Dvojí obcanství?

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

Ahoj,

doufám, ze mi nekdo dokáze porádit s otázkou, která me obcas velmi trápí a mozná nekteré informuje. Obrátila jsem se ted i na velvyslanectví, ale mozná ví nekdo dríve odpoved. Bydlím od roku 1999 v Nizozemsku, kam jsme se s tehdejsím nizozemským manzelem prestehovali. V roce 2003 jsem zazádala o nizozemské obcanství (duvod byl tehdy ciste osobní - strach o rozpad manzelství a prípadné 'tahanice' o deti) a to jsem v ríjnu 2004 získala. Získaní bylo jeste za dobu mazelství. V roce 2005 jsme se potom rozvedli.
Vím, ze existuje zákon, který umoznuje získání dvojího obcanství pri snatku s cizincem, ale vztahuje se toto i na situaci, pokud se spolu pozdeji rozvedou? Zatím zde ziji a pracuji, takze si chci holandské obcanství udrzet, presto by mne velmi mrzelo pokud jiz nemám nárok na ceské. Ví o tom nekdo mozná neco více? Moc díky
 
Díky moc za reakce. :)Prima stránky! Uplne moudrá z toho bohuzel nejsem.
"s výjimkou případu, kdy se jedná o nabytí cizího státního občanství manžela nebo manželky za trvání manželství s ním/ní."

Za trvání jsem ho nabyla, ale co po ukoncení? A nebo to trvá jenom po dobu trvání manzelství?

Az budu vedet oficiální odpoved, urcite jí sem vlozím.
 
Ahoj,

doufám, ze mi nekdo dokáze porádit s otázkou, která me obcas velmi trápí a mozná nekteré informuje. Obrátila jsem se ted i na velvyslanectví, ale mozná ví nekdo dríve odpoved. Bydlím od roku 1999 v Nizozemsku, kam jsme se s tehdejsím nizozemským manzelem prestehovali. V roce 2003 jsem zazádala o nizozemské obcanství (duvod byl tehdy ciste osobní - strach o rozpad manzelství a prípadné 'tahanice' o deti) a to jsem v ríjnu 2004 získala. Získaní bylo jeste za dobu mazelství. V roce 2005 jsme se potom rozvedli.
Vím, ze existuje zákon, který umoznuje získání dvojího obcanství pri snatku s cizincem, ale vztahuje se toto i na situaci, pokud se spolu pozdeji rozvedou? Zatím zde ziji a pracuji, takze si chci holandské obcanství udrzet, presto by mne velmi mrzelo pokud jiz nemám nárok na ceské. Ví o tom nekdo mozná neco více? Moc díky
dobře si to zjisti i v Holandsku,protože já mám Belgické občanstí,kdybych si vzala i České zpět,tak Belgické stratím...jsou určité země EU,které uznávají jen jedno občanství
 
Ahoj, díky moc za vsechny reakce. Dvojí obcanství je spíse emocionální zálezitost, ale také praktické. S 'gekke' Wildersem a vsemi extrémními pravicovými zmenami si to tedy jeste nechám overit, ale myslím ze to snad pujde. Muj den se rozjasnil ;-)).
Tady posílám, necekane, rychlou odpoved z ambasády, mozná se nekomu hodí.

"divala jsem se na zákon č. 30/1993 Sb. o nabývání a pozbývání státního občanství České republiky, v platném znění a domnívám se, že jste české občanství nepozbyla. Zákon umožňuje právě od 31. 12. 2003 nabýt cizí státní občanství (pokud je to st. občanství získané v souvislosti s manželstvím), aniž byste přišla o české občanství. "


"Ne, důležité je, abyste v době nabytí cizího státního občanství byla ve svazku manželském. Pokud jste se potom rozvedla, nehraje to již roli. Nicméně jste měla to štěstí, že jste nabyla nizozemské občanství v roce 2004, kdyby to bylo o rok dřív, o české občanství byste přišla.
Doufám, že informace na internetu jsou platné a zákon je opravdu platný již od 31. 12. 2003. Proto se musí šetření provést v České republice, dělá to úřad příšlušný dle místa Vašeho posledního trvalého bydliště. "
 
Bovenaan