Tehotenstvi a materstvi v Holandsku

Welkom op Tsjechie.net

Het Tsjechisch Forum, in een nieuw jasje!

Zdravim vsechny maminky nebo budouci maminky co prozily tehotenstvi v NL....
Prave prozivam sve prvni tehotenstvi a jsem ve 24 tydnu..hodne me zde znepokojuje ,ze me jeste doted nikdo neposlal na nejake gynekologicke vysetreni proste nic pouze jsem byla jen jednou na krev ,kde vysledky dopadly perfektne a dvakrat na ultrazvuk naposledy ve 20 tydnu a kdyz jsem se ptala kdy mam zase prijit tak mi ta doktorka rekla ,ze jestli ma doktorka Mid Wife uzna za vhodne tak mam zavolat a objednat se ...tak se vas chci zeptat kdo ma nejake zkusenosti jak to tady chodi atd...vim ,ze je to trosku mimo tema ,ale budu se moc tesit na odpoved .Predem diky:top:Katty
 
tehotenstvi v holandsku

dobry den vsem,chtela jsem se zeptat jestli mate nekdo sksenosti s tehotenstvim a poroden v holandsku zacinam ted treti mesic a trochu me desi ze delaji jen dva ultrazvuky,celkove je to tu pry jine nez v cesku,mohla by jste mi nejaka z vas napsat jak to tady probiha.myslim tim kontroly a tak.dekuji moc predem pavlina.
 
Asi zalezi ke komu budes chodit. Ja jsem si tady na foru precetla ze delaji jen dva - tedy na pocatku tehotenstvi a ve 20. tydnu. Ja jsem navic sla i na to vysetreni kolem 12 tydne na urceni pravdepodobnosti DS - to plati pojistovna jen u starsich nez 36 let, takze jsem si radsi priplatila. Kdyz jsem byla ve 32 tydnu v Cechach tak jsem radsi zasla ke svemu lekari na ultrazvuk v domeni, ze tady uz zadny nebude - ale za dva tydny pri normalni kontrole mi delali ultrazvuk a tyden na to jeste jednou. Rekli mi ze oni si vzdycky kontroluji pozici plodu ultrazvukem a spravne byla az napodruhe. Moje midwife ma ultrazvuk v ordinaci, takze kdykoliv si neni jista muze ho udelat.
Najdi si dobrou midwife, ktere budes verit a bude vsechno v pohode. Oni maji trochu jiny pristup nez v Cechach, vic daji na intuici, povidaji si s tebou o tom jak se citis a z toho co rikas mozna hodne poznaji. Takze kdyz si necim nebudes jista tak se zeptej, asi ti vetsinou reknou ze to je normalni, ale co ty vis.
 
Tehotenstvi v NL jsem se taky bala, nebo ty "kontroly"tady mi prisly fakt dost primitivni, vlastne ani nic ta verloskundige nekontroluje. Jen meri tlak, obcas zvazi a posloucha srdicko miminka. Ale treba moc nebo krev...to tu nehrozi. Moc jen kdyz si vyzadate a krev mi brali pokazde (2x tehotna) jen jednou proto ze jsem RH faktor negativni.
Myslim ze tohle tema a taky porod tady v NL a vychova deti je na hooodne dlouhy povidani a srovnavani. Kazdopadne preju tem co jsou tehotny at jim tehot. dobre probiha, at se radsi tema "kontrolama"tady nezabyvaji a holt doufaji ze je mimi v poradku. A moc nectete na ceskych intern. strankach jako treba na konickovi jak to cele probiha v Cr nebo se tady pak toho budete bat jeste vic...
Ja uz nastesti tehotna byt nechci, mam dve zdravy holky a staci mi to :-)
 
Dobre stranky s poradnou jsou www.porodnice.cz Da se tam hodne vycist, kdyz jste si necim nejiste a pak si treba kontrolu navic vyzadat. Byla jsem v Holandsku jen asi do 17 tydne tehotenstvi a pak jsem se rada dostala do pece gynekologa v Nemecku. Ale ty stranky mi hodne pomohly, v zacatcich. Taky si myslim, ze je dulezite te verloskundige duverovat. Coz u me nebylo a mela jsem s tim dost problemy. Citila jsem se nejiste a vlastne jsem ji vubec nepovazovala za odbornici.
 
Ahoj holky takze ultrazvuky delaji pouze dva hm....nevim jestli se mi tady ten holandsky zpusob libi a vazne premyslim jestli nepojedu zpet do Cr ...no a taky mi pri posledni navstevy Mid Wife rekli ,ze podkud je vsechno v poradku kdyz se miminko narodi tak vas poslou za 3-4 hodiny domu ...no jeste vazne popremyslim ve stredu mam kontrolu tak si vse jeste jednou proverim ..ja vim ze tehotenstvi neni nemoc ,ale priznam se ,ze tady v holandsku jsem vazne prekvapena z toho jak to tady chodi ....
 
