Holandské zvyky

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

jo a .... narozky deti se slavi minimalne 5 krat: doma v den narozenin, dalsi vikend kdyz se pozve zbytek rodiny, ve skole, s kamaradama, a pak eventualne s hokejovym nebo fotbalovym mancaftem.....
 
Pridam se taky s par zvyky.
Posilani blahoprani ke vsem moznym prilezitostem a oznameni o narozeni ditete.Porody doma.Beschuit met muisjes pri narozeni miminka.
(Par zvyku uz jsem si sama osvojila,protoze mi usnadnuji zivot.To snadne,rychle vareni.Malicek v pusince miminka.Dcerka nechce dudlik,ale chce sat a takhle rychleji usne.)
 

pepo

† In Memoriam
Holandské zvyky, ač v Hospůdce, kde se vše může podle našich pravidel, jsem přece jenom rozdělil na Holandské zvyky, Pojďme si postěžovat na Holanďany a Češky rodí v Holandsku. Prosím, pište do Holandských zvyků jenom povídání o zvycích a ne zlozvycích a nedavejte sem své osobní stiznosti a nespokojenosti na sve vlastni okoli. Ne, zatím jsem žádné příspěvky nesmazal.
Děkuji.
 
jachachacha! a k tomu ruznobarevny retez z krepoveho papiru s napisem "GESLAAGD" vyveseny v okne!

Taky se mi zda, ze se tady moc navstevuje doma. Ja se teda radsi sejdu v restauraci a mam to bez vareni, popr. nemusim jist 1 pokrm, ktery uvarila hostitelka (treba mi nebude chutnat....:denk:..) a muzu si vybrat z jidelnicku.... ale lidem se teda do toho moc nechce....

Za posledni tri mesice (nevim teda, jestli se to rozsirilo i v CR) tady trpi vetsina obyvatel epidemii BIRKENSTOCK. Kazdy druhy clovek ma obuty tyto "korkace" vyvedene ve vsech moznych barvach a motivech.
 
Dankzij de Tsjechische lessen van mijn Tsjechische lerares kan ik dit topic volgen. Welliswaar met veel moeite, maar toch.

Elk land heeft z'n zeden en gewoonten, daar wordt door buitenstaanders uiteraard soms vreemd tegenaan gekeken. Als rechtgeaarde Nederlandse met een warm hart voor Tsjechie en alles wat daarbij hoort, moet me van het hart dat mij al en toe de bek open valt als ik de reacties op onze manier van leven lees.

Raar toch, iets wat ons Nederlanders heel normaal lijkt wordt door gasten in ons land anders bekeken.:stout:
 

pepo

† In Memoriam
Dankzij de Tsjechische lessen van mijn Tsjechische lerares kan ik dit topic volgen. Welliswaar met veel moeite, maar toch.:stout:

Dankzij de Tsjechische lessen had je eigenlijk deze reactie in het Tsjechisch moeten schrijven; niet alleen omdat dat leuk zou staan, maar ook omdat dat hier, in het Tsjechisch deel van het Forum, eenmaal hoort.
 
Je hebt helemaal gelijk Pepo! Maar nu vind ik het al kunstig wanneer ik een stukje uit de Tsjechische krant kan lezen bv!

Ale ucim se ceske kasdy den a a mam rada!. (vergeef me de leestekens)
 
no proto je lepsi na tu navstevu sam jit,aspon se clovek muze kdykoliv zvednout a jit,nejhorsi je,kdyz se nekdo nakybluje k tobe a nechce se zvednout....

A jeste sni a vypije co doma mas (protoze ty toho nabidnes vic nez jednu susenku ke kave a pak dve jednohubky) a ani jim neni blby neco hostitelce prinest (treba aspon kytku). Ale jak jsem tu uz jednou psala, uz se nerozciluju ani me to nestve. Proste si reknu, holandani...
 
