Holandská národnost/občanství

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

Vendula

Actief Lid
Moji mili spoluforacci,
chtela bych se zeptat, zejmena vas co uz tu jste delsi dobu...
Vzali jste si nebo chteli byste mit take holandske obcanstvi, popr. hlasite se take k holandske narodnosti ? ;)
Zajimal by me moc vas nazor na tuto problematiku, protoze z jedne strany clovek slysi, ze tedy v zadnem pripade - Cech jsem a Cech zustanu, a na druhe strane jsou Cesi s holandskym pasem, kteri v tom nevidi vubec zadny problem :confused: ...
Muj osobni nazor je ten, ze jsou to vsecko jen oficialni dokumenty a zalezi jen na cloveku, ke ktere narodnosti se pak bude hlasit... Nekdo ma pouze holandske obcanstvi a zustava Cechem, nekdo se po letech v Holandsku natolik prizpusobi, ze se zacne hlasit i k narodnosti, mluvi jen holandsky, dodrzuje vice holandske jak ceske zvyky...
Ja bych si v budoucnu rada pozadala o holandsky pas, protoze tady ziju, je to muj domov a prijde mi jednodussi byt oficialne "Holandanem" :lmfao: . S tim ceskym pasem se tu furt citim jako cizinka a pritom je tomu naopak...
Tak co, moji mili, vidim to uplne spatne, budete mi to vymlouvat anebo mi date zapravdu?
Moc se tesim na vase odpovedi a nazory!
 
To je zajimava diskuze.:) Ja jsem to mela driv zrovna tak, Holandanem jsem se necitilla a prislo mi pokrytecke si zadat o obcanstvi jen kvuli nejakym papirovym vyhodam. Ja jsem ale od zacatku vedela, ze muj pobyt tu bude ne na urcitou dobu, takze jsem neplanovala zustat.
Ted bych si paradoxne mohla uz zazadat o obcanstvi, a nechat si to ceske, ale momentalne se vracime do Cech a tak moc nevidim smysl tohoto kroku.;)
Pokud tady chces zustat, asi bych o to pozadala. Pokud by ses musela vzdat kvuli tomu ceskeho obcanstvi, to uz by byla jina vec- to si neumim predstavit,ze bych kdy udelala.
 
ja tu bydlim 30 let mam Holandske i Ceske obcanstvi je to jedno protoze stejne Cech zustane Cechem tam mame minulost jinou nez Holandani na tom se neda nic zmenit znam ale priklad moje sousedka ta je taky Ceska ale mluvi jen Holansky no a ani do Cech nechce byla tam v loni na dovolene a druhy den chtela domu to nedovedu si ani v duchu predstavit nic ji to tam nerika musim teda podotknout zw cela jeji rodina se vystehovala do Nemecka,ale stejne ona tam zila do 24 let tak bych myslela, ze mam k Cecham vztah
 
narodnost

ahojky,
ja si myslim,ze to,jaky mas pas ci narodnost neni dulezite.muzes se citit byt treba svedem,protoze tam zijes a citis se tam velmi dobre,ale jednou jsi z cech,a to se nezmeni....mentalita,kultura a zvyky jsou jiz nasi minulosti a tezko se daji vyvracet jeji koreny....
-ja bych holadnsky pas taky 'potrebovala',ale v mych myslenkach se asi nikdy nebudu citit jako holandanka....to proste nejde...
 
A co volby?

Ono to muze mit taky nejake prakticke dusledky. Napriklad nevim, jak je to tu s volebnim pravem cizincu apod. Taky pokud chce clovek zustat v nejake zemi na dlouhou dobu a mezitim se mu nekde neco stane na dovolene v uplne jine zemi (uraz, unos, jakykoliv konflikt se zakonem), tak ma mnohem vetsi smysl to resit pres ambasadu te zeme, kde ted zije a ne te, kde se kdysi narodil....
Tudiz myslim ze to neni jen formalni otazka ...
 

Vendula

Actief Lid
ahoj Adame,
s volebnim pravem je to tak,ze jako cizinec muzes volit v obecnich volbach ( cleny obecniho zastupitelstva - gemeente ) ,ale tim to konci ;) napr. zitra jsou volby provincialni a tam uz me nepozvali :traan: :D
Anebo kdyz budu chtit joooo volit, tak muzu jeste v ceskych volbach v Den Haagu:oeps: , jenze to je dost tezky, kdyz o tom ctu jen v novinach a ten prehled nemam takovy:confused: , jako tady, kde ziju...:lezen:
 
Tak ja se k vam taky pridam a silene barbasky se zeptam: nehlede financi, co stoji holandska narodnost a asi se zreknuti ceske........co takhle si vzit holandskou narodnost, protoze to je jednodussi a kdyz se pak nekdy rozhodnu prestehovat do Cech v budoucnosti, ono by pak melo byt jednodussi vzit si ceskou narodnost na zpatek. A dohodim k tomu, ze cizinci si v Praze v mezinarodnich firmach vetsinou vydelaji tu desitku hrubeho mesicne vic nez Cesi. (a pak ze neni pracovni diskriminace ve vlastni zemi)
:wow:
Ma nekdo zkusennosti?
 
