Co jsem si odnesl/-a z holandske kultury do své české

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

MartinaK

Moderator
Procitam Forum a tak jsme se dostala k napadu otevrit diskuzi na opacne tema. Podivat se na tu druhou pozitivni stranku, zkratka si tu nestezovat a priznat, co jsem se od Holandanu naucila, co me pripada prima a odnesla jsem jsi do sve kutury.

A tak zacnu humorne.... roztrizene odpadky do kontajneru chodim vyhazovat v drevakach. Ekologicky pristup a separovani odpadu mi pripada super :top:, dvevaky nosim z pohodlnosti a to i do zahrady, nesnasim zavazovani kanicek na kratke vzdalenosti :D.

Prosim podelte se....
 
Martino,to se mi libi.Dobry napad.:top:
Cemu jsem se naucila ja?
Tak jako Ty pises,delit odpad, a brat to jako samozrejmost.
Naucila jsem se od Holandanu,nemyslet jen na jidlo.:bloos2:
Co navarit,napeci,a delat zasoby.
Proste,ze jsou i jine veci co pusobi radost.A ne precpany zaludek.:ja:
 

MartinaK

Moderator
a co kola? jezdíte?

Jezdim. Ale to uz jsem delala i drive. Pochazim z Polabi - Hradce Kralove a tak to mi nepripada jako nic noveho.

Co navarit,napeci,a delat zasoby.
Proste,ze jsou i jine veci co pusobi radost.A ne precpany zaludek.:ja:

Ano.. obcas mi pripada, ze jako by zlate pravidlo "laska prochazi zaludkem ... " tady proste nefungovalo.

Co prilitne na stul, at je to super jidlo ci pizza pripalena jak prosla kremaci, porad je to proste jedno a to same... "Lekker".

Proste nedelat z jidla tragedii mi pripada rozumne a lehci se tak zije... :top:
 
a co kola? jezdíte?

Ono to tady bez kola jaksi nejde....

a co říkáte na BRINTA

Hnus!

Nestydet se za to koupit neco z druhe ruky… alis www. Marktplaats.nl a dalsi „sekace” povazuji za perfektni napad a raj treba i pro sberatele...:top:

Sekace? Jeste jsem tady zadny nevidela. Nastesti. Staci mi to, kdyz prijedu do Cech....
Ja mam rada nove veci. :ja:

Ja jsem se v Holandsku naucila, ze kdyz jednou neuvarim nebo neuklidim, tak se to nezblazni. Nac se honit? Zitra je taky den....:dank2:
 
Ja otuzovat. V CR se lidi zbytecne moc navlikaji, i kdyz jeste neni uplna zima (nerikam pri min.15, to je pak uz nutne) a pretapeji byty. Tady jsem se naucila, ze neni treba se navlikat jak na severni pol hned jak teplota klesne na nulu.
 

Vendula

Actief Lid
- ohlašování návštěv předem a tím respekt k vzájemnému soukromí
- když prší neznamená to, že se život zastavil a nebude se dělat nic hezkého
- děti nejsou standartně navlečené o tři vrstvy víc jak dospělí, protože by jim mohla být zima
- ne s každou rýmičkou se musí k lékaři a na neschopenku
- upřímnost a právo na svůj názor
- zaměstnanec má také svá práva a nemusí skákat podle toho, jak zaměstnavatel píská
- posuzování lidí podle skutků, to platí i v práci
- tolerance k lidem jiné kultury, ale také objektivní pohled na celou problematiku
- holandský jazyk a s ním i nadávky, pořekadla,přísloví, dětské písničky a říkanky ( které občas zkomolím tak, že z toho není moudrý nikdo)
- nákupy na trhu
- tradiční holandská jídla a sýry

Jinak jsem stále Češkou jak poleno a nemám ráda různé "wannabe a dutchman" , kteří vám po pár letech budou lámanou češtinou vysvětlovat, že oni už se tu tak adaptovali, že se staly Holanďany. Češi jsme a zůstaneme jimi až do smrti smrťoucí. Amen.
 
