Krajina ruzovych ruzi

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

Status
Niet open voor verdere reacties.

Vendula

Actief Lid
Ahoj clovickove,
dneska jsem nasla na www.lidovky.cz tenhle fejetonek, treba vas potesi...

Krajina růžových růží

clanok_foto.jpg


Tuto krajinu, která ač je na mapě, už nikdy navštívit nemohu.
Je to krajina prozářená sluncem, s věčně modrou oblohou, s bzučícími mouchami, včelami a čmeláky, s kdákajícími slepicemi, kohoutím kokrháním, se sladkou mrkví a kedlubnou vydloubnutou ze záhonu, s květinami s poetickým názvem zaječí hubičky, kopretinami, zvonky a voňavými karafiátky.
Je to krajina s vyšívanou kuchařkou na zdi nad kamny, s vůní upečených vdolků, zapraženou polévkou a chleba z nedaleké pekárny, s bílými podkolenkami, sandálky, s kytkovanými šaty a mašlemi ve vlasech, s promenádním koncertem v parku, s kočárkem a panenkou, s deštivým odpolednem, kdy bylo tak útulno na všelijaké hry a snění.
Je to krajina strýců a tetiček, semílajících živé i mrtvé, s nedělními obědy s parádně prostřeným stolem, s parádní skleněnou soupravou na pivo, čerstvě přineseným z nedaleké hospody, s koupalištěm vonícím sluncem, vodou a opalovacími krémy, zelenou a červenou limonádou, křupavými tyčkami, čerstvými malinami v ušlehaném sněhu z bílků, s vůní švestek škvířících se na plotně .

Je to krajina bezpečí a lásky, bezstarostností a smutkem jen tak sladkobolným, se strachem jen z pohádkových strašidel a nadpřirozených bytostí, s pláčem nad rozbitými koleny polévanými kysličníkem nebo jódem.
Je to krajina s klásky na posečeném poli, které jsme s babičkou sbíraly pro slepice,
se zelenými lesy, ve kterých bylo plno jahod malin a ostružin a s čistou říčkou, ve které plavaly ryby.
Je to krajina růžových růží, je to krajina dětství….

autor: Naďa Dubcová
 
Olinko,to me mluvis ze srdce.
A cim jsem starsi,tim jsem citlivejsi,na takovehle krasne veci.
Jak se naucim davat fotku do pridavku,ukazu Vam ,ze pochazim z toho obrazu.:slik:
 
Javorna.jpg
huis2.jpg


Tak za pomoci meho syna,ktery mi tu moji vzpominku na detstvi ,dokazal sem pridat.
Vesnica od kud pochazim. Eva
 
Tam to muselo být krásné - kde to je, jestli to není tajemství?

[mod]Olinko a Evo, prosim pokracujte ve sve diskuzi bud pres soukrome zpravy, chat nebo v hospode. Tento topic je vyhrazen pro literarni dila a diskuzi o nich, vase prispevky zacinaji byt prilis off-topic.
Dekuji za pochopeni. :groet:[/mod]
 
Status
Niet open voor verdere reacties.
Bovenaan