Tak ja se k vam taky pridam a silene barbasky se zeptam: nehlede financi, co stoji holandska narodnost a asi se zreknuti ceske........co takhle si vzit holandskou narodnost, protoze to je jednodussi a kdyz se pak nekdy rozhodnu prestehovat do Cech v budoucnosti, ono by pak melo byt jednodussi vzit si ceskou narodnost na zpatek. A dohodim k tomu, ze cizinci si v Praze v mezinarodnich firmach vetsinou vydelaji tu desitku hrubeho mesicne vic nez Cesi. (a pak ze neni pracovni diskriminace ve vlastni zemi)
:wow:
Ma nekdo zkusennosti?

sama nemam,ale slysela jsem z druhy ruky,ze to znovuziskani obcanstvi neni taky zadna sranda

ale treba to neni pravda
 
Kdyby tu byl nekdo, kdo si v polsedni dobe zadal o holandske obcanstvi nebo se na to chysta (a zaroven si nechaval ceske, protoze na to holandske mel narok po svatbe - coz je jedinna moznost jak si nechat obe), uvitala bych informace, co a jak a kde. Ja si budu moct pozadat az pristi rok v zari, ale rada bych vedela "do ceho jdu". Diky moc.
 
Prosim neni tu nekdo, kdo si v posledni dobe zadal o holandske obcanstvi (ne naturalizacnim procesem, ale proto, ze ma za partnera holandana/holandanku)??? Drive to bylo tak, ze jste si mohli pozadat 3 roky po svatbe a dokonce se mi vloni na podzim dostal do rukou oficialni dopis z IND, kde bylo, ze se do te doby zapocitava i pokud jste spolu pred svatbou zili. Ten dopis byl odpovedi IND na dotaz od personalni kancelare UN. Takze to bylo urcite spravne. Ale ted jsem se divala na IND stranky a tam je:

- U bent minimaal 3 jaar getrouwd met een Nederlander en woont minimaal 15 jaar onafgebroken met een geldige verblijfsvergunning in Nederland, de Nederlandse Antillen of Aruba;

Takze to zrejme zmenili a uz nestaci byt jen 3 roky spolu a ty 3 roky spolu bydlet, ale je tam nove 15 let. Jestli tomu dobre rozumim. Nemate s tim nekdo zkusenost??? My tam budeme volat, ale kdybyste nekdo neco vedel...
 
Dvojí občanství vedle NL je dle mých info možné jen u zemí, které tento institut uznávají. V CZ to nejde, až na určité výjimky (dítě rodičů různých národností). Určitou dobu to možné bylo, proto se vyskytují lidé se dvěma pasy.
 
Ahoj. Byt tebou, tak se na to holandske obcanstvi radej zeptam na holandske casti tohohle fora. Tam asi spis narazis na nekoho, kdo tim uz prosel. Tim myslim, ze kdo je tu na stalo, tak se vetsinou "integruje" a po urcite dobe se i tady na foru presune z dvou malych ceskych mistnosti mezi holandskou vetsinu :-) .
 
Dvojí občanství vedle NL je dle mých info možné jen u zemí, které tento institut uznávají. V CZ to nejde, až na určité výjimky (dítě rodičů různých národností). Určitou dobu to možné bylo, proto se vyskytují lidé se dvěma pasy.

Mozne to je, mam rozhodnuti nejvyssiho soudu (myslim z minuleho roku, nevim ted presne, bylo to i v ceskem tisku, jako precedent), kde bylo jasne receno, ze pokud ziskas jine nez ceske obcanstvi snatkem s jinym statnim prislusnikem a toto obcanstvi ziskas za trvani tohoto manzelstvi, muzes si ponechat i ceske. Zduvodnenim bylo, ze si o to dalsi obcanstvi nezadas, neprochazis naturalizacnim procesem. Proste ti na neho vznikne narok. Moje mamka je pravnicka, i ja mam vystudovana prava a tak jsem si timto stoprocentne jista, ze to jde. Proto si nechci zadat o naturalizaci. Slo mi hlavne o to, abysme jako rodina meli stejne obcantsvi a take abych zase mohla delat svou praci jako v CR. Pracovala jsem tam jako policistka a chtela jsem to po materske delat i v NL, protoze to musis mit holandsky pas. I jako civilni zamestnanec policie musis mit holandsky pas. Celkem jsem s tim pocitala a ted me to prekvapilo. Vubec nevim co budu delat az se za 4 roky vratime do Holandska :-((( Jeste v lonskem roce stacilo byt 3 roky oddani a tu dobu spolu nepretrzite bydlet. Je to asi neco noveho, dnes tam budeme volat. Myslela, jsem, ze si treba nekdo z Vas letos o holandske obcanstvi zadal (z duvodu manzelstvi).
 
