Povinná školní docházka (základka) v zahraničí

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

Jé, tak jste mi holky daly dalšího brouka do hlavy. .
... .... ....
Tak hodně štěstí, jdu hledat i svoje i malýho... to by mě trefilo, ale věř a víra tvá tě "uzdraví" (v našem případě pokopne dál;) )

Ale vzdyt ty mas jeste miminko, ne? Pochopila jsem to dobre? Tak v tom pripade sis nicim nedelej starosti. Pokud ditko sama v Cechach do Zakladni skoly neprihlasis (Az dosahne 6 let), tak tam samozrejme povinnou skolni dochazku plnit nemusi. Tohle se tyka jen deti, ktere v 6-ti letech veku uz na Ceske skole zapsane byly a prestehovaly se do zahranici.
Ambasada ani Ministerstvo skolstvi Ceske obcany zijici v zahranici k zapisu na ZS nepredvolava.
 
Povinna skolni dochazka (zakladni)v zahranici

Phobe,nejsi opravdu sama,kdo se poucil. I ja se prave dovidam veci,o kterych jsem vubec do dnes neslysela. Vam ,maminky,tedy neni co zavidet. Snazila jsem se syna naucit cestinu,ale moc se mi to nepodarilo.:bloos2:
 
skola

To je skvela zprava, uz aby se to zavedlo. Jedeme na prezkouseni za tyden, tzn. i ted o prazdninach se ucime. Starsi syn letos naposled, s mladsim jeste 5x. Synove cesky mluvi, ctou i pisou. My jako rodice jsme si jisti, ze se do CR do jejich 18 let vracet nebudeme a jestli oni budou chtit v CR studovat, tak uz budou mit dost rozumu, aby se potrebne doucili. Pubertakovi musim denne vysvetlovat, ze MY jsme si tu ceskou skolu nevybrali, ze je to proste ze zakona. Je treba si uvedomit, ze ne vsechny deti jsou jednickari a i jedna skola muze byt problem a proto bych dala vsem rodicum na vyber, protoze oni znaji svoje deti nejlepe.
 
Mila Hanko, jiz jsme se jednou prostrednictvim fora kontaktovaly.Rada bych navazala, neb se blizi cas, kdy budu muset resit vyber skoly promeho syna a mne zaujala mezinarodni skola, o ktere jsi psala, ze ji navstevuji tve deti. Samozrejme bych rada navazala i jinou komunikaci casem,pokud budes mit zajem.Muzes mi prosim poslat adresu skoly, kterou navstevuji tve deti? Dekuji predem.
S pozdravem a pranim zdraveho, stastneho a bohteho roku 2011.
Veronika Sladkovska.
 
Kdyz jsem se dostala do teto diskuze o skole,muzete mi prosim Vas nekdo napsat,v kolika letech jdou deti do zakladni skoly?Slysela jsem ze od 4 let?No neumim si predstavit dcerku (ted ji jsou 2.5 let) jak jde chudacek z batohem na zadech na cely den do skoly ve 4 letech.Jak to tedy je?


A jina otazka z jineho soudku.Dcerka ted chodi 2x tydne do peuterspeelzaal a zacala mluvit vic holandsky nez cesky.Tedy spi uz nic cesky.Rozumi co ma udelat v cestine i holandstine ale proste pouzije pro odpoved holadstinu.Tak jsem na to zvedava ,zda vubec zacne mluvit cesky?
 

Vendula

Actief Lid
Veroniko, hlavne se na to nesmis divat tak negativne. Holandsky system je jiny nez cesky, ale rozhodne z deti nedela chudacky, kteri "musi" ve ctyrech letech uz do skoly. Nasla jsem ti celkem srozumitelne a vycerpavajici informace o prvni tride - groep 1, muzes si je procist tady http://mens-en-samenleving.infonu.nl/onderwijs/50761-wat-gebeurt-er-in-groep-1.html.

S tou cestinou je asi jedina rada a to je VYTRVAT a mluvit, mluvit, mluvit, nepodvolit se tomu, ze ditko je lenosne pouzivat dva jazyky a nezjednodusovat mu to. Pokud ji chces opravdu naucit cesky, tak ono ji to v te hlavicce zustane. Bohuzel myslim, ze takovou zkusenost ma vic maminek, ze deti po case stejne zvoli jako svuj matersky jazyk holandstinu. Proste tim, ze vyrustaji v hol. prostredi ten jazyk vice "citi". Hodne stesti.
 
Veroniko, podle me zkusenosti - ctyrlete deticky nejsou ve skole zadni chudacci. Naopak vyuzivaji svuj talent a potencial naplno. Navic program Group 1 je velmi podobny tomu, co se dela v ceske skolce. Sama jsem ucitelka ceske materske skoly a tak vim, jak jsou deti v tomhle veku bystre a zvidave...a zadne tezke aktovky nenosi...me deti je nenosi ani v Group 7...maji vsechno ve skole...

A je to presne tak, jak pise Vendy. Pokud chces, aby Tve deti mluvily i cesky, tak musis vytrvat a mluvit a mluvit a mluvit...ma nejstarsi dcera (13 roku) uz dela ctyri jazyky a kdyz se ma se mnou ucit cestinu, tak brbla a brbla...musim byt hodne tvrda, ale jsem presvedcena, ze delam spravnou vec - je to jeji rodna rec, i kdyz asi nejtezsi z tech, co se ted uci:-)
Hanka
 
Jo dekuji holky,ted jsem si precetla co tam deti delaji ve skole a spis si hraji a jak jste to prirovnali k te skolce to asi odpovida.Ja mam prvni dite a proto nevim jaka dcerka bude az ji budou 4 roky ale kdyz ji vidim ted v peuterspeelzaal tak se mi chce brecet.Jednou jsem ji prisla vyzvednout driv ,takze jsem se posadila s detma v mistnosti a pani ucitelka se zeptala Yasminky co jeste muzeme zakryt?Zakryvali si nohy ,oci atd...A Yasminka odpovedela ja.No tak mi ji bylo lito.Chudacek na vse odpovi ja.No spis to dcera zvladne lepe nez ja ,az pujde do skoly.Do peuterspeelzaal jsem ji taky dali,protoze tu neznam nikoho s detma a ona strasne rada byla v kolektivu,tak si ted vybiji energii tam.
 
Veroniko, vubec se toho neboj. Moje holcicka ma 3,5 roku a teprve pred casem zacala hodne rozlisovat na koho ma mluvit cesky a na koho holandsky. Chodi taky do peuterspeelzaal od svych 2 let, zbytek tydne je se mnou. Stane se,ze mluvi na me mluvi holandsky, ale ja ji odpovidam VZDYCKY cesky a kolikrat to reknu spravne cesky a ona to zopakuje! Prece jenom holandstina bude pro ne prvotni jazyk a cestina zustane jazykem,se kterym se domluvi s mamou..

A ve skole groep 1, kdyz to vidim z vlastni zkusenosti (chodim do skoly hlidat), tak deti si hrajou, maji ruzne aktivity a hlavne jsou i venku... tak to jeste neni takovy uceni,jak to zname my!
 
Bovenaan