Holandská národnost/občanství

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

Ja jsem v Holandsku 7 let, rozvedena, udelala jsem inburgerings i statnice, ale o holandske obcanstvi jsem si nikdy nezazadala, i kdyz bych mohla. Za prve, protoze jsem svobodna, prisla bych o ceske.. kdyz jsem se pidila po tom, jak slozite je dostat to ceske zpatky, kdybych se pro to v budoucnu rozhodla, prestalo se mi do toho chtit jit. Za druhe, co mi bylo receno z nekolika ruznych stran, jakmile prijdu o ceske obcanstvi, ztracim take narok na dedictvi podle ceskych zakonu.. Vim, sice to o tom neni, ale az/kdyz jednou budu neco dedit, tak se o to neminim delit s nizozemim podle jejich zakonu. A v neposledni rade to stoji penize a papirovani.
Do ceskeho pasu jsem si nechala dat potvrzeni, ze jsem prislusnik EU a zazadala jsem si o karticku (verblijfsdocument) s tim samym "duurzaam verblijf burgers van de Unie" a vsechno je v poho. Praci mam, hypoteku mam a nikdo s tim nema problem. Krom toho, ze tady nemuzu volit me cesky pas nijak neomezuje.
 
Ja jsem v Holandsku 7 let, rozvedena, udelala jsem inburgerings i statnice, ale o holandske obcanstvi jsem si nikdy nezazadala, i kdyz bych mohla. Za prve, protoze jsem svobodna, prisla bych o ceske.. kdyz jsem se pidila po tom, jak slozite je dostat to ceske zpatky, kdybych se pro to v budoucnu rozhodla, prestalo se mi do toho chtit jit. Za druhe, co mi bylo receno z nekolika ruznych stran, jakmile prijdu o ceske obcanstvi, ztracim take narok na dedictvi podle ceskych zakonu.. Vim, sice to o tom neni, ale az/kdyz jednou budu neco dedit, tak se o to neminim delit s nizozemim podle jejich zakonu. A v neposledni rade to stoji penize a papirovani.
Do ceskeho pasu jsem si nechala dat potvrzeni, ze jsem prislusnik EU a zazadala jsem si o karticku (verblijfsdocument) s tim samym "duurzaam verblijf burgers van de Unie" a vsechno je v poho. Praci mam, hypoteku mam a nikdo s tim nema problem. Krom toho, ze tady nemuzu volit me cesky pas nijak neomezuje.


vis prosimte vic informaci co se tyce toho dedictvi????
 
Muzes dostat verbl. vergunning pro dobu neurcitou. Nedavno jsem zjistila ze moje povoleni k pobytu je 2 tydny propadle, sla jsem se zeptat na imigracni - naturalizacni oddeleni jestli me rovnou posadi do letadla smer CR nebo mi daji sanci si to prodlouzit. To ze jsme v EU me zachranilo a muzu si pozadat povoleni na dobu neurcitou.
 
"Muze mi nekdo napsat, jak je to s dedictvim, kdyz mam holandske obcanstvi? Narok na nej snad mam? Prece to nepropadne statu?"

ahojky, podivej se na:
http://www.successions-europe.eu/cs...-absence-of-a-will_who-inherits-and-how-much/

obcansky zakonik nestanovi zadne pozadavky na statni prislusnost, takze holandska statni prislusnost nebrani tomu, abys mohla dedit v CR.

§ 462
(pouze) Dědictví, jehož nenabude žádný dědic, připadne státu.

muzes mi taky napsat PM, pokud mas konkretni otazky.
A nebo: http://www.pravnik-v-holandsku.cz
 
Ahoj.ja jsem nova. Ale pritom i pomerne stara. z Cech jsem odesla kvuli priteli. Od jiste doby jsem se v Cechach citila mene doma nez kdy jindy [ moje babicka prisla do Cech za dedeckem z Jugoslavie. To my uz tak delame.] a uvazovala o odejiti. Stalo se az dnes. Me dceri je dvacet, ukoncila jiste vzdelani a vypada to, ze se postavi na sve nohy. Syna privitame v Amsterdamu pristi rok v zari.

Obavam se, ze nez se v ceske politice zacnou objevovat lide vzdelani a moviti, ponekud to potrva. Domnivam se, dalsich deset, dvacet, let. A na to ja vazeni pratele nemam cas. Staci, ze jsem vyrostla v dobe normalizace. Takze, hodlam zde slozit sve kosti a byla bych tez pro obcanstvi.
 
nl obcanstvi

Rada bych vedela co se zmeni pro nas se zmenou obcanstvi na NL ?
Jsme v EU a kdyz promluvim tak stejne kazdy slysi ze nejsem rodila holandánka i kdyz jim zamavam NL pasem pred nosem ? :confused:
 
Rada bych vedela co se zmeni pro nas se zmenou obcanstvi na NL ?
Jsme v EU a kdyz promluvim tak stejne kazdy slysi ze nejsem rodila holandánka i kdyz jim zamavam NL pasem pred nosem ? :confused:

Co se zmeni, to si musi kazdej rozmyslet sam, podle toho v jake je situaci a jakou ma praci a podobne. Koneckoncu jestli jsi vdana, tak si muzes nechat obe. Takze pak je to rozhodovani jednodussi. Ale pro nekoho to muze byt opravdu zbytecne, mit i holandsky pas. To zalezi opravdu na kazdem.
 
CZ obcanstvi?

Ahoj, prosim, muzete me nekdo poradit...
ted tady ctu o jednom nebo dvojim obcanstvi/pasu etc...
nevim, jak zacit...
Holandsky pas mam nekdy od roku 2002 (po uzavreni manzelsti)...tenkrat jsme momentalne bydleli v Bruselu, na NL Ambasade jsem si vyzvedla NL pas...
s tim Ceskym jsem NIKDY nic nedelala, nikam nesla, nic nehlasila.
moje posledni trvale bydliste v CR z vice jak pred 15 lety uz davno neexistuje, jsou tam, myslim, kancelare:slik:...
ted by me hrozne zajimalo, kdo me poradi kam se mam jit zeptat, na magistrat posledniho bydliste? nebo ambasada?
obcas na to vzpomenu :bloos2: jestli teda mam 2 obcanstvi, nebo jenom to Holandske?
 

MartinaK

Moderator
Myslim ze se vubec nad tim nepozastavi... jak znam pani na ambasade, tak je to tam bezne.:D Akorat Te to bude stat trochu vice usili a papirovani vybehat vsechny potvrzeni o ceskem obcanstvi.
Hodne stesti a pevne nervy!
 
to verim, asi proto jsem se tenkrat uz dal vubec neangazovala :zwijg:
ja ani ted vlastne poradne nevim :bloos2:
v kazdem pripade moc dekuju za info
me totiz pred lety nekdo tvrdil, ze se s tim neda uz nic delat
 
Bovenaan