Zmena trvaleho bydliste?

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

Ahoj vsichni, mam dotaz a doufam, ze s tim nekdo mate zkusenosti a mohli byste me poradit.
Kazdej rok po me na uradech chteji prohlaseni, abych nemusela platit odpady, ze ziju v NL. Je to tim, ze mam stale trvale bydliste zaregistrovane v CZ. Musim si tedy nahlasit znemu bydliste? Ma to smysl? A jake je pak pro a proti? Nebo to mam jen nahlasit tady na ambasade v NL? Jsem vdana, ale v dokladech mam stale trvalou adresu CZ.

Jak se tohle vlastne resi?

Diky kazdemu, kdo me alespon trochu poradi co dal.
 
cauky,byt tebou,vykaslu se na to a vubec se ze svyho bydliste neodhlasuj.spravne,podle zakona se to ma delat,ale vsichni na to kaslou a nikdo to stejne nekontroluje.na ambasade se hlasit nema smysl,ta s tim nema nic spolecnyho.
a pokud se z cesky adresy opravdu odhlasis,s tim,ze jdes do zahranici,tak ti automaticky seberou ceskou obcanku,s tim,ze samozrejme na ni nesmi byt holandska adresa.
byt tebou ,vubec to neresim ,jednou za rok dej na mestsky urad prohlaseni a mas klid :-)
 
Ja jsem si trvale bydliste v Cechach zrusila (odevzdala i obcanku),aby rodice za me nemuseli platit prave ty popelnice a ruzne poplatky.
Ale jak se to resi,kdyz mas trvale bydliste v Cechach a nebydlis tam,to nevim.
crazy.gif

Urcite se nekdo najde,kdo bude vedet a pomuze........
 
Ja totiz nevim, jestli se alespon nema nahlasit prechodne bydliste? A pak proc by me brali obcanku, kdyz jsem stale ceskeho obcanstvi? To s tim snad nema nic spolecneho, ne?
To si myslim ja.
 
nevim jak jinde,u nas ty poplatky jsou asi 300kc rocne nebo kolik,vim,ze mama sama rikala,ze i kdybych se odhlasila,tak tech par korun co usetri nema vyznam.
a ja osobne kdyz jdu v cechach treba na postu,tak koukaji blbe,kdyz mam jen pas a obcanku treba zapomenu tady..proto sem radsi,kdyz ji normalne mam.
 
Me to vysvetlily urednice tak,ze prechodne holandske bydliste mi na obcanku nemuzou napsat. A pak je logicky,kdyz se ukoncuje trvaly pobyt v CR,musi se obcanka odevzdat. Coz vsichni nedelaji a ja jsem k tomu nemela moc duvod si ji nechavat,citovy vztah jsem si k ni zadny nevytvorila....
A kdyz se budu chtit do CR vratit,tak se kdykoliv muzu prihlasit,cesky obcanstvi mam a to mi porad zustane.
Myslim si,ze urcite poradi nekde na Mestskem urade v Cechach,ale jak to znam..........tak se budou dlouho radit,jak to je....
 
Vis, me by pak zajimalo, kdyz lide jedou do zahranici treba za praci, tak taky musi odevzdavat obcanky? Ja vim, ze obcanku spravne mit u sebe nemas, kdyz jedes ven, ale stejne....Takze jinak tedy na urade vyplnim papir, odevzdam obcanku a pak mam pokoj? Stejne je to divny, ne?
 
Ten,kdo odjizdi za praci,tak tohle zrejme delat nemusi. Ale ja mam nahlaseny trvaly pobyt tady v NL a prijde mi hloupy,ze by za me rodice meli platit vsechno i kdyz tam uz vubec nepobyvam. Trebaze to neni celkem moc penez. Prihlasit se k trvalymu bydlisti v CR muze clovek vzdycky,kdyz ma ceske obcanstvi.
Na Mestskym urade jsem podepsala papir,ze uz nemam trvaly bydliste v CR a ze odevzdavam obcanku. Dostala jsem od nich takovy maly papirek,kde je napsany cislo ty odevzdany obcanky a zatrhnuta kolonka,ze nejsem hlasena na uzemi CR. To mam zrejme pro pripad,kdyby po me chteli obcanku....treba policajti. Ale pas slouzi taky jako doklad,tak bych snad nemela mit zadny problemy v CR - stejne tam moc nejsem.
 
