Duchod

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

Mohl by mi nekdo vysvetlit jak je to v Holandsku s duchodem? Pritelkyne zde zije 17 let "ma jiz holandsky pas" a prisla o praci. Mela 3 mesice uwv a ted nema zadne penize. Ma narok na nejaky minimalni prijem ze socialky? Pocita se to na osobu nebo domacnost? A jaky je vlsatne minimalni duchod v Holandsku? Dekuji za rady nebo odkazy, nejak se nevyznam ve zdejsim systemu.
 
Pokud si clovek sam nepriplaci na pension, tak zakladni duchod maji vsichni stejny a za kazdy rok v holandsku od 15 do 65 let se pocitaji 2% tohoto zakladu. Bohuzel ted z hlavy presne nevim kolik to je. Asi kolem 1000e mesicne s tim ze je to zdanitelny prijem, ale duchodci maji nizsi dane. Vetsina zamestnavatelu ma ve smlouve penzijni pojisteni, ktere by melo zajistit, ze se pri odchodu do duchodu nesnizi zivotni uroven, na penzijni pripojisteni prispivaji spolecne jak zamestnavatel i zamestnanec a vyse prispevku zavisi na veku.
 

pepo

† In Memoriam
Pokud si clovek sam nepriplaci na pension, tak zakladni duchod maji vsichni stejny a za kazdy rok v holandsku od 15 do 65 let se pocitaji 2% tohoto zakladu. Bohuzel ted z hlavy presne nevim kolik to je. Asi kolem 1000e mesicne s tim ze je to zdanitelny prijem, ale duchodci maji nizsi dane. Vetsina zamestnavatelu ma ve smlouve penzijni pojisteni, ktere by melo zajistit, ze se pri odchodu do duchodu nesnizi zivotni uroven, na penzijni pripojisteni prispivaji spolecne jak zamestnavatel i zamestnanec a vyse prispevku zavisi na veku.

Jak to tak ctu, dobre popsano, jenom ta posledni veta by si zaslouzila korekci:

-Vetsina zamestnavatelu ma ve smlouve penzijni pojisteni, ktere by melo zajistit, ze se pri odchodu do duchodu nesnizi zivotni uroven.

Tady se jedna o penzijni pripojisteni a vyska vyplaceni je zavisla predevsim na tom, kolik se za cinorodeho zivota do toho pojisteni/fondu nacpalo. Penzijni fondy nejsou statem garantovany a to je v soucasne situaci (krize) citit, snad vsechny holandske penzijni fondy zmrazily indexovani, cili prizpusobovani duchodu na stoupajici vydaje na zivotni udrzbu.

- na penzijni pripojisteni prispivaji spolecne jak zamestnavatel i zamestnanec a vyse prispevku zavisi na veku..

.. na veku, kdy se do te kasicky zacaly hazet penizky.
 
Citaat;
Pepo schreef;
......na veku,kdy se do te kasicky zacaly hazet penizky....
Mohl by mi nekdo vysvetlit,mam-li nejaky narok,za odpracovanych 14 let v CZ ?Zde jsem pracovala 12 roku,nezli se tu dockam AOVje to bude jeste par let trvat.Rada bych vedela ,jak nato?
Mam tri deti a je mi 60.
:confused: Eva.
 
Bovenaan