Poradite se zdravotnim pojistenim?

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

ahojky o zdravotnim pojisteni sem toho procetla snad uplne vsechno, ale potrebovala bych stejne poradit. Chystame se do holandska, praci jeste nemame, tak bysme chteli, co nejvic usetrit.
Myslite, ze by to slo platit si pojisteni dal v cesku, do doby nez si najdem poradnou praci? Pak se odhlasili a platili holandske? Chteli by ale asi po nas zaplatit za celou dobu,co jsme byli registrovani u gemeente? Da se to nejak dolozit,ze jsme byli reg. u ceske, aby sme nic nedoplaceli?
Ma s tim nekdo zkusenosti?
Mooc dekuji.
 

Vendula

Actief Lid
Takhle by to mozna slo udelat max. prvni tri mesice, kdy byste tu mohli byt jako turiste. Pak uz se musite nahlasit u cizinecke policie na dlouhodobejsi pobyt a tim padem vam vznika povinnost placeni pojisteni zde v NL.
 
Takhle by to mozna slo udelat max. prvni tri mesice, kdy byste tu mohli byt jako turiste. Pak uz se musite nahlasit u cizinecke policie na dlouhodobejsi pobyt a tim padem vam vznika povinnost placeni pojisteni zde v NL.

ja jsem to nikdy nezazil, takze netusim, jen jsem nedavno byl na teto strance, kde se pise neco jineho: http://www.ind.nl/EN/verblijfwijzer...General conditions&land=France&duur=1&lang=en pokud tomu rozumim dobre, tak se nemusis na cizinecke policii hlasit a ani nemusis mit povoleni k pobytu (residence permit), pokud chces pracovat v nizozemi. ale znovu opakuji, netusim jak to je. ja se jdu v tomto tydnu informovat na BSN :-)
 
Ahoj. Já s tím mám poměrně čerstvou zkušenost (zepár měsíců). Fungovala jsem tu první čtyři měsíce s klasickým evropským průkazem pojištěnce. Od dubna jsem začala pracovat, takže jsem ukončila pojištění v Česku a zařídila si místní. Na gemeente jsem byla registrovaná od počátku prosince. Zdravotní pojišťovna si to zjišťuje, takže mi zdravotní pojištění vyměřili pěkně zpětně. To mě strašně rozčílilo, ale ptala sem se všude možně a nenašla jsem nikoho (z kolegů cizinců), komu by to zpětně nevyčíslili. A všichni zaplatili. Nicméně já jsem to nakonec, naštěstí, nedoplácela. Stačí k tomu jeden šikovný právník :)
 
aaaa kdepak je ten šikovný právník,nebo jak to dokázal (jakým postupem) ?
Jinač já,když jsem tady začínal před 2,5 lety jsem si platil české pojištění u VZP a do toho i holandské,a to jen díky tomu,že mi agentura nevydala žádné dokumenty o tom,že bych tady byl pojištěn.Dala mi jen nějaký cár papíru,že jsem jako pojištěný,kde nebylo žádné razítko,ani kontakt na pojišťovnu-pouze kolik mám platit (cca 20 Eur týdně).Teprve po roce a půl měnili pojišťovnu a já konečně dostal dokumenty a hlavně kartičku evropského pojištění.Tehdy jsem teprve ukončil pojištění u VZP a ta mi veškeré "dublované" platby vrátila.

k prvnímu dotazu mě snad napadá,že povinen jsi platit pojištění v tom státě,kde pracuješ a pokud jsi nepracovala,tak bys teoreticky neměla platit "holanďanům" a mělo by ti vystačit české v rámci turizmu.Ale toť můj názor,který jen dedukuju.
Majkl
 
Jak uz tady bylo psano, jakmile se zaregistrujete k pobytu, musite si zacit platit pojisteni tady. Bez registrace k pobytu nedostanete sofi no., bez neho zase nedostanete praci. O doplaceni pojisteni zpet tady v NL jsem uz slysela od vice lidi a ne vsem se podarilo to, co tady Aje, takze proste museli platit. Nejjednodussi je asi zaregistrovani pojisteni od prvniho dne pobytu v NL.
 