Já teda právník nejsem, ale nejde o to, že nizozemské občanství právě nejde získat, pokud máš občanství jiné země, která nepřipouští institut dvojího občanství? Určitě by sis to rozhodnutí musela nechat přeložit (nebo tedy ten, kdo už je v NL ženatý/vdaná potřebnou dobu a má tam trvalý pobyt) a poradit se s NL právníkem?
 
Já teda právník nejsem, ale nejde o to, že nizozemské občanství právě nejde získat, pokud máš občanství jiné země, která nepřipouští institut dvojího občanství? Určitě by sis to rozhodnutí musela nechat přeložit (nebo tedy ten, kdo už je v NL ženatý/vdaná potřebnou dobu a má tam trvalý pobyt) a poradit se s NL právníkem?

Ne, o to nejde. Ty muzes ziskat nizozemske obcanstvi, naturalizaci nebo optimalizaci (doufam, ze jsem to dobre napsala, to slovo). Nizozemske strane je to jedno. Tady jde o to, ze kdyz projdes natutralizacnim procesem a tak ziskas nizozemske obcanstvi tak pak musis ze zakona (ceskeho) vratit ceske obcanstvi, nebo ti bude odebrano. Jedinna moznost dvojiho obcanstvi, kterou Cesko uznava je u deti rodicu ruzneho obcanstvi a u snatku za podminek ktery jsem tu psala vcera.
 
taky pisou na ind tohle,takze si nemusis delat starosti


U bent getrouwd met of geregistreerd partner van een Nederlander. U kunt na minimaal drie jaar huwelijk of geregistreerd partnerschap (eventueel in het buitenland) én onafgebroken samenwoning een aanvraag indienen. Als u drie jaar met een geldige verblijfsvergunning in Nederland onafgebroken samenwoont (beiden ongehuwd) met een Nederlander, kunt u ook een aanvraag indienen.
 
a o dvojim obcanstvi-


Bij verkrijging van de Nederlandse nationaliteit verliest u automatisch de Tsjechische nationaliteit.
Let op! Wanneer u door geboorte of door een huwelijk een andere nationaliteit verkrijgt, zal u de Tsjechische nationaliteit niet automatisch verliezen. In deze gevallen wordt bij verzoeken om naturalisatie die op of na 16 november 2005 zijn ingediend, van u verlangd dat u afstand doet van uw Tsjechische nationaliteit.

jeden cas to nebylo mozny mit dva pasy,ale uz se to davno zase zmenilo
 
Holandska narodnost

Moji mili spoluforacci,
chtela bych se zeptat, zejmena vas co uz tu jste delsi dobu...
Vzali jste si nebo chteli byste mit take holandske obcanstvi, popr. hlasite se take k holandske narodnosti ? ;)
Zajimal by me moc vas nazor na tuto problematiku, protoze z jedne strany clovek slysi, ze tedy v zadnem pripade - Cech jsem a Cech zustanu, a na druhe strane jsou Cesi s holandskym pasem, kteri v tom nevidi vubec zadny problem :confused: ...
Muj osobni nazor je ten, ze jsou to vsecko jen oficialni dokumenty a zalezi jen na cloveku, ke ktere narodnosti se pak bude hlasit... Nekdo ma pouze holandske obcanstvi a zustava Cechem, nekdo se po letech v Holandsku natolik prizpusobi, ze se zacne hlasit i k narodnosti, mluvi jen holandsky, dodrzuje vice holandske jak ceske zvyky...
Ja bych si v budoucnu rada pozadala o holandsky pas, protoze tady ziju, je to muj domov a prijde mi jednodussi byt oficialne "Holandanem" :lmfao: . S tim ceskym pasem se tu furt citim jako cizinka a pritom je tomu naopak...
Tak co, moji mili, vidim to uplne spatne, budete mi to vymlouvat anebo mi date zapravdu?
Moc se tesim na vase odpovedi a nazory!
Ahoj goddart ja tito urcite nebudu vymlouvat, mam tady 2 dcery ta starsi uz ma 2 roky hol. pas a ta druha si chce zazadat pristi rok. Ta mladsi ma syna , ktery se narodil v cesku a vubec nezna republiku. Pro neho vubec neni ceska republika domovem on ma 8 let a kdyz mu nekdo ze srandy rekne ze je cech , tak on ze je holandan. Nevim kazdy mame na to sve nazory, ja uz mam dost let , abych si zadala o papiry. Ale ja se citim tady uz taky doma ziji tu 7 let, protoze tu mam 2 dcery a vnuka a v cesku nikoho. Jeste ti reknu jednu perlicku po rodicich jsem madarske narodnosti a narodila se v cesku. Jenom tolik jsem tim chtela rict co uz jsem v nekolika prispevkach rikala nejde o narodnost , ale vse je v lidech. Domov je tam kde se zrovna dobre citis a kde mas kolem sebe svoje blizke , ktere mas rada.
Jinac dokazu se prizpusobit a respektuji jejich navyky a pokud je mozne tak si prizpusobime i nase. Ono pri dobre vuli jde vse propojit.
 
Bovenaan