Prace v Amstrdamu a okoli- hledam

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

Zdravim vsechny.Drazi moji, shanim pracne jiz 4 mesice job v Amsterdamu a nyni uz i v okoli. Ziji s holandskym pritelem a uz jsme zkusili kdeco. Holandsky rozumim slusne, i psanemu textu, jen jeste prilis nemluvim.Mam maturitu, anglictinu, nemcinu slovem i pismem. vetsinu zivota jsem pracovala jako obchodnik, popripade v klientskem servisu. Pracovala jsem i jako servirka, mam pedagogickou skolu, takze se hodim i k detem. Krome prostituce a vrazdeni na objednavku uz jsem schopna delat temer cokoli. Pritel mne zivi 4 mesice a ja z toho silim, na to nejsem zvykla.
Verca
 
Ahoj,
zkus Undutchables.
Jinak mne zivil pritel v Holandsku asi 2 roky a to jsem mela vysokou skolu (UK) a praxi. Taky jsem to spatne snasela, zvlast kdyz jsem v Cechach byla zvykla mit svuj prijem a byt samostatna. Nakonec jsem musela vystudovat jiny obor, abych se chytla a praci jsem nasla skvelou, ale byl to beh na dlouhou trat Je to uz 5 let zpatky, nevim, jaka je situace na NL pracovnim trhu ted, kazdopadne bez plynne znalosti holandstiny nebo nejakeho vyhraneneho oboru je to asi dost tezke. Neves hlavu,ale obrn se trpelivosti, 4 mesice fakt neni dlouha doba. Drzim palce!
 
Je to hrozné být na někom finančně závislá, i když je to někdo, koho miluješ. Mám to taky za sebou a chápu, jak Ti je. Nevěš hlavu - něco zaručeně najdeš, tak jako nakonec i já! Zlom vaz!
 
Zkusim byt optimista. Pravda je takova, ze po poslednich masivnich najezdech vychodoevropanu. Vim to z gemeinte, kolik lidi jim dorazilo zadat o sofi number uz v zari. Citim z holandanu velkou obezretnost, kdyz zjisti, odkud jsem.Makam na holandstine, co to jde. Tak budu doufat. Zdravim a diky za podporu.
 
Ja vim ze se da neco najit i s anglictinou nebo nemcinou, ale jen za predpokladu, ze mluvis velice dobre - napr. jsi zila cas predtim v Anglii nebo SRN,nebo mas VS v tomto oboru - to jsou stranky undutchables.nl nebo monsterboard.nl V mem pripade to bylo proste 8 mesicu sezeni doma, chodila jsem do skoly a ucila jsem se holandstinu 4 hodiny denne a pak jsem si neco nasla, bylo to v horeca, nebylo to nic moc, ale konecne jsem mohla zacit pracovat. Odesla jsem od tama po 7 mesicich a pak si nasla praci, kterou delam doted, uz temer 3 roky. Tak z vlastni zkusenosti vim, ze to chce cas. Koukani pres prsty na vychodoevropany taky neni az tak horke, Holandani Te prijmou v okamziku, kdy si s nima muzes v jejich jazyce popovidat - maji radi "gezellig sfeer".

Pokud se ti do toho chce a mas na to nervy, muzes si najit nejake uklizeni po domacnostech. V kazdem pripade hodne stesti
 
Nemcinu i anglictinu zvladam v pohode, zila jsem 2 roku s amikem a rok v Rakousku. Tj. Gramatika v pisemnem projevu neni uplne perfektni ale komunikace v poho. Na holandstine jsem se ponekud zasekla. Nicmene uz alespon z velke casti rozeznavam slova v mluvenem textu a dost rozumim. S mluvenim je to horsi. Je pravda, ze v tomto jsem holandstinu podcenila, bo jazyky mi vzdycky sly.Vim, ze neco najdu a je mi jasne, ze nejdrive to bude nejaky low job. Pravda je tez, ze uz mi je 43. Rozhodne zkusim cokoli a take jiz zkousim, jen nejsem zvykla nepracovat a chybi mi kontakt s lidmi. Diky vsem za podporu, je mile vedet, ze v tom nejsemm sama.
Veronika
 
Ahoj Veroniko,

souhlasim s Almou, taky jsem se na zacatku soustredila na ten jazyk, ja mela stesti,ze v roce 2002 jsem mela ten kurz povinne a zadarmo, tak jsme aspon mela na rok napln. Casem jsem sehnala uklizeni a hlidani male holcicky, pak praci v jazykovce (dodnes blahorecim osvicene pani majitelce-Francouzce- ze nemela predsudky vuci "Ostbloku) a nakonec jsem vystudovala univerzitu ve zkracenem tempu a nasla si tam misto v International Office. Nechtela jsem te deptat, jen te ubezpecit, ze 4 mesice fakt neni moc. A partner to zvladne, neboj, vi prece, ze se snazis a nejses doma dobrovolne.
Meho manzela to tenkrat docela zaskocilo,ze jsem mela VS, praxi v CR a stejne me nikde nechteli- na nizsi pozice jsem dle slov agentur byla prekvalifikovana, a na vyssi zase chteli Holandany. Situace na palici. Hlavne se nenech udeptat, kdo hleda, najde. Mej se!
 
