30% ruling jak na to?

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

Dobrý den,

snažil jsem se prohledat toto fórum, ale nenašel jsem odpověď. Nevíte, jak zažádat (krok po kroku) o 30% daňové zvýhodnění pro expats?

Předem děkuji za rady
Peppino
 

MartinaK

Moderator
Peppino,

30% rulling musiš žádat před HR u svého zaměstnavatele. Tvá profese však musí být pro Holandsko know-how. Myslím tím, co na trhu chybí. Jedná se převážně o IT pracovníky, experty a práce v zemědělství.

Gr,

Martina
 

Svetrik

Donateur
Peppino,

30% rulling musiš žádat před HR u svého zaměstnavatele. Tvá profese však musí být pro Holandsko know-how. Myslím tím, co na trhu chybí. Jedná se převážně o IT pracovníky, experty a práce v zemědělství.

Gr,

Martina

Jak pise Martina - musi o to zazadat Tvuj zamestnavatel. Musi prokazat, ze na Tvoje misto hledal nekoho z NL (at uz je to pravda nebo ne) dostatecne dlouho (pul roku nebo rok, ted nevim) a nikoho nenasel a proto najal nekoho ze zahranici.

Financni urad pak posuzuje opravnenost zadosti - vyhodou je VS diplom, jeste vetsi dlouholeta praxe v oboru a "renome" firmy, ktera o to zada. VS diplom ale udeleni nezarucuje, musi byt doplnen praxi. Nizsi vek (do 26 rekneme) je spis nevyhodou, protoze pak je to videno tak, ze dotycny nemuze byt takovym odbornikem, aby 30% ruling dostal.

V pripade udeleni rozdil ve mzde dostavas zpetne a je to platne 10 let.

Nic dalsiho me nenapada, kdyz bys chtel vedet neco dalsiho, ozvi se bud tady nebo pres PM.

Hodne stesti!!!
 
Moc Vám děkuji za reakce. Myslím, že podmínky 30% ruling více méně splňuji. Praxe 2,5 roku, obor IT, diplom, práce je přesunuta z ČR, tudíž mám i specifickou znalost. Jediný co možná může být problém je věk (25), ale snad by to nějak prošlo.

Trošku mě však zaráží, že o to musí žádat zaměstnavatel. Můj budoucí na můj dotaz odpověděl, že si vše musím obstarat sám. Tak nevím, jestli to jen nebyla lenost HR. Jste si opravdu jistý, že o zvýhodnění má žádat zaměstnavatel?

Ještě jednou děkuji za reakce!
P.
 

Svetrik

Donateur
Moc Vám děkuji za reakce. Myslím, že podmínky 30% ruling více méně splňuji. Praxe 2,5 roku, obor IT, diplom, práce je přesunuta z ČR, tudíž mám i specifickou znalost. Jediný co možná může být problém je věk (25), ale snad by to nějak prošlo.

Trošku mě však zaráží, že o to musí žádat zaměstnavatel. Můj budoucí na můj dotaz odpověděl, že si vše musím obstarat sám. Tak nevím, jestli to jen nebyla lenost HR. Jste si opravdu jistý, že o zvýhodnění má žádat zaměstnavatel?

Ještě jednou děkuji za reakce!
P.

Ty podminky, co jsem Ti napsal, to jsem jen shrnul to, co mi tenkrat rekl muj zamestnavatel, ale neber to jako bernou minci.

Kdyz jsem zadal v google 30% ruling, jeden z prvnich linku to hezky popisuje - http://www.expatax.nl/30ruling.htm - co jsem pochopil z uvodni stranky a brozury, tak opravdu zamestnavatel hraje hlavni roli, ale muzes se o to postarat i Ty, ale zamestnavatel Ti porad musi dat ruzne dokumenty.

Zminujou tam, ze po peti letech je neco jako "prezkouseni". Nevim, jestli neco zmenili, ale ja to dostal na zacatku 2008 na deset let.
 

MartinaK

Moderator
Peppino,

pozor na reklamy a napidky podarcovskych firem, ze Ti zaridi a pomuzou s 30% rulling. Pekny, ale nakonec ti napalkujou 500 - 1000 EURO a poradi Ti, ze to musis zaridit pres HR Tveho zamestnavatele.