Ja ti rozumim. Ja taky nechci nasim pridelavat vic starosti a jeste k tomu, aby za me museli neco platit.
Takze to asi udelam jako ty. Podepisu ted papir a je to. Jinak zadnej jinej doklad menit kvuli tomu nemusim jako napr ridicak?
Myslim, ze tohle bude asi to nejlepsi reseni. Pak uz budu mit na veky pokoj. Je tam jem udano, na jak dlouho to plati, to odhlaseni? Nebo je to neomezene? A kolik za to chteli? Dali ti to na pockani?
 
Presne tak - mam pokoj od vsech papiru a nemusim myslet na nejaky platby v CR.
Vyridili to na pockani a kupodivu za to nic nechteli! Na tom papirku,co mi dali zadny omezeni neni,tak to asi plati naporad.
Na ridicaku neni uvedeno bydliste (teda myslim),tak by nemel byt zadny problem. Ridicak jsem si vymenila za holandsky,tak uz poradne ani nevim,co je na ceskym....
 
Ja uz si presne nepamatuji jak to bylo,ale vim,ze jsem byla prihlasena u mych rodicu na adrese i kdyz jsem byla tady vdana (v Belgii).Jednoho krasneho dne stala policie u mych rodicu,ze neplatim zdravorni pojisteni uz nekolik let a musim to vsechno zaplatit,jinak to pujde k soudu.Dostala jsem ucet pres 30 000 kc i kdyz uz jsem v te dobe platila pojisteni tady.Dokud mas v cesku adresu,trvaly,nebo prechodny pobyt,musis to platit.Takze ja bych se radeji o vsem informovala na urade.Ono nejde jenom o ty poplatky za popelnice.8 mesicu jsem platila tady i v Cesku.Dobre se na to poptej.
 
no u pojisteni to chodi tak,ze kdyz se rozhodnes ho zacit platit ve state,kde bydlis-v tvym pripade Belgie,musis kazdou zmenu osobne jit nahlasit na pojistovnu nebo nekdo jiny s tvou plnou moci.Pokud to neudelas,je to tvoje vlastni chyba-prestanes-li pracovat nebo studovat,stat nebo zamestnavatel to okamzite prestane platit,jenze tim,jak nenahlasis zmenu,vznika ti automaticky dluh-pojistovna si to nijak nehlida ,az nakonec po dlouhy dobe najdou,ze neplatis a pride ti obrovskej ucet.
Ale s tim,ze mas nebo nemas trvaly bydliste v CR s tim nema vubec nic spolecnyho.
smiley20.gif
 
Alice schreef:
Ja jsem si trvale bydliste v Cechach zrusila (odevzdala i obcanku),aby rodice za me nemuseli platit prave ty popelnice a ruzne poplatky.
Ale jak se to resi,kdyz mas trvale bydliste v Cechach a nebydlis tam,to nevim.
crazy.gif

Urcite se nekdo najde,kdo bude vedet a pomuze........

Chci se zeptat,kdyz uz jsem zaregistrovana na holandske adrese,musim si zrusit tu ceskou?Ale ja tam dostavam vsechny vypisy z banky atd.Ma s tim nekdo zkusenosti?
 
Ja mam tez s timto zkusennosti.Minuly rok jsem se odhlasila z trvaleho bydliste v CR,musela jsem tez odevzdat OP.Po roce jsem se nahlasila zpet a prihlaseni trvalo asi priblizne 2tydny.Neplatila jsem nic,jen jsem zasla na matriku a tam mi vse vyridili.Ale tam mi tez pani rekla,ze se nemam priste odhlasovat.Pry plno lidi je takto prihlaseno i kdyz ziji jinde a jsou tez prihlaseni na jine adr.v zahranici.
 
veronika schreef:
Me uz 20 neni,bohuzel.

o to vic by ses o to mela zajimat jaky to ma vliv na pripadny duchod.
Ja to tehda pro***a. Na holandsky duchod se pocitaji roky, ktere jsi zila trvale v NL od patnacti nahoru. Ja jsem se sem nastehovala v 22 takze mi chybi 7 let. To znamena, ze dostanu o 14 % min - a to uz je celkem dost. Behem prvniho roku se dalo si ty roky prikoupit, jenze to jsem nevedela. Stalo by to nejake procenta z vydelku - ten byl tehda nulovy takze jen se tam nahlasit.
 
V CR je to podle meho nazoru tak,ze pokud nemas odpracovane leta na duchod,tak dostanes minimum a jeste musis byt poslednich 5let pojistena+socialni a potom je narok na duchod.A zde?Myslim si,ze se to tez pocita od odpracovanych let?Ci ne?
 
Bovenaan