Jak uz tady bylo psano, jakmile se zaregistrujete k pobytu, musite si zacit platit pojisteni tady. Bez registrace k pobytu nedostanete sofi no., bez neho zase nedostanete praci. O doplaceni pojisteni zpet tady v NL jsem uz slysela od vice lidi a ne vsem se podarilo to, co tady Aje, takze proste museli platit. Nejjednodussi je asi zaregistrovani pojisteni od prvniho dne pobytu v NL.

tak soffinummer se da dostat i bez toho,aby clvoek byl hlasenej na gemeente
 
Sofi

Já tady právě nejsem hlášenej(alespoň co vím-s agentůrou není na toto téma příliš do řeči) a So-Fi jsem dostal(resp. odvezli nás k vyřízení) až 2 týdny po tom,co jsem tu začal pracovat.
 
Já tady právě nejsem hlášenej(alespoň co vím-s agentůrou není na toto téma příliš do řeči) a So-Fi jsem dostal(resp. odvezli nás k vyřízení) až 2 týdny po tom,co jsem tu začal pracovat.

no ja mam na nem taky napsanou jeste ceskou adresu
pochybuju,ze vsichni ti Polaci,co jsem jdou treba jen na par mesicu,se hnedka registrujou na gemeente
 
Právě že Poláci neřeší vůbec žádné dokumenty a papíry.To mi fakt hlava nebere!Mě do Čech chodí pořád něco.Finančák,VZP,SSZ a do toho ještě dost často i promo materiály z Hollandu.Mě vždycky mrazí,když mi řeknou,že zas něco přišlo.:ziek:
 
takze by to vlastne slo udelat tak,ze si vyridme sofi no., a nahlasili se na gemeente k pobytu az najdem praci? a pak si platili holandske pojisteni..a ta registrace u gemeente ma nejakou lhutu?
 
neslučitelnost dvou pojištění

Ahoj všem,

potřebuji radu ohledně neslučitelnosti dvou pojištění.
Má situace je následující:
Již více než rok mám uzavřené pojištění v NL, minulý rok jsem se v ČR odhlásila u VZP, vyplnila jim tam 150 papírů a dále neměla problém.
Jenže nyní jsem dostala od VZP dopis, výúčtování pojistného, ve kterém je uvedeno, že od ledna do června 2010 jsem neuhradila pojistné a mám to zaplatit + penále od začátku roku 2010.
Absolutně žádná zmíňka o tom, že mám uzavřené pojištění v zahraničí a mám jim doložit nějaké dokumenty z NL. Chtějí doložit různé dokumenty, které se však vůbec na mě nevztahují. Případné námitky mám oznámit do 15 dnů.
Jak to řešit z NL? Zaúkolovala jsem mamku, aby tam zašla a osvětlila jim mou situaci. Zároveň jim chci napsat dopis, který jim předá a hledám informace, které se týkají neslučitelnosti dvou pojištění?
Ví někdo, kde toto najdu?

Předem díky,
Míša
 
podle mych zkusenosti to nekdy zkouseji... takze jim nic urcite neplat!

Mas doklad,ze jsi pojistena tady v NL,tak jim predloz tohle a nemas i doklad o odhlasovani z VZP?
 
Ahoj Mischo.
Pakliže si platíš pojištění v jedné zemi, neměla by po Tobě chtít platbu země druhá.
Když jsem se odhlašovala v Brně ze zdravotního pojištění (pojišťovna Ministerstva Vnitra) nechtěli žádný formulář. Ale mají formulář na to, když se chceš opětovně nahlásit. To potom musíš doložit, že's doopravdy jinde po tuto dobu pojištěná byla.
Myslím, že nejjednoduší by bylo si do své pojišťovny zavolat a přeptat se jich. Podle mě by jim mělo stačit potvrzení od tvé holandské pojišťovny od kdy seš u nich registrovaná a že opravdu platíš.
 
Bovenaan