Citaty slavnych osobnosti

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

Kdysi (uz je to davno..) bavilo mne sbirat citaty ruznych slavnych osobnosti.
Napadlo mne nektere z nich umistit sem.Rekla bych ze i s odstupem casu je
videt ze neni nic noveho pod sluncem. Vsechno co platilo vtedy plati dodnes.
Ma-li nekdo rad citaty - pridejte se ! :)


Znamy malir Rembrandt van Rijn rekl
„Lidé jsou jako zvony ulité z různých kovů; v každém z nich je i vzácný kov.“

Vincent van Gogh

Výsledkem myšlení nemá být pocit, ale čin.

Krása je forma určité věci. A určitou formu má každá věc. Z čehož vyplývá, že každá věc je svým způsobem z určitého hlediska krásná.

Láska je něco skutečného, co není možno potlačit.

Milovat je snadné. To nesnadné na lásce je jen to, aby nás na oplátku někdo miloval.

Je lepší mít vznětlivou povahu i když se často dopouštíme chyb, než být úzkostlivě a nemírně opatrný.

Láska objevuje na milované osobě stále nové světadíly.

„Pravá síla spočívá v tom, že milujeme tak mnoho, jak jen umíme. A ten, kdo velmi miluje, také mnoho vykoná, a to, co vykoná, je dobré.“
 
A co napsal Jan Werich ?

Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“

„O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak.“

Člověk„ přišel na svět proto, aby tady byl, pracoval a žil. Jen moudrý se snaží náš svět postrčit dál, posunout výš. A jen vůl mu v tom brání.“

„Televize není nepřítel, televize se dá vypnout.“


Co rika nas nastavajici a vetsinou zvoleny prezident Milos Zeman ?

Šíří se fámy, že mám velmi rád becherovku a pivo. Obě jsou pravdivé.“

„Je dobito. Objímal jsem stromy, četl Káju Maříka a nečetl noviny. Díky tomu jsem duševně zdráv.“
 
Mne se moc libi :

Kdyz uz clovek jednou je, tak ma koukat , aby byl.
A kdyz kouka , aby byl,a je,
tak ma byt to,co je,a nema byt to,
co neni,jak tomu v mnoha pripadech je.
 
„V životě by měl člověk jednoho dne spatřit věci jakoby poprvé a vídat je tak stále. Les, řeku, prázdniny, kvetoucí třešně, déšť, hvězdnou oblohu, štěňata, všechno. Jakoby poprvé přistupoval k tomu všemu. I k vlastní ženě.“

„Domov - vždycky to budu opakovat - není prostor, ale proces. Tady se schovávám před deštěm a zimou, tady žiju, tady trávím svůj volný čas, tady se rodí moje rodina, tady ji tvořím léty, trpělivostí a tolerančí a vůbec řadou kladných principů. Domov je bytost.“

„Nesplněná přání jsou krásná, protože trvají. Je-li přání splněno, hyne.“

Někdo mlčí, protože neví, a někdo mlčí, protože ví své.“

Miroslav Hornicek
 
Moudrostí je pozorování života, nikoli smrti.
Benedictus Baruch de Spinoza

Demokracie znamená, že každý občan může říct po vzoru francouzského monarchy: "Stát jsem já." Nebo skromněji: "I já jsem stát."

Opravdová láska k národu je věc velmi krásná; u slušného a čestného člověka se rozumí sama sebou; proto se o ní mnoho nemluví, tak jako slušný muž nevytrubuje do světa svou lásku k ženě a rodině.

Jen ať jsou spory, ale ať se bojuje s rozumem a poctivě.
Tomáš Garrigue Masaryk

 
Jan Amos Komenský, ucitel narodu,jak moudry muz to byl...

a nejen to ,jak vidim mel i smysl pro humor :ja: Uzasne !


