Chvala Ceskemu jazyku

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

Nejsložitější jazyk
“My Češi zas máme Ř”, pochlubil jsem se Holanďance, která mi právě předvedla typicky holandské hrdelní CH (píše se G) a mimo jiné tím chtěla dokázat, že holandština je strašně těžký jazyk. “Řřřřřř,” zadrnčel jsem.
“RZ?! RZH?! RS?!”
Zavrtěl jsem hlavou. “Ne RS, Ř! Je třeba ve slově…”, pátral jsem v paměti, “ třeba ve slově hřeben” a pantomimicky naznačil, jak si jím projíždím porost hlavy. Několikrát se pokusila po mě to slovo zopakovat, ale nejblíže se dostala k “rebe” a pak to vzdala.
“Hřeben, hřeben,” opakoval jsem, škodolibě rozradostněn jejími marnými pokusy slovo vyřknout.
“A to je podstatné jméno nebo sloveso, to rebe?” napadlo ji najednou, pozorujíc mou ruku nad vlasy.
“Podstatné jméno: a comb‘ (hřeben)” vysvětlil jsem anglicky. “Hřeben. Ne to comb’ (česat se).”
“A sloveso je jak? Rebe-?” naznačovala přidání koncovky.
“Česat se!” vytáhl jsem trumf z rukávu.
“Česatse?” vykulila na mě oči. “A comb – rebe, to comb – česatse. To nezní moc logicky, co?”
“To ne…” přiznal jsem v radosti nad tím, jak složitý jazyk ovládám. “Další zajímavostí našeho jazyka je, že se všechno čte tak, jak se to píše. Jenže nic se nepíše, tak jak se to čte!”
Nechápavě se na mě dívala.
“A taky máme rody u dnů v týdnu,” přidával jsem rychle třešničku na dort svého vítězství. “TO pondělí, TO úterý, ale TA středa, TEN čtvrtek, TEN pátek, TA sobota, TA neděle! To v holandštině nemáte!”
Byla nadšená a nevěřícně vrtěla hlavou.
“Původně jsem se chtěla učit japonsky, ale teď se asi začnu učit česky, protože je to ještě nelogičtější.... Máte fascinující jazyk!”
Z místnosti jsem odcházel opojen vítězstvím, i když jsem se o něj vlastně nijak nezasloužil, a přemýšlel, jak bych jí asi vysvětlil slova "cobydup" a "natotata".
 
Je,jakto,ze jsem si ted teprve tohle precetla?
Moc se mi to libi.
Vzdy je mi tak trochu hanba,:bloos2: ze jsem snad jedina,kdo neumi anglictinu.
Tak ted uz mi to ani tolik vadit nebude.
Jiste je vice tech,co angl.umi,nezli tech,co umi cestinu.;)
Dekuji Didi.
zdr.Eva.
 
Bovenaan