Zajdi na HR. HR musi napsat dopis na NL urad, ze z duvodu neobsazeni mista a bla bla bla jsi vyjimecny pracovnik a z techto podminek zadaji pro Tebe 30 % rulling. Z Tve strany je pozadovan profesni zivotopis - zamereni na IT znalosti, ktere jsou pro Tveho zamestnavatele a NL trh dulezite. Pak jiz dostanes vyrozumneni, zda ti ulevu grantovali ci ne. Opet to nedostanes Ty do ruky, ale Tvuj zamestnavatel. Takze pritlas a jsi na HR. Taky jsem mela stejne zkusenosti. Vymlouvali se, nebot je to lenost se ponorit do papiru. Take se setkas se zarlivosti, nebot 30% je proste obrovska pomoc. Vek v tom absolutne nehraje roli... jestli je Ty 25 ci 30 to je jim jedno. Divaji se na znalosti, vzdelani a praxi.

Hodne stesti!

Martina
 
Právě podle toho co čtu, tak ta procedura je poměrně složitá a nedovedu si představit, že bych si to měl celé zařizovat sám, když evidentně existuje spousta firem, které si za vyřízení 30% ruling zaměstnavateli, účtují nemalé částky. Asi je ještě zkusím požádat, aby se do toho více angažovali.

Mohu mít ještě dotaz, jak probíhá vyplácení rozdílu v daních je to jen jednou ročně?
Jinak ještě nejsem ani v Holandsku, ale snažím se zjistit co nejvíce věcí dopředu. Dokud nebudu mít sofi number, tak asi stejně nic nemohu dělat, že?

Moc Vám ještě jednou děkuji za vaše rychlé odpovědi!
Peppino
 

MartinaK

Moderator
Peppino,

pokud dostanes 30 % rulling grantovany, tak se tvuj hruby plat na vyplatni pasce rozdeli na dve casti. 70% tveho hrubeho platu - z teto castky zaplatis adekvatni cast dane dle danove tabulky. Zalezi jak vysoku budes stat (pr. 52% dan). Z druhe castky Tveho platy, prave tech 30% dostanes vyplaceno bez zkraceni dane. Z tech 30% sveho hrubeho platu proste neplatis dan.

Nic na procedure sloziteho neni. Snazi se to vse udelat slozite, ale nakones me to trvalo jen 3 tydny, kdy jsem dostala vyrozumneni. Ale zalezi na schoplosti Tve firmy a znalosti HR pracovniku. Nenech se otravit, zastrasit...
 

MartinaK

Moderator
Nejdrive se musis presunout do NL. Zaregistrovat se na radnici, zajit na urad a raridit sofi - dnes se tomu rika BSN a pak muzes zacit legalne pracovat. Zamestnavatel pak muze poradat o 30% rulling.
 
Já jsem si to taky částečně zařizovala sama, nebo spíš tlačila na zaměstnavatele. Co si pamatuju, tak moje přímá nadřízená, která mě přijímala, musela napsat nějaký dopis, proč potřebovala mě a nikoho jinýho. Já jsem dodala životopis a taky po mně chtěli potvrzení od českého zaměstnavatele, včetně příjmu za předchozí rok - asi jako že jsem měla určité zkušenosti a postavení. Na netu se dá najít seznam všech dokumentů, které se mají dát dohromady. Pak to zaměstnavatel odeslal a do 6 týdnů přišlo vyrozumění.
Ještě pozor - dá se to vyřídit tuším na 3 měsíce zpětně, jt nemusíš se tomu věnovat hned jak přijedeš, ale já měla problém, protože jsem přijela v listopadu, vyřídila to v lednu, ale zaměstnavatel už měl uzavřený účetnictví na předchozí rok a odmítl mi vyplatit to co měl za listopad a prosinec.
Jinak mi to chodí každý měsíc s platem a přímo vypočítaný na výplatní pásce.
 
Osobní zkušenost s 30 % ruling

Nemohu nezareagovat a zmínit osobní zkušenost s 30 % ruling. V inzerátu agentury, na který jsem zareagoval již stála nabídka, že toto vše zařídí ( včetně BSN / SoFi). K tomu jsem jim pouze podepsal plnou moc, aby to mohli zařídit a poslal fotokopii pasu. Od začátku mi bylo divné, jak to soudruzi zařídí, aniž bych do Holandska přijel a nějaký úředník mě fyzicky viděl a vyzpovídal. Žádost o 30 % ruling šla na něco, co je u nás asi finanční úřad. Ale soudruzi se pochlapili a pouze mi přišlo emailem potvrzení o přidělení SoFi čísla a to, že můj zaměstnavatel může uplatnit 30% ruling. A světe div se, již první výplatu a výplatní pásku jsem obdržel s přihlédnutím k tomuto pravidlu a nemusel jsem nic urgovat. 30 % platu jsem měl bez danění - prostě čistého a basta a zdanění podléhalo zbylých 70 %. Je to zatraceně výhodné. Je to asi nějak výjimečné, ale mě to stálo dva podpisy, dvě fotokopie a poštovné, jinak šlo všechno samo.
 
Bovenaan