„Lepší je plodníkem svým řádně zatřepati, než z povětrnou ženskou spáti.“

„Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest.“

„Naši učitelé nesmějí být podobni sloupům u cest, jež pouze ukazují, kam jít, ale samy nejdou.“

„Lidi jsou opičky, které se napodobují.“

„Vola bys přes všechen svět vodil, nebude vic než vůl.“

„Boháči bez moudrosti co jsou jiného než vepři v blátě ležící?“

„Baby se schází, drby rozchází. Kde husy, tam štěbety, kde ženy, tam klevety.“

„S pomocí knih se mnozí stávají učenými i mimo školu. Bez knih pak nebývá učený nikdo ani ve škole.“

 
ABFFC93FC352A3255A1B8BBC461F8_h498_w598_m2.jpg

Tady mam vyroky znameho Nizozemskeho fotbalisty. Johan Cruijff.

'Ervaring. Dat heb je of dat heb je niet.' Zkusenost. Tu bud' mas nebo nemas.
'In zekere zin ben ik waarschijnlijk onsterfelijk.' V urcitem smyslu jsem pravdepodobne nesmrtelny.
'Toeval is logisch.' Nahoda je logicka.
'Voetballen is heel simpel, maar het moeilijkste wat er is, is simpel voetballen.' Hrat fotbal je velmi jednoduchy, ale nejtezsi je hrat fotbal jednoduse.
'Ieder nadeel heb zijn voordeel.' Kazda nevyhoda ma svoji vyhodu.
 
Nas slavny Jan Hus (1369 - 1415)

Zlořečný je ten, kdo pro skývu chleba opustí pravdu.

Od začátku svého studia jsem si učinil zásadu, že kdekoli poznám mínění správnější, ihned upustím od svého méně správného a pokorně a radostně přijmu názor, odůvodněný lépe, věda, že to, co víme, je zcela nepatrným zlomkem toho, co nevíme. (1410 podle Jana Viklefa)

Pravda je jen to co jest dobrem vsech.
Kdyby celý svět mi říkal něco, co se vzpírá mému rozumu, nemohl bych takovou věc tvrdit bez odporu svědomí.
 
Skvele citaty Jaroslava Haska :)

Člověk by chtěl být gigantem - a je hovno kamaráde.

Skromnost krášlí muže, ale pravý muž se krášliti nemá, a proto nesmíme být skromní přespříliš.

Život lidský je tak složitý, že život člověka je proti tomu úplný hadr.

Je zajímavé, že lidé potřebují nejrozmanitější rady pro život a že většina sama nemyslí, ale čeká na nějakou radu.

Bez inteligence může člověk obstát v nějakém obyčejném zaměstnání a v životě, ale při kuchyni je to znát.

Vykašlete se na přátelství. Mezi přáteli najdete právě ty největší zrádce.

Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.

Nejspokojenější lidé jsou právě ti, kterým násilím nebyla vnucena vzdělanost.
Jaroslav-Ha-scaron-ek.jpg
 
Co jednou rekl nas slavny spisovatel Karel Capek

„Představte si to ticho, kdyby lidé říkali jen to, co vědí.“

„Ano, mnoho se změnilo, ale lidé zůstávají stejní, jenomže teď víme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, byl slušný vždycky, kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív, kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždycky jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky, kdo mění víru, nemá žádnou... Národ nepředěláš, ledaže bys měl na to staletí, jenom davy můžeš vést dnes tak a zítra tak. Kdo nenávidí, měl v sobě tu nenávist vždycky, kde by se v něm tak najednou vzala! Kdo sloužil, bude sloužit dál, kdo chtěl dobré, bude zase chtít dobré. Ani vůle se nemění. Nedívej se do tváře, která se změnila, nikdo se nestane krásnějším tím, že změnil tvář. Tvrdá zkouška je i tvrdé poznání. Budoucí foliant našich dějin o této době bude mít jeden podtitul: Kdo byl kdo. I dobrá paměť patří k těm stálým věcem, jichž je a bude třeba.“


Pravda zvítězí, ale dá to fušku.“

„Vážnou příčinou, proč člověk ztrácí důvěru v sebe, je ztráta pocitu, že je milován.“


Bože, jak jednoduchý recept na šťastný život - to, co děláme, dělat z lásky k věci.“

„Jsme dva, dva na všechno, na lásku, život, na boj i bolest, na hodiny štěstí. Dva na výhry i prohry, na život a na smrt - DVA!“

karel_capek1.jpg
 
Bovenaan