Ceska mistnost

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

Cau decka - todle je jedina mistnost na foru
kde se mluvi Cesky, tak nechme to tak!

aangenaam.gif


A.u.b. alleen Tsjechisch in dit gedeelte
van het forum!
 
Huraaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!
A jedem a jedem - jak s tureckym medem! (Z ceskeho kresleneho detskeho filmu: "Pojdte, pane, budeme si hrat!"
 
Kdo z vas, Cechu, zijicich uz delsi dobu v Holandsku, to ma taky, ze i po letech intenzivni komunikace v holandstine, cetby (kvalitnich novin, knih) i obcasneho studia, stale jeste saha po slovnicich, musi-li neco psat v holandstine a ozije, pise-li v cestine ????????????!!
ja nevim, cim to je - a pekne mi to obcas leze na nervy.
Pred lety mne popadl strach, ze takto uz zrejme vypada take ma cestina, ale mi znami (v Cechach) mne ujistuji, ze ma cestina neupada; doufam, ze to neni tim, ze by byla tak spatna, ze uz by ani upadat nemohla...
 
Neni to vsak tak jednoznacne, jak by se zdalo. Je faktem, ze se mi stale jeste snadneji pise v cestine,avsak o prazdninach v Cechach si obcas kupuji holandske noviny - nikoliv vsak kvuli obsahu. Dnesni cestina v tisku mi pripada tak pokroucena, ze si zpravy prectu radeji v holanstine, ktera mi naopak pripada jasna a cira.
 
Nevim!
Tohle mam z filmu o dvou medvidcich, jez se jmenuje "Nazdar kedlubny!" a je to ze serialu reziseru Bretislava Pojara & Miroslava Stepanka:"Pojdte, pane, budeme si hrat". - Krome tehle pohadky mame jeste "K pronceznam se necucha" ale pak uz nic. - Jednou bych to chtela mit cele.
Je to velkolepa podivana, mohu se na to divat denne! Je to vtipne, dojemne, napinave i velmi "lidske" - napr. jak medvidek tomu druhemu sezere rybu, o niz mu napred nakukal, ze je zakletou princeznou...Krute - jenze on nezvladl svoji slabost! Mel na ni takovou chut...A jak mu ten druhy, k placi zarmouceny, nakonec odpusti - protoze jsou preci jen kamosi a protoze prevladne nakonec nad zarmutkem touha si hrat - A take hudba je zde skvela.

Tak ahoj!
 
Tak ty medvidky si jeste pamatuju. A taky to, jak se promenovali v cokoli, co je napadlo. A tu rybu mam taky jeste pred ocima...
Zrovna vcera se muj Vitek koukal na Staflik&Spagetka.A moc se tomu smal. Jeho kamarad /vedle nej na gauci/nechapal, ze se tomu muze nekdo smat.
 
To je pravda, ten starsi medvidek hral roly takoveho zkuseneho a 'vycuraneho'... A ten mladsi takovyho naivniho, co se vzdycky nacha napalit. Ale pointa byla asi v tom ze se potom vzdycky udobrili.
 
Jeeee, to je krasa, ze si tu vsichni jeste pamatujete na medvidky. Ja si pri tom zrovna vzpomnela, ze mam v Praze kamarada, ktery je umel skvele napodobit. To jsme se vzdycky nasmali.
 
Ja jsem se vzdy take strasne rada divala jako mala holka, ale musim se priznat i dokonce pri studiich na gymnaziu na "pane pojdte si hrat" a jsem rada, ze nejsem sama co tuto animaci sledovala
 
Muzete mi nekdo poradit, kde sehnat tady v holandsku neco ceskeho ke cteni nebo k videni?Treba ceske knihy, nebo ceske video.Diky
 
Bovenaan