Co jsem si odnesl/-a z holandske kultury do své české

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

Ja nevim s tim odpadem - nepatri to az tak k tematu, ale myslim, ze se v CR odpad tridi lip....me chybi v NL kontejner na plasty a ten je u baraku od nasich, jakozto po celem nasem meste, uz tak mozna od me stredni skoly, coz uz cita priblizne 12 let:-))) a taky se u nas v CR deli sklo na bile a barevne, tady jsem to videla fakt jenom ve vesnicich a malych mestech, ve velkomestech ne:confused:
 
Ja nevim s tim odpadem - nepatri to az tak k tematu, ale myslim, ze se v CR odpad tridi lip....me chybi v NL kontejner na plasty a ten je u baraku od nasich, jakozto po celem nasem meste, uz tak mozna od me stredni skoly, coz uz cita priblizne 12 let:-))) a taky se u nas v CR deli sklo na bile a barevne, tady jsem to videla fakt jenom ve vesnicich a malych mestech, ve velkomestech ne:confused:

No nevim, neznam moc lidi v CR co tridi odpad, trochu ve mestech, ale vetsinou jen ty plasty, na vesnicich lidi co muzou to spali a zbytek narvou do cerne popelnice, ja tridim plasty ( u nas ve mestech jsou na to specialni pytle), papir, zeleny odpad, sklo, baterie, ale mozna se mylim a procentuelne se v cr tridi vic o tom se hadat nebudu.
 
U nás v DenHaag jsou kontejnery na bílé i barevné sklo. Osobně jsem třídil odpad již v Praze, například jsem již z Čech zvyklý na tetrapak kontejnery, které jsem tu vůbec neviděl. Tudíž třídím jen papír, plast, barevné+bílé sklo, léky a baterie
 
Ja nevim s tim odpadem - nepatri to az tak k tematu, ale myslim, ze se v CR odpad tridi lip....me chybi v NL kontejner na plasty a ten je u baraku od nasich, jakozto po celem nasem meste, uz tak mozna od me stredni skoly, coz uz cita priblizne 12 let:-))) a taky se u nas v CR deli sklo na bile a barevne, tady jsem to videla fakt jenom ve vesnicich a malych mestech, ve velkomestech ne:confused:

Myslím, že konkrétně v Praze lidi chtějí třídit. Bohužel to ale služba, která zajišťuje "odvoz" nemá vychytaný, takže kolikrát to prostě není kam vyhodit. Ale jsou i tací, kteří to buď nepochopili nebo na to prostě kašlou, protože kolikrát vidím v popelnici třeba 20 pet lahví (i když možná zrovna právě kvůli tomu nedostatku místa :fool: )
V naší oblasti je poměrně rozsáhlá komunita bezdomovců, kteří zase třídí smíšený odpad :D Nestačím se divit, jaký dokážou udělat prostor v právě naplněné popelnici :D
 

MartinaK

Moderator
Nakladani s odpadem a recyklovani je v rukach gemeente. Zalezi jak radnice pristupuje k investicim a tudiz v danem regionu jsou dostupne kontajnery. U nas (Gemeente Haarlemmermeer) se tridi - papir, bio (zelený) odpad, bílé/zelené/hnede sklo, plasty - na lahve a ostatni plasty a dale mame specialni kontajnery na - baterie, zarovky, sporici zarovky, CD/DVD, mobilni telefony a drobnou elektroniku, adaptery, atd. Leky jsou pak vraceny a recyklovany primo v lekarne.

Vetsina kontaineru je zasazena pod zem a pouziva se k otevreni karta.
Jako motivace pro trideni odpadu pak gemeente na den Zeme dava gratis kompost. Takze poctivi tridici zahradkari jsi prijdou na sve :top:

Jeste jsem zapomnela textil - na textil co se da jeste pouzit na charitu a textil k recyklaci.

No a tak kdyz to vse hezky roztridim, coz mi nepripada ani tak tezke, zjistim, ze vlastne ani ten kontajner na smesny odpad nepotrebuji. Kdyz tak jen velmi malo, prevazne jen na konzervy. Ale jak jsem zjistila, tak ty se automaticky v tridicce ze smesneho odpadu vytahuji magnetem, takze vlastne do spalovny jde jen velmi malo.
 
Z Nizozemí jsem si odnesl zatím hodně...

Těžko mluvit o Holandsku, když žiju v Limburgu, ale z místní limburské reality jsem si odnesl recept na vlaai, zuurvlees, pojídání vla a mergpijpjes v množství větším, než malém (ale pak to dá práci to vysportovat, jenže když ono je to taaaaaaaaaaak dobré) - pak samozřejmě se tady cítím jako v ráji pokud jde o vztah k penězům a celkově materiálnu, to musím říct, že tam jsem už duší Nizozemec :) taky jsem se od Limburčanů naučil jejich lokální patriotismus, přesně v duchu "jo, to my z Maastrichtu nemáme s těmi z Roermondu, o Kerkrade nebo Venlo ani nemluvě, VŮBEC nic společného" - ale všichni se dobře zasmějeme na účet svůj i těch druhých. Musím říct, že se Nizozemí dostává hodně snadno pod kůži a třebaže tu jsem jen půl roku a jazyk zatím spíš rozumím, než mluvím (byť se snažím), připadám si tu hodně doma a hodně pěkně.
 
Tak musim rict, ze mi po skoro trech letech v Nemecku zacina Holandsko chybet. Byla jsem v nedeli nakupovat v Enschede a zjistila jsem, ze mi v Nemecku chybi takova ta holandska odvaha v oblekani. Oni maji proste svuj styl. Sama bych si mnohe kombinace netroufla vzit, ale rada se na to divam, i kdyz to nekdy vypada, ze dotycna nema doma zrcadlo :-). Nemky chodi bud elegantne, do puntiku sladene, nebo tak nejak obycejne. Takze, ac nerada (nikomu se nechce priznavat ke svym omylum, driv jsem se tomu jejich stylu smala), musim rict, ze mi Holandsko dalo pestrost v oblekani. Opravdu mi to chybi, tady je na ulicich docela nuda.
 
Ja jsem si predevcirem 30.dubna koupila knizku na ulici za 50 centu:top:! To by me pred 5-ti lety v CR ani nenapadlo, ze to nekdy udelam...do bazaru bych totiz tenkrat nevkrocila ani nahodou:-))):D
 
Tak musim rict, ze mi po skoro trech letech v Nemecku zacina Holandsko chybet. Byla jsem v nedeli nakupovat v Enschede a zjistila jsem, ze mi v Nemecku chybi takova ta holandska odvaha v oblekani. Oni maji proste svuj styl. Sama bych si mnohe kombinace netroufla vzit, ale rada se na to divam, i kdyz to nekdy vypada, ze dotycna nema doma zrcadlo :-). Nemky chodi bud elegantne, do puntiku sladene, nebo tak nejak obycejne. Takze, ac nerada (nikomu se nechce priznavat ke svym omylum, driv jsem se tomu jejich stylu smala), musim rict, ze mi Holandsko dalo pestrost v oblekani. Opravdu mi to chybi, tady je na ulicich docela nuda.

Svuj styl tady v Holansku urcite maji. Spis bych rekla: ZADNY STYL. V obchodech neni z ceho vybirat. Zrovna vcera jsme byly s dcerou nakupovat v Nemecku a opravdu jsme si to uzily! Konecne poradne obleceni pro zenske a ne pro ty mutanty, co tady vidim chodit po ulicich....
 
Bovenaan