het Tsjechisch Forum
Voorpagina - Forums - Fotogalerij - FAQ - Registreren
Registreren FAQ Ledenlijst Agenda Zoeken Berichten van vandaag Alle berichten als gelezen markeren




Antwoord
 
Onderwerp-opties
Oud 09-07-06, 11:43   #11
Actief Lid
 
karl (Theo)'s avatar
 
Lid sinds: sep 2004
Nationaliteit:
Woonplaats: Nes Ameland
Berichten: 292
Ik heb wel eens gehoord van de "sociale" controle die er heerste tussen de bewoners onderling. Ik ken daarvan 2 verhalen:
De ene heb ik zelf ervaren toen ik nog voor de val van de muur mijn Oostduitse tante hebt bezocht. Zij woonde in zo'n "Panelak" en toen wij in het trappenhuis liepen waarschuwde ze ons niets te zeggen totdat we binnenwaren, omdat de buren waarschijnlijk meeluisterden ( ze konden onze auto zien staan met NL kenteken) Ze bleek gelijk te hebben, want toen we weggingen werden we achter vanachter gesloten vitrages bespied.
Het tweede verhaal heb ik van mijn vriend Radek. Hij studeerde in Praag en zijn vader was directeur van een school in Decin. Toen zijn vader onenigheid kreeg met een leerkracht, gaf die man hem ( onterrecht) aan aan de partij. Niet alleen raakte zijn vader zijn baan kwijt, maar Radek slaagde daarna meer voor geen enkel tentamen en is uiteindelijk maar gestopt met zijn studie.
Twee voorbeelden hoe verstikkend het was om daar toen te leven.
Ikzelf ben de dans ontsprongen, mijn vader liet mijn moeder (NL), mijn zus en ik in 1949 met behulp van een gids vluchten over de toen nog niet hermetisch afgesloten grens. Hij overleed voordat de grens weer open ging. heb hem nooit meer kunnen ontmoeten.

Misschien waren mijn verhalen wat off-topic, maar wel een een beetje illustratief.

Zelf zou ik wel wat meer willen horen over het leven toen om beter de impact te begrijpen dat het communisme op de mensen daar heeft gehad en wat nu nog steeds in vele mensen doorwerkt.
karl (Theo) is offline   Bericht citeren in antwoord
Oud 09-07-06, 17:32   #12
Pivonist
 
Macek's avatar
 
Lid sinds: dec 2003 Forum donateur
Nationaliteit:
Berichten: 2065
In Decin heb ik in Pivnice Senator diverse verhalen gehoort van oudere Tsjechen over buren die lid waren van de STB, de zusterorganisatie van de KGB. Het was toen echt oppassen, want je beste vriend was morgen je verrader!
__________________
Na zdravi Dus de fles of het glas aan de getuite lippen
Macek is offline   Bericht citeren in antwoord
Antwoord

Onderwerp-opties

Berichtregels
Je mag geen nieuwe onderwerpen starten
Je mag niet reageren op berichten
Je mag geen bijlagen plaatsen
Je mag je berichten niet bewerken

BB code is aan
Smilies zijn aan
[IMG] code is aan
HTML-code is uit
Trackbacks are uit
Pingbacks are uit
Refbacks are uit


Nederlands Cesky English Deutch

© 2007 Tsjechie.net - Forum: vbulletin- Weather: In-pocasi.eu - Stats: Opentracker.net - SEO by vBSEO 3.2.0 - RSS Feed