, ale hlavne jsem DOMA. Mohu navstevovat mista kde jsem vyrustal a moznosti jsou zde oproti holandsku NEOMEZENE! Vsem kdo pochybuji (a na tomto foru je jich dost) bych chtel rici aby poslechli sve srdce a sli tam kam je to tahne. Neni dulezite mit penize a slavu, ale byt spokojeny a stastny. To mi posledni dobu v Holandsku chybelo, proto jsem se vratil.

Zatim ahoj
 
Bovenaan