A jeste sni a vypije co doma mas (protoze ty toho nabidnes vic nez jednu susenku ke kave a pak dve jednohubky)
Tak to bych považovala za "ztráty spojené s podnikáním". Setkala jsem se taky s opačnou reakcí: "Berte si, ať se to sní" a každý si stejně vzal jen jednou. Pak mi to oschlo a muselo se to vyhodit (domácí pečivo bez konzervantů).
 
Tak to bych považovala za "ztráty spojené s podnikáním". Setkala jsem se taky s opačnou reakcí: "Berte si, ať se to sní" a každý si stejně vzal jen jednou. Pak mi to oschlo a muselo se to vyhodit (domácí pečivo bez konzervantů).

Me nevadi, kdyz se sni co nachystam. Jsem naopak rada, ze jim u nas chutna. Ale prijde mi neomaleny, ze neprinesou ani kytku, jsou u nas od tri do deviti do vecera a jeste si klidne reknou o dalsi lahev vina. Ale to byla mozna vyjimka z manzelova pribuzenstva a doufam, ze uz neprijdou. Ale je pravda, ze "pozornost pro hostitelku" se v Holandsku moc nenosi.
 
Me nevadi, kdyz se sni co nachystam. Jsem naopak rada, ze jim u nas chutna. Ale prijde mi neomaleny, ze neprinesou ani kytku, jsou u nas od tri do deviti do vecera a jeste si klidne reknou o dalsi lahev vina. Ale to byla mozna vyjimka z manzelova pribuzenstva a doufam, ze uz neprijdou. Ale je pravda, ze "pozornost pro hostitelku" se v Holandsku moc nenosi.

Pozornost pro hostitelku ve forme darecku, ktery nekdo dostal a predava to dal jako stafetu?
To teda radsi nic.
Blbej ceskej zvyk....
A kdyz jsem u nekoho na navsteve a dostanu tam jednu susenku, tak u me doma taky nic vic nedostane. O to je to jednodussi. Zadny velky starosti s tim, co pripravit.
 

Vendula

Actief Lid
Pozornost pro hostitelku ve forme darecku, ktery nekdo dostal a predava to dal jako stafetu?
To teda radsi nic.
Blbej ceskej zvyk....
A kdyz jsem u nekoho na navsteve a dostanu tam jednu susenku, tak u me doma taky nic vic nedostane. O to je to jednodussi. Zadny velky starosti s tim, co pripravit.

:top::top::top:That's the spirit!!!:beleefd::lmfao::dank2:
 
ja bych rada reagovala na nejaky darek pro hostitelku...ja kdyz jsem sla v CR na navstevu-na kafe,tak me ani nenapadlo neco kupovat a taky jsem sama nic neocekavala...dokonce me prekvapila moje kamaradka-Daniela-tady z fora, kdyz prijeli na domluvenou navstevu a dostala jsem orchidej..opravdu jsem zadny darek neocekavala a docela me to zaskocilo...neco jineho jsou narozeniny,ze?

A jit na navstevu s Holandskym manzelem mi prijde stejne:-))))) ono je jim fakt asi blby se sebrat a jit domu:-)))
 
ja bych rada reagovala na nejaky darek pro hostitelku...ja kdyz jsem sla v CR na navstevu-na kafe,tak me ani nenapadlo neco kupovat a taky jsem sama nic neocekavala...dokonce me prekvapila moje kamaradka-Daniela-tady z fora, kdyz prijeli na domluvenou navstevu a dostala jsem orchidej..opravdu jsem zadny darek neocekavala a docela me to zaskocilo...neco jineho jsou narozeniny,ze?
Tak já myslím, že je rozdíl jít k někomu poprvé (kdy se chceš jakoby uvést a ukázat z té nejlepší stránky) a stavit se u někoho, ke komu chodíš pravidelně. Ale fakt jsem si myslela, že v NL se kytka nosí skoro standardně? Od členů rodiny bych nečekala vůbec nic, pokud to nejsou narozeniny nebo zvláštní příležitost.
My teda velké rodinné akce děláme v hospodě, při počtu kolem 20 lidí totiž zákonitě musí být otrok v kuchyni atd. atd. Z hospody může navíc každý odejít dle potřeby, případně přijít později a tak.
 
Bovenaan