Katty, jit po 3-4 hodinach o porodu domu to je celkem dobry. Ja porodila malou v jednu rano a o pul 4 rano uz jsem byla doma!!! Hruza, fakt jsem byla hooodne nastvana. Navic me desne trapilo ze malou nevysetril zadny doktor, pediatr, proste nikdo vlastne jen ta verloskundige ale ta sama rikala ze se zabyva vlastne jen tehotenstvim a porodama. Tak jsem holt doufala ze mala bude v poradku a ja ze treba nezacnu krvacet. V CR jste min. 2 hodiny po porodu na sale a pak se jde az na pokoj sestinedeli. Tady sup domu. Uplne s tebou Katty citim, ja byla pri prvni tehot. taky nervni z toho zda delaji vse co je potreba, pak kdyz se to srovna s tou peci v CR tak ti prijde ze jsou tu total laksni, neodborni jak pise B0791. K tem ultrazvukum, delaji se fakt jen dva, ja teda mela celkem...hm myslim ze 4, asi v 7 tydnu aby urcily jak dlouho presne jsem tehotna, pak ve 12tydnu, to jsem si nechala delat i ten nekplooimeting (150 euro), pak ve 20 tydnu a nakonec ve 30tt protoze ve 20tt lezela ma placenta moc nizko a vepredu. Pak ve 30tt to ale bylo v poradku. No a sama jsem si jeste nechala udelat extra echo asi v 29 tt - 3D. Coz bylo moooc hezky (70 euro).
 
....Sandry,vypada to ,ze se budu muset vyrovnat s tim jak to tady chodi ,prave to me trosku znepokojuje ,ze tady nevysetri miminko hned poporodu jako treba kycle atd ..no ale zkusim byt v klidu .ja mela prvni ultrazvuk v 9 tydnu a potom az ve 20 a taky jsem si nechala delat navis DS test vsechno dopadlo OKA...:-))tak teda budu doufat ,ze bude vsechno v poradku :-)a taky jeste jsem se chtela zeptat jak to tady chodi s porodnym ,ja tady nepracuji ani jsem nikdy nepracovala odstehovala jsem se tady s pritelem kvuli jeho prace...tak se chci zeptat jestli mam taky narok na nejake to porodne nebo nic....:-))
 
Tady ne. Ale pokud mas jeste trvalou adresu v CR, tak tam jo. Pozadat si muzes i o rodicovsky prispevek. Ted jsem to vyrizovala, chce to trpelivost, ale stoji to za to. Celkem je to neco kolem 250.000Kc. Informace najdes i tady na foru. To tema se jmenuje kindertoeslag en kinderbijslag.
 
Cau Katty, ja dostala porodny na obe holky a na tu mladsi bych mela brat ted ten rod. prispevek do 3 let. Mamka mi ale byla min. tyden na urade a tam ji rekli, ze mam stesti, ze se to pry bude rusit pro ty co nebydli v CR ( i kdyz tam maji trvaly pobyt) a pokud tam nepracujou. No presny info taky nemam, ale zrovna jedu do Cech, tak se tam optam. Mamka rikala ze pry od rijna by mel vyjit novy zakon??? nevim co je na tom pravdu ale muzu to vypatrat, stejne na ten urad pujdu.
 
.....Tak to by bylo supr ,kdyz to teda nezrusi v Cr,trvaly pobyt mam porad v cesku,no asi zitra zvednu telefon a zavolam na pojistovnu a informuju se o vsem ...protoze kdyz tady dostanu velky kulovy tak by byla hloupost prijit o pridavky v cr ..no snad budu mit stesti a nezrusi je:-)))jinak moc diky za info :-)))
 
.....Tak to by bylo supr ,kdyz to teda nezrusi v Cr,trvaly pobyt mam porad v cesku,no asi zitra zvednu telefon a zavolam na pojistovnu a informuju se o vsem ...protoze kdyz tady dostanu velky kulovy tak by byla hloupost prijit o pridavky v cr ..no snad budu mit stesti a nezrusi je:-)))jinak moc diky za info :-)))

Vyrizuje se to na Uradu prace, dle mista bydliste. Jde o porodne a rodicovsky prispevek.

A ja jsem si zadala ted v zari a o zadne zmene zakona mi nerikaly. No mozna to nevedely. Tezko rict.
 
Na české přídavky určitě nárok mít nebudeš, protože se v CZ řídí podle příjmu domácnosti.

Katty si to jen trosku popletla, myslela rodicovsky prispevek,to neni zadny pridavek, ktery se odvozuje od celkoveho prijmu v domacnosti, ale narokova castka.

pro Katty: nevim, jak dlouho tu jsi a dokdy jsi byla v pracovnim pomeru v CR, ale jsi si jista ze nemas narok i na materskou?
 
Ahoj jsem tady teprve od brezna.Na materskou jestli mam narok to nevim ale na neco snad urcite ano:-)) ....v cesku jsem nikdy nepracovala a byla jsem v cr jen od cervence 2008 do brezna 2009 predtim jsem zila 4 roky mimo ...naposledni prohlidce u midwife mi rekla ,ze mam narok po narozeni miminka na 500 euro co 3 mesice tak uvidime ...jinak diky moc za vase rady :-)
 
Ahoj jsem tady teprve od brezna.Na materskou jestli mam narok to nevim ale na neco snad urcite ano:-)) ....v cesku jsem nikdy nepracovala a byla jsem v cr jen od cervence 2008 do brezna 2009 predtim jsem zila 4 roky mimo ...naposledni prohlidce u midwife mi rekla ,ze mam narok po narozeni miminka na 500 euro co 3 mesice tak uvidime ...jinak diky moc za vase rady :-)
Tak na CZ mateřskou nárok nebudeš mít, to bys musela pracovat nebo si hradit nemocenské pojištění OSVČ. Na rodičovský příspěvek asi ano.
Na NL kinderbijslag je nárok, když alespoň jeden z rodičů pracuje a bydlí (je přihlášen k pobytu) v NL.
 
Co se porodu tyka v hol. nemocnici je bezpecnejsi rodit pred pul sestou vecer. Po te dobe je moznost umrti ditete pri porodu o 25% vyssi. Tohle vyslo najevo z posledniho vyzkumu.
Bohuzel to nemame ve vlastnich silach
 
Bovenaan