Náklady v Holandsku

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

Ahoj,
chtela bych se Vas zeptat, jake jsou naklady na zivot v Holandsku, Zuid-Holland, Rotterdam, Delft apod. Budeme se casem s manzelem stehovat do teto oblasti. Jak vychazi cenove slusne bydleni, kolik clovek spotrebuje na normalni zivot se vsim vsudy na jeden mesic (Pronajem bytu, energie, telekomunikace, internet, doprava po meste + dojizdeni 10km do prace, jidlo, obcas nejaka restaurace, pojisteni, obcasna navsteva doktora)?
Dekuji.
 
Dekuji za odhad. S bydlenim jsem pocitala tak 800 euro mesicne (zarizeny 2+1), ale nevim, jestli by v tom byla i elektrina, voda apod. Takze i s takovym najmem bude celkova utrata podle tebe tak 2000, nebo jsi pocitala jinou castku za najem?
 
Pokud si ještě dobře pamatuju (už je to pár let, co jsem z NL), hlavní problém s nájemním bydlením byl, že přístup k levnějšímu bydlení je omezený výší příjmu. Pokud pracuješ např. na univerzitě nebo v nějakém podniku, prakticky se můžeš o nájemní bydlení ucházet jen ve "volném sektoru", protože jsi podle tabulek moc bohatá. Levnější byty jsou pochopitelně v příšerných lokalitách, ale kdo by tam chtěl bydlet, že.
 
Dekuji, to je velmi zajimave, o tom nemame ani potuchy. A da se nekde dopatrat, k jake vysi prijmu lze sehnat jake bydleni? Prijem bychom meli relativne pekny, ale zas bychom neradi dali polovinu za bydleni.
 
Dekuji, to je velmi zajimave, o tom nemame ani potuchy. A da se nekde dopatrat, k jake vysi prijmu lze sehnat jake bydleni? Prijem bychom meli relativne pekny, ale zas bychom neradi dali polovinu za bydleni.
Ja si myslim, ze k tomuto regulovanemu najemnimu bydleni se asi tezko dostanete. Ceka se na nej totiz pekne dlouho, tak aby jste si nedelali zbytecne nadeje. Jinak zalezi- co hledata za bydleni, pri pronajmu domu, si myslim, ze musite pocitat min. s 600- 700 mesicne, plus ucty (dalsich min.150 +/-).
 
Ja si myslim, ze k tomuto regulovanemu najemnimu bydleni se asi tezko dostanete. Ceka se na nej totiz pekne dlouho, tak aby jste si nedelali zbytecne nadeje. Jinak zalezi- co hledata za bydleni, pri pronajmu domu, si myslim, ze musite pocitat min. s 600- 700 mesicne, plus ucty (dalsich min.150 +/-).
No a co si myslíte (ostatní, kdo momentálně bydlíte v Holandsku) o těch celkových nákladech na život?
 

Svetrik

Donateur
Ahoj,

co se tyce bydleni a www.funda.nl, tak tam jsou vetsinou realitky. Nez ale realitka zacne s Tebou vubec mluvit, musis ji poslat/predat nasledujici (alespon u me tomu tak bylo): vyplatnici, vypis z uctu, kde je ta vyplata, potvrzeni z personalniho o Tvem rocnim platu, tim, ze to byl muj druhy byt jsem musel donest smlouvu o pronajmu z predchoziho bytu a pak jeste jakesi potvrzeni z gemente (cca EUR 8,-). Vyhodou bylo, ze jsem nic neplatil, ani zadnou provizi. Kdyz jste dva, tak chteli, aby hruby rocni plat jednoho byl ve vysi 40ti nasobku mesicniho najmu a hruby rocni plat druheho ve vysi 20ti nasobku mesicniho najmu. Ale v okamziku, kdy mate 30% ruling (v jine diskuzi), tak jsou ochotni zavrit obe oci ;o). Jakmile tim vsim clovek projde, jednaji s nim velice mile, otevrene a udelaji prvni posledni, vse zaridi. Co se ceny tyce, tak jak uz tu nekdo psal, myslim, ze se da v te lokalite poridit za cca EUR 700 - 1000,- (zarizeny byt je vetsinou o hodne drazsi a jestli planujete na dyl, vyplati se pronajmout si nezarizeny a vse dokoupit, ale je to hodne o stesti, na co narazite) plus energie (pro dva, mesicne a cca):

voda 25 EUR
elektrina 130 EUR
pojisteni bytu 15 EUR
internet 25 EUR
poplatek za uklid baraku a sluzby, kdyz neni obsazeny v najmu 15 EUR

na zdravotni pojisteni je tu taky tema nekde, ale je to cca 100 EUR/osoba/mesic

jidlo v samoobsluhach je nepatrne drazsi nez v CR a ve dvou by to mohlo vyjit tak na 350 EUR. Restaurace jsou mnohem drazsi, jidlo i piti a to uz si nedovolim odhadovat vubec. Pak je tu jeste auto (opet samostatne tema) a kdyz to prihlasite na NL znacky, tak je to kolem 70 EUR plus benzin/nafta.

Dohromady bych tedy pocital s pozadavky, jake jsi napsala se zhruba 1.500 - 2.000 EUR, ale je to hodne orientacni a zalezi na tom bydleni, nas stylu zivota atd atd atd ;o).

A taky to muze poslouzit jako zaklad pro komentare ostatnich ;o) Kazdopadne hodne stesti!!!
 