No, mi jsme s pritelem preskakali uz lecos, o vanocich mu zemrel tatinek.Drzime pohromade. Obcas jsou to nervy ale stoji mi za to. Tak bezvadneho chlapa jsem jeste nepotkala. mam ho za odmenu. Je to muj Vinetou, rudy bratr.Takze Klarko a mnohe dalsi, je to sice pi... ke zdi s tou praci... ale, hlavne, ze se mame radi.Na stary kolena, to uz by clovek ani necekal...
 
No, mi jsme s pritelem preskakali uz lecos, o vanocich mu zemrel tatinek.Drzime pohromade. Obcas jsou to nervy ale stoji mi za to. Tak bezvadneho chlapa jsem jeste nepotkala. mam ho za odmenu. Je to muj Vinetou, rudy bratr.Takze Klarko a mnohe dalsi, je to sice pi... ke zdi s tou praci... ale, hlavne, ze se mame radi.Na stary kolena, to uz by clovek ani necekal...

Tak to ti teda blahopreju, s tou praci to ale asi nebude velka slava vzhledem k veku a k neznalosti holandstiny.... a predsudky tu rozhodne maji a ne ze ne! Drzim palce, me ted konci smlouva a ani s nekolikaletou praxi na gemeente a znalosti holandstiny nic nesezenu.... s mym ceskym prijmenim se proste nechytam.
Treba budes mit vic stesti, jestli bydlis v Amsterdamu, tam je myslim prace dost.
 
.. ja se nechytala ani s holandskym prijmenim, jak koukli do CV a videli,ze mam skoly a praxi v nejake divne vychodoevropske zemi:-), tak byl konec. V Amsterdamu to bude lepsi, tam jsou vic multi-culti, ale v Noord Holland (na sever do A'damu) jsem za tech 5 let fakt nic nesehnala!!! V pristim zivote bych sla snad tak maximalne do okoli Arnhemu, je to tam aspon lesnate a zelene, a kdyz clovek umi nemecky, tak muze pracovat i ve Nemecku, je to tam blizko.

My jsme ted s manzelem hodne resili, jestli se nevratit do NL,ale prave z duvodu nejiste prace pro me jsme to odpiskali, neb bychom si moc nepomohli-sice by tam manzel mel vetsi plat,ale ja bych tak nejmin na 5 let mela utrum (kdo zamestna cizinku s dvema malymi detmi a jen na part-time, ze...) a na to uz nemam fakt nervy. Zive si pamatuju, jaky byl problem s praci pred temi 5 lety, a to jsem byla svobodna, s praxi a mohla za praci dojizdet, to by ted uz neslo.
 
Nemcinu i anglictinu zvladam v pohode, zila jsem 2 roku s amikem a rok v Rakousku. Tj. Gramatika v pisemnem projevu neni uplne perfektni ale komunikace v poho. Na holandstine jsem se ponekud zasekla. Nicmene uz alespon z velke casti rozeznavam slova v mluvenem textu a dost rozumim. S mluvenim je to horsi. Je pravda, ze v tomto jsem holandstinu podcenila, bo jazyky mi vzdycky sly.Vim, ze neco najdu a je mi jasne, ze nejdrive to bude nejaky low job. Pravda je tez, ze uz mi je 43. Rozhodne zkusim cokoli a take jiz zkousim, jen nejsem zvykla nepracovat a chybi mi kontakt s lidmi. Diky vsem za podporu, je mile vedet, ze v tom nejsemm sama.
Veronika

No to souhlasim s tim "nebyt zvykla nepracovat a bez lidi" , ja jak jsem se prestehovala, tak jsem myslela, ze me doma klepne pepka....doslova. Prace zadna, kamaradi zadni, nebo k mamce skocit na kafe - haha 1200km....no proste hruza...jedina spasa skype a pc nebo jeste na kole do parku, k jezeru a zpatky. Bylo to v cervnu...jak ubehlo leto, mela jsem vysypanou penezenku z uspor, protoze jsem casto chodila do mesta + vselijake ty nalepky v passportu ap., co jsem nasetrila za 5 let prace v CR se mi rychle rozletelo... nastesti v zari zacal kurz holandstiny a tam jsem se konecne seznamila s nejakyma lidma, co na tom byli stejne jak ja, nove pristehovali cizinci - tak jsme obcas zasli nekam sednout a bylo hned lip:top:
 
Bovenaan