Souhlasím s celým seznamem, Vendy!!
Jinak mně Brinta chutná, marktplaats taky miluju a s uklízením jsem to nepřeháněla nikdy. :D
Holanďani jsou - všeobecně vzato - podle mě víc v pohodě, alespoň pokud porovnám Amsterdam a Prahu - v Praze jsou lidé mnohem víc vystresovaní. Hodně pracují a mají za to stejně málo peněz a jsou pak nepříjemní. :( Vidím to i sama na sobě. Tak se snažím učit od Holanďanů, že se svět nezboří, když nebude všechno ještě dnes, hlavní je být v klidu. :ja:
 

MartinaK

Moderator
o holandske setrnosti/lakote bych mohla vypravet..... ;)

No povidej :stout: :stout:
Na to mam asi stejny nazor.. obcas to fakt chodi do extremu, slusne bych to asi oznacila takto... "Co Skot po dlouhem rozhodovani hodi do odpadkoveho kose, to Holandan sebere a jeste to efektivne zrecykluje."

Ja otuzovat. V CR se lidi zbytecne moc navlikaji, i kdyz jeste neni uplna zima (nerikam pri min.15, to je pak uz nutne) a pretapeji byty. Tady jsem se naucila, ze neni treba se navlikat jak na severni pol hned jak teplota klesne na nulu.

Stejne... otuzovat. To ze v prosinci jsem jeste netopila, obcas pripadalo mym pratelum :fool: Ale ona tady fakt v Holandsku zadna opravdova zima neni.:D

Češi jsme a zůstaneme jimi až do smrti smrťoucí. Amen.

Vendi, tak na tohle mam tak trochu jiny pohled. A to hned po prvnim navratu do Prahy, kratke dovolene v maticce vlasti, kdy jsem se "dovolila" zeptat pani prodavacky v Hypernove, kde najdu to ci ono... :D Pane Boze, to byla ale reakce:) :dank2:
 

MartinaK

Moderator
Z jineho soudku... umeni, muzea, kultura...

Celkove v Holandsku jsem za tu kratkou dobu mohla shlednout to, o cem jsem jen na zakladni skole pri hodinach dejepisu snila. Myslim tim videt na vlastni oci umelce... obdivovat mistry svetla a stinu...
Tolik krasnych obrazu, originalu shlednout na vlastni oci se da snad jen zde v Holandsku.
 

Bijlagen

  • Delft - het Vermeer Centrum - Johannes Vermeer - Het Gezicht op Delft 1660-1661.jpg
    Delft - het Vermeer Centrum - Johannes Vermeer - Het Gezicht op Delft 1660-1661.jpg
    44,2 KB · Bekeken: 4
  • Den Haag - Mauritshuis - Paulus Potter - The Bull.jpg
    Den Haag - Mauritshuis - Paulus Potter - The Bull.jpg
    87,4 KB · Bekeken: 3
  • Den Haag - Mauritshuis - Peter Paul Rubens - Oude vrouw en jongen met kaarsen.jpg
    Den Haag - Mauritshuis - Peter Paul Rubens - Oude vrouw en jongen met kaarsen.jpg
    137 KB · Bekeken: 1
  • Haarlem - Teylers Museum - obraz.jpg
    Haarlem - Teylers Museum - obraz.jpg
    59,5 KB · Bekeken: 4
Já osobně jsem si z Holandska odnesl následující:

Začal jsem zdravit lidi, jenž mi upřímně hledí delší dobu do očí a nezabíjí mě pohledem jako jinde....:D
Naučil jsem se drtivou většinu situací řešit s úsměvem.:ja:
Přestal jsem se stresovat ;) proč taky. Válka není tak co...

a moc jsem za to ráád:top:
 
Ja hlavne to, ze nema smysl se stresovat. Kvuli uklidu nebo vareni nebo, a to hlavne, v aute. Kdyz clovek stoji v zacpe co ma 10km tak fakt nema cenu se rozcilovat nebo se snazit predjet dve o chlup pomalejsi auta. A ze kolikrat je lepsi usmev nez troubeni. To by se cesi meli od holandanu naucit, vic slusnosti na silnici.
 
Bovenaan