Ahojky, muzu pridat nazor o bydleni. Bydlela jse v Haagu kde byl najem za 4 pokojovy byt 450 euro mesicne, elektrina 150 euro mesicne. Ted bydlim v Delft a je tu trikrat tak draho co se tyka bydleni. Je to tak drahe jak si to udelas a kolik si muzes dovolit platit.
 

pepo

† In Memoriam
Ja bych zacal se svym (budoucim) zamestnavatelem, zvlast, kdyz jste se o pracovnich podminkach dobre shodli. Je mozne, ze muze primo aktivne pomoct s hledanim bydleni, taky vas muze jednoduchym telefonem spojit s mistni znamou realitkou, ktera by vam dal pomohla. Bydleni vseobecne na strankach ruznych mest je pod huisvesting. Kontakt v anglictine, ci nemcine.
 
Ja bych zacal se svym (budoucim) zamestnavatelem, zvlast, kdyz jste se o pracovnich podminkach dobre shodli. Je mozne, ze muze primo aktivne pomoct s hledanim bydleni, taky vas muze jednoduchym telefonem spojit s mistni znamou realitkou, ktera by vam dal pomohla. Bydleni vseobecne na strankach ruznych mest je pod huisvesting. Kontakt v anglictine, ci nemcine.

stim uplne souhlasim. vtom lokalite je hodne tezky shanet levny bydleny, a kde to najdes tam nedoporucuju. Jsou tam casty mesta kde nebydly ani jeden holandan. Neni to hezky ode me to rict, ale je to tak ze tam je hodne nebezpecny. Pres soukromne majitele byty je to vzdycky mnohem drasy nez byty z mesta, ale treba muzete mit "huur subsidie" t.zn. dotace najem.... Tak zeptej co nejdrive vase zamestnavatele.... on to tam zna nejlib, a podle me ma to delat. drzim vam palce. :zwaai:
 
Ahojky, muzu pridat nazor o bydleni. Bydlela jse v Haagu kde byl najem za 4 pokojovy byt 450 euro mesicne, elektrina 150 euro mesicne. Ted bydlim v Delft a je tu trikrat tak draho co se tyka bydleni. Je to tak drahe jak si to udelas a kolik si muzes dovolit platit.

No ja nevim, myslim, ze mam o bydleni v Hagu celkem prehled a tady se plati za JEDEN POKOJ mininalne 450 eur. Za dvopokojovy byt minimalne 750 eur a tak dale. Plus energie, ktere mohou v pripade chladne zimy a spatne izolace najem zdvojnasobit (zkusenosti kolegu, kteri platili 700 eur mesicne za topeni).

Jinak si myslim, ze vejit se ve dvou do 2000 eur jde. Zalezi taky kolik platis dan za auto a kolik za pojisteni a dojizdeni do prace. Ale myslim, ze to neni na zadne vyskakovani, jakoze casto do restaurace nebo nekam daleko na vylety.
 
Ahoj, ja momentalne testuju, jestli se da vyjit se 2500 cisteho v Leidenu sama s ditetem. Jsme tu prvni mesic, takze nevim. Najem mame drahy jako prase, 1050, ale hezky domecek. Pak musim platit skolku, jeste ale nevim kolik to bude s kinderopvang toeslag. Jidlo se mi tu zda celkem levne, kdysi jsem zila v Parizi a tam je rozhodne drazsi a platy (aspon v mym oboru) nizsi. Ale stejne z toho mam docela des, dam vedet jak to dopadne. Zatim zijem spokojene na dluh :-)
 
Ahoj, ja momentalne testuju, jestli se da vyjit se 2500 cisteho v Leidenu sama s ditetem. Jsme tu prvni mesic, takze nevim. Najem mame drahy jako prase, 1050, ale hezky domecek. Pak musim platit skolku, jeste ale nevim kolik to bude s kinderopvang toeslag. Jidlo se mi tu zda celkem levne, kdysi jsem zila v Parizi a tam je rozhodne drazsi a platy (aspon v mym oboru) nizsi. Ale stejne z toho mam docela des, dam vedet jak to dopadne. Zatim zijem spokojene na dluh :-)

Tak jak dopadlo testování, vyjít z 2500eu ???
Hodně by mě to zajímalo. Napiš
 
Tak jak dopadlo testování, vyjít z 2500eu ???
Hodně by mě to zajímalo. Napiš

No dopadlo to nad očekávání dobře. Nájem jsem psala, za služby k bydlení dám tak 150, za školku díky kindopvang toeslag jenom cca 250. Z jídlo tak 300 měsíčně, pro jeden a půl člověka bez nějakýho velkýho šetření. Tak 30 dám za mobil, 45 za vstup do fitka. Kolem 100 platím měsíčně zdravotní pojištění. Takže zbývá skoro 600 na pokrytí dalších nákladů a na spoření, což je paráda.
Navíc mi na daních (nejspíš) bude vráceno dost peněz, hlavně díky tomu, že jsem osamělá a pracující matka. Najala jsem si na přiznání Expatax, a už se mi to čtyřnásobně vyplatilo, a možná vyplatí ještě víc.
Můj závěr je, že podpora osamělých matek v NL je neuvěřitelná. V podstatě díky tomuto statusu zaplatím na daních cca 00, ačkoliv mám pěknej příjem. A nikdo nikdy nekontroloval, jestli jsem skutečně osamělá. V ČR na žádné slevy nárok není, a kdybych umírala hlady a potřebovala nějaký dávky, je u mě sociálka jak na koni.

Každopádně, když máte na hledání bytu víc času než já a najdete něco s rozumější cenou, vystačíte s 2000 Eur celkem v pohodě.
 
Bovenaan