Svatba v NL - zmena pasu?

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

Ahoj holky, tak jsme se ted o vikendu vzali a ja ted porad bojuji s otazkou, proc vlastne musim na ambasadu a menit pas, kdyz mi holandske urady nedovoli zmenit prijmeni? Samozrejme chci prijmeni manzela, ale to si musim asi nejdriv nechat zlegalizovat manzelstvi v CR a zazadat o zmenu prijmeni. Dostaly jste nejaky papir, kde je napsano jake prijmeni budete uzivat? Ja jsem neco vyplnila pri ONDERTROUW, ale zadny doklad o tom nemam :-(
 
wedding-photography-sydney-1.jpg

Gratuluji !!!! At' jste spolu st"astne na veky veku ! :bloem:
Bohuzel ja ale nic neporadim, mne svadba teprve ceka - az se konecne odhodlame k tomuto
zavaznemu kroku...
 
Ahoj Petule,

Velka gratulace k snatku, at jste spolu stastni na veky.

Po uzavření sňatku v Nizozemsku se musí požádat o zápis do české matriky a o vystavení českého oddacího listu
Matriční události občanů ČR (narození, úmrtí, sňatek), ke kterým došlo v cizině, je třeba zapsat do tzv. zvláštní matriky vedené Úřadem městské části Brno-střed.
Podkladovými materiály k zapsání matričních událostí do zvláštní matriky jsou zápis o matriční události a cizozemské matriční a jiné doklady. Cizozemské doklady se předkládají s úředním překladem do českého jazyka a musí být opatřeny předepsanými ověřeními.
K podání žádosti o český oddací list je zapotřebí vyplnit předepsané formuláře (k dispozici na zastupitelském úřadě) a předložit:
· platný občanský průkaz České republiky nebo platný cestovní pas České republiky;
· apostilovaný nizozemský oddací list nebo apostilovaný oddací list pro použití v cizině ve formě úplného matričního výpisu (Uittreksel uit de huwelijksakte) a jeho úřední překlad do češtiny;
· rodný list žadatele; jsou-li oba manželé českými státními občany, vyžadují se rodné listy obou manželů;
· úmrtní list bývalého manžela nebo rozsudek soudu o prohlášení manžela za mrtvého s doložkou o nabytí právní moci, pokud státní občan České republiky uzavíral manželství jako ovdovělý;
· rozsudek soudu o rozvodu předcházejícího manželství s doložkou o nabytí právní moci, pokud státní občan České republiky uzavíral manželství jako rozvedený;
Pokud chce žena zapsat své příjmení v rozporu s pravidly české mluvnice (tj. bez koncovky -ová), je to možné, k tomu je třeba vyplnit další příslušný formulář. K zápisu se dostaví oba manželé s platnými průkazy totožnosti.
Upozorňujeme, že v žádosti je potřeba uvést jméno, příjmení, rodné číslo event. datum a místo narození svědků.
První vystavení oddacího listu není dle Sazebníku poplatků zpoplatněno.

http://www.mzv.cz/hague/cz/viza_a_k...pasy_volby/zadost_oddaci_list_na_zaklade.html

A jestli budes pouzivat prijmeni po manzelovi, tak si budes muset nechat udelat novy pas.
http://www.mzv.cz/hague/cz/viza_a_k...a_pasy_volby/vydavani_cestovnich_dokladu.html
 
Ahoj,
řeším teď podobný problém s příjmením... Budeme se s přítelem brát v létě a chtěla bych též používat jen jeho příjmení. Takže jestli to dobře chápu, tak to nejde zařídit jinak, než si v ČR zažádat o změnu příjmení? Četla jsem na stránkách naší gemeente, že zapsat se do GBA můžu i jen s jeho jménem, ale to nemá vliv na to, že mě v některých institucích povedou pod oběma jmény nebo jen pod mým rodným jménem...
 
Ahoj holky, ja si jedu prijmeni menit za dva tydny. Vdavala jsem se v zari 2012 a nemohla jsem si menit prijmeni tenkrat, protoze jsme s manzelem jeli na dlouhou svatebni cestu. Ted musim platit 40 euro, ale to je mi jedno. V Holandsku mi jmeno zmenit nepovolili, rekli, ze v pase a na ridicaku budu mit porad me rodne prijmeni, ale vsude jinde mohu pouzivat prijmeni manzela. Rozhodli jsme se tedy, ze si necham cesky pas, necham si zmenit jmeno na jmeno manzela ted, a pak si necham zmenit vsechny ostatni dokumenty v NL a zazadam si o holandsky ridicak. Bylo to nejjednodussi.
Slecna na ambasade (ci mlada pani) je velmi ochotna a hodne mi pomohla. Pohovor mam 3.7. Preju vsem hodne stesti a super svatebni den, ten nas byl uzasny :-)
 
Pridava se ke gratulaci Peto:bloem:
A myslim, ze u nas to bude jeste svanda... Ja si necham zmenit pas v CR hned. Az nyni jsem ale zjistila, ze v pase neni narozdil od OP jmeno za svobodna... (Byla jsem uz vdana a nezmenila si prijmeni zpet, protoze vsechny smlouvy jsem mela na exmanzelovo jmeno a rikala si, ze kdyz se jeste nekdy vdam, proste bude dalsi prijmeni...) Takze v Holandsku me tedy asi navzdy budou vest jako za svobodna exmanzelovo. Ale jestli me pro naturalizaci pozadaji o pas - bude jen Holandske prijmeni a rodny list - bude jen prave prijmeni za svobodna... a moje registrace zde na to treti... :lmfao:
